Kıl Dönmesi Ameliyat Sonrası

Kıl Dönmesi Ameliyat Sonrası

Ameliyat izi insanların kafasına takılan en önemli sorunlardan biridir. Kapalı bir alan üzerinde ameliyat gerçekleştirilmiş olsa da, ameliyat sonrasında meydana gelen iz insanları rahatsız edebilir. Bu nedenle çok ileri evrede değilse ve bölgede doku kayması yoksa  ameliyatsız operasyonlar tercih edilir.Örneğin microsinusektomi  tekniği ile tedavi sadece 15 dakika sürmektedir ve Bu operasyon sayesinde ameliyat sonrasında belli olmayacak miktarda bir iz kalmış olur. Diğer kıl dönmesi ameliyat tiplerinde ise, insanlar üzerinde korku bırakacak şekilde bir izin kalması söz konusu olacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Ciltteki yaralanma durumları iz bırakarak iyileşecektir. Oluşacak olan izlerin miktarı ise şunlara bağlı olarak değişir:

  • Kesinin büyüklüğü
  • Dikiş tarzı (normal dikişlerde balık kılçığı tarzı bir görünüm oluşur)
  • Kesilen yerden alınan doku miktarı (gerginlik izi arttırır)
  • Bireyin sahip olduğu iyileşme yeteneği
  • Kıl dönmesi ameliyatının hemen sonrasında bir sorunun yaşanması

Kıl dönmesi ameliyatından sonra bir izin oluşması mümkündür. Ancak iyi bir müdahale sonrasında oluşan kesinin büyüklüğü ameliyatın yöntemine göre değişebilir. 1 cm ile 30 cm arasında bir değişikliğin var olması söz konusu olacaktır. Mikro sinüsektomi ameliyatının hemen sonrasında izin çapı 1-2 cm aralığında olurken, flap ameliyatından sonra ise 7-12 cm aralığında Z harfi şeklinde büyük bir izin kalmasıda mümkün olabilir. Yapılan diğer 9 farklı ameliyattan sonra ise, meydana gelen izlerin büyüklükleri değişiklik gösterebilir.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Özellikle bayan hastalarda yapılan ameliyatın sonrasında iz kaldıktan sonra, bu durum pek çok insanı sıkıntıya sokuyor. Kalçasında iz meydana gelmiş kişiler ise, bundan dolayı büyük bir sıkıntının içine girebilir. Kesiklerin bu kadar büyük olmasından sonra ise, kalça kısmında deformasyon (yamuklaşma) durumu meydana gelebilir. Özellikle keloid adı verilen yapıya sahip olan kişilerde, bu izin miktarı parmak kalınlığında olurken, kabarık ve kırmızı bir izde ciltte görünebilecektir.

En Başarılı Kıl Dönmesi Ameliyatı Yöntemi

Kıl dönmesi ameliyatında en başarılı sonuca ulaştıran ve en az iz bırakan teknik mikro sinüsektomi tekniği olarak ön plana çıkmaktadır. Bu ameliyatın hemen sonrasında 1-2 cm’lik bir izin kalması mümkün olsa da, bu iz kesinlikle belirgin olmayacaktır. Hatta ameliyatın hemen akabinde cerrah tarafından muayene edilmezse, daha önceki zamanlarda bir ameliyatın gerçekleştiği bile anlaşılmayacaktır.

Ameliyat Yöntemi Seçmek Sizin Elinizde

Kalçanızda var olan iz sizin için gerçekten önemli bir konu halindeyse, o zaman yapılacak olan ameliyatın tekniğine yönelik iyi bir araştırma sürecinin içine girmelisiniz. Özellikle doktorunuza cildinizde ne kadar izin kalacağını danışmalı ve diğer yöntemler denendiğinde iz durumunu danışarak bu şekilde kendinize uygun gelen en iyi yöntemi belirlemelisiniz.

Aşağıdaki iki farklı resimde kıl dönmesi ameliyatıdır. Ancak bu ameliyatlar sırasında iki farklı teknik uygulanmıştır. Soldaki fotoğraf flap yöntemiyle uygulanırken, sağdaki fotoğraf mikro sinüsektomi yöntemi adı verilen teknik ile uygulanmıştır.

Hangi Yöntemi Seçersiniz?

Açık bırakma yöntemi, özellikle bazı sıkıntıları peşinde getirdiğinden dolayı tercih edilmemektedir. Zira kalan ize ek olarak 2 ay boyunca devam eden sıkıntılı süreç ve zorlu ameliyat süreci oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle kişilerin tercihi bu alanda diğer yöntemleri incelemektir.

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Kıl dönmesi, bitkisel tedavi ile çözülmesi kesinlikle mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Makat bölgesinde yer alan bu hastalığa karşılık, hastaların bitkileri tercih etmesinin en büyük nedeni muayeneden utanmasından dolayıdır. Aynı zamanda tedavinin can acıtıcı olacağı düşüncesi de, hastaları bu alanda bitkisel karışımları tercih etmeye itmiştir. Ancak bitkisel tedavinin bu alanda bir geçerliliği olmayıp, durumun daha çok ileri seviyelere ulaşmasına neden olacaktır.Kliniklerimizde utanıp çekinen hastalarımız için hem bayan hem erkek genel cerrahi uzmanlarımız bulunmaktadırlar.

Aşağıda hazırladığımız iki farklı yöntemi karşılaştıran tablomuza bakabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !