Kapalı Anal Fissür Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Anal fissür için birçok ameliyat denenmiş ve zaman içinde de uygulanmıştır. Birçok yönden de özellikle de tekrar olmasının yüzde 1 gibi düşük olan düzeyde olması L.İ.S ameliyatının tüm kliniklerde benimsenmiş olup, bu yöntemde karar verilmiştir. Geçmişte tanımlanmış olan ve uygulanmış bu yöntemler geride bırakıldı.

Hazır bir şekilde yapılan anal fissür ameliyatlarının çoğunluğu ise, L.İ.S (Lateral İnternal Sfinkterotomi)    yöntemi ile yapılıyor.  L.İ.S’te yapılacak işlem de ise, çatlağın iyileşmesini engelleyecek olan 2-3 kibrit çöpü kalınlığındaki kas kesilir ve 2 şekilde uygulanır.

Açık anal fissür ameliyatı

Kası kesmek için anüs dışarıdan bağırsağa 3-3.5 santimlik kesilip kas açığa çıkar ve kasın uygun bir şekilde kesilimi gerçekleştirilir. 3-3.5 santimlik cilt kesisi açık bırakılır veya dikilip kapatılmaktadır. Kesik çok uzun olursa kapalı yönteme kıyasla;

 • Daha fazla ağrı oluşur.
 • Kanama riski yüksek olur.
 • İltihaplanma olasılığı yüksektir.
 • Makatta oluşabilecek deformasyon fazla olur.
 • İyileşme süreci 2-3 haftadır.
 • İş kaybı uzun olur ve işe dönme 1-2 haftayı bulabilir.
 • 3-5 hafta akıntı yapar.

Kapalı anal fissür ameliyatı

Anüs boydan kesilmez. 1-1.5 santim delik açılarak, bu delikten girilip kasa radyo frekans ya da elektrokoter ile kesim yapılır. Yapılmış olan ciltteki kesik, dikiş atılmaya gereksinim duyulmaz ve küçük olduğundan dikişsiz bir işlemdir. Ağrı açık ameliyata göre daha azdır, kanama ve iltihap riski de yok denecek kadar düşük. İyileşme ise günler içerisinde gerçekleşmektedir. Açık yapılan ameliyattan üstünlükleri daha fazladır:

 • İyileşme süresi 1-2 gündür.
 • Makatta oluşabilecek deformasyon minimal şeklindedir.
 • İşe geri dönme 1-2 gün içerisinde gerçekleşir.
 • Ağrı azdır.
 • Kanama riski çok düşük olur.
 • İltihaplanma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Doku içerisinde yapılmış olan işlem, aynı olduğundan makat çatlağının tekrarlaması ise her ikisinde de yüzde 1’dir.

Kapalı ameliyat gerçekleştikten sonra, makat deformasyonu hafif geçeceğinden dışkı kaçırma ihtimali ise binde birdir. Hatta daha az bile diyebiliriz. Makat çatlağının en kolay tedavisi ise ilaçtır. Kullanılmış olan ilaçlar ile düzelmez ise kolay ve başarılı cerrahi işleme yakın botulinum toksini enjeksiyonu yapılır, bu da etkili olmaz ise kapalı ameliyat tercih edilmesi gerekir.

Makat çatlağı ilaçları

Yaygın olacak şekilde fitil ya da hemoroid kremleri verilir. Fakat tek etkili bir ilacı vardır. Hemoroid ilaçları zaman kaybı yapar. Asıl etkilisi rectoderm merhem kullanımıdır. Ona yardımcı olarak da anestol merhem kullanılır.

Rectoderm nasıl kullanılır?

Tedaviye bütün olacak şekilde bakılmalıdır. İlaçların kullanımı ise; dışkılamadan hemen öncesinde 3-4 dakikalık ılık suda oturun, kalktıktan sonra anestol merhemi bol bir şekilde dışarı ve içeri doğru sürülmesi gerekir. 2-3 dakika bekleyip dışkı yapılmalıdır. Dışkılama işlemi bitince de tekrardan 3-5 dakikalık ılık suya oturulup, kalktıktan sonra kurulama işlemi yapılır. Serçe parmağın yarısı kadar da rectoderm merhem hem dışarıya hem de içeriye sürülmektedir. Tedavi süresinde ve sonrasında kabızlık engellenmesi gerekir. İlaç ile tedavide başarıl olurken, erken dönemdeki vakalarda da yüzde 30 kadar bir etkisi vardır.

Anal fissür kendiliğinden geçer mi?

Fissür cerrahi müdahale edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Kronikleşmesiyle beraber kendiliğinden geçmesini beklemeniz vakayı daha çok ileriye ulaştırmaktan başka işe yaramaz. Henüz kronik bir hal almadan erken teşhis edilirse krem ve pomadlar ile iyileşmesi mümkün olur. Fissür belirtileri de bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Fark edildiği an genel cerrahiye görünmeniz gerekir ve tedaviye başlamalısınız.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !