Kanserli Benler (Malign Melanom)

Kanserli Benler (Malign Melanom)

Birçok insanın vücudunda, zararsız benler bulunmaktadır. Bazı benler ise, kansere dönüşebilmektedir. (Yani bu benler zararlı benlerdir) Bu benler, erken tedavi edilmezse ölüme kadar götüren sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kanserli benler, en saldırgan olan ve hayatı tehdit eden deri kanserinin türüdür. Cildinizin rengini oluşturan hücrelerde gelişmektedir ve vücudun diğer bölgelerine de yayılma ihtimali oldukça yüksektir. Ne kadar erken tespit yapılırsa, iyileşme şansı o kadar iyi olmaktadır. Kanseri benler, genellikle ciltte ve benlerde görülen kanser türü sayılır. Erken teşhisle beraber tedavisi mümkün olmaktadır. Eğer vücudunuzda; normal görünümde olmayan ve hızla büyüyen, rengi değişik olan benler ile lezyonlarınız varsa vakit kaybetmeden hemen bir Genel Cerrahi Uzmanına görünmeniz gereklidir.

Malign melanom nedenleri

Melanosit, ismi verilen ve derinin rengini hücrelerde oluşturan Malign Melanom, son zamanlar daha fazla sık rastlanılan cilt kanser türüdür. Bunun nedeniyse ozon tabakasında oluşmuş olan incelmeyle beraber güneş ışınlarına ve ultraviyole ışınlarının etkisiyle, çocukluk zamanında oluşmuş olan güneş yanıklarından kaynaklanmaktadır. Genetikle de kaynaklı olup ailede kanserli benlerin olması, hastalığa yakalanma riskini de arttıracaktır. Bunun dışındaysa cilt tipinin bu kansere yakalanmada etkisi olmasından gösterilmesi gerekir. Özellikle de güneş zararlı etkilerini daha çok alan kişiler açık tenli, kızıl veya sarı saçlı, mavi gözlü kişilerde görünümü daha yaygın olmaktadır.

Nasıl teşhis edilir?

Bulguları kanserli benler ile eşleşen cilt lezyonlarında en önemli tanı biyopsidir. Kanserli benler ayırtıcı olan belirtiler de leke, ben veya cilt lezyonlarında başlangıç zamanında kaşınma ve ilerleyen zamanlardaysa kanama ve ülser oluşumunun da gözlenmesiyle ortaya çıkar. Ayrıca da kenar kısımlarında renk farklılığı, belirsizlik ve kabarıklık gibi belirtiler de olmaktadır.

Teşhis sonrası neler yapılır?

İlk olarak hastalığın hangi evrede olduğuna bakılır ve buna uygun olarak da tedavi yöntemi seçilmektedir. Hastadan, kan tahlili istenir ve vücuda herhangi bir sıçrama olup olmadığına bakılır. Bununla alakalı bilgi alabilmek içinde bilgisayarlı tomografi, MRG ve ultrasonografi gibi farklı çeşitler ile incelemeler uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavi nasıl yapılır?

Lezyonun hangi derinliğine ve genişliğe ulaştığı öğrenilir. Bundan daha geniş olabilecek şekilde kesi yapılıp, lezyon çıkarılmaktadır. Hastalık lenf bezlerine ulaşırsa eğer lenf bezleri de cerrahi işlem uygulanarak temizlenmektedir.

Malign melanom ve kemoterapi

Erken zamanda kemoterapi alınmamaktadır. Hastalık ileri boyuttaysa eğer kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.

 

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !