Kanserli Benler (Malign Melanom)

Kanserli Benler (Malign Melanom)

Birçok insanın vücudunda, zararsız benler bulunmaktadır. Bazı benler ise, kansere dönüşebilmektedir. (Yani bu benler zararlı benlerdir) Bu benler, erken tedavi edilmezse ölüme kadar götüren sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kanserli benler, en saldırgan olan ve hayatı tehdit eden deri kanserinin türüdür. Cildinizin rengini oluşturan hücrelerde gelişmektedir ve vücudun diğer bölgelerine de yayılma ihtimali oldukça yüksektir. Ne kadar erken tespit yapılırsa, iyileşme şansı o kadar iyi olmaktadır. Kanseri benler, genellikle ciltte ve benlerde görülen kanser türü sayılır. Erken teşhisle beraber tedavisi mümkün olmaktadır. Eğer vücudunuzda; normal görünümde olmayan ve hızla büyüyen, rengi değişik olan benler ile lezyonlarınız varsa vakit kaybetmeden hemen bir Genel Cerrahi Uzmanına görünmeniz gereklidir.

Malign melanom nedenleri

Melanosit, ismi verilen ve derinin rengini hücrelerde oluşturan Malign Melanom, son zamanlar daha fazla sık rastlanılan cilt kanser türüdür. Bunun nedeniyse ozon tabakasında oluşmuş olan incelmeyle beraber güneş ışınlarına ve ultraviyole ışınlarının etkisiyle, çocukluk zamanında oluşmuş olan güneş yanıklarından kaynaklanmaktadır. Genetikle de kaynaklı olup ailede kanserli benlerin olması, hastalığa yakalanma riskini de arttıracaktır. Bunun dışındaysa cilt tipinin bu kansere yakalanmada etkisi olmasından gösterilmesi gerekir. Özellikle de güneş zararlı etkilerini daha çok alan kişiler açık tenli, kızıl veya sarı saçlı, mavi gözlü kişilerde görünümü daha yaygın olmaktadır.

Nasıl teşhis edilir?

Bulguları kanserli benler ile eşleşen cilt lezyonlarında en önemli tanı biyopsidir. Kanserli benler ayırtıcı olan belirtiler de leke, ben veya cilt lezyonlarında başlangıç zamanında kaşınma ve ilerleyen zamanlardaysa kanama ve ülser oluşumunun da gözlenmesiyle ortaya çıkar. Ayrıca da kenar kısımlarında renk farklılığı, belirsizlik ve kabarıklık gibi belirtiler de olmaktadır.

Teşhis sonrası neler yapılır?

İlk olarak hastalığın hangi evrede olduğuna bakılır ve buna uygun olarak da tedavi yöntemi seçilmektedir. Hastadan, kan tahlili istenir ve vücuda herhangi bir sıçrama olup olmadığına bakılır. Bununla alakalı bilgi alabilmek içinde bilgisayarlı tomografi, MRG ve ultrasonografi gibi farklı çeşitler ile incelemeler uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavi nasıl yapılır?

Lezyonun hangi derinliğine ve genişliğe ulaştığı öğrenilir. Bundan daha geniş olabilecek şekilde kesi yapılıp, lezyon çıkarılmaktadır. Hastalık lenf bezlerine ulaşırsa eğer lenf bezleri de cerrahi işlem uygulanarak temizlenmektedir.

Malign melanom ve kemoterapi

Erken zamanda kemoterapi alınmamaktadır. Hastalık ileri boyuttaysa eğer kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.

 


Randevu & İletişim
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar


İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Doc. Dr. Kasım Çağlayan
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0530 123 33 33
Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50
Pendik
Prof. Dr. Mehmet YENİTERZİ
Op. Dr. Köksal GÜNEY
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Kaynarca mahallesi Akdeniz caddesi no:6 kat:2 PENDİK / İSTANBUL
Tel: 0(216) 375 75 75
GSM & WhatsApp: 0530 115 55 55

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !