Kadınların Korkulu Rüyası Vajinal Varisler

Kadınların Korkulu Rüyası Vajinal Varisler

Kadınların korkulu rüyası olan vajinal varisler oluşmuş oldukları bölgenin bayanlara ciddi bir şekilde rahatsızlık vermektedir. Vajinal bölgede oluşan damarların venöz yetmezliği ile adı verilmiş olan kapakçıkların işlevini bitirmesi, bu damarların içerisinde yer alan kanın artışına bağlı olacak şekilde genişleme söz konusudur. Bu durumun sonucunda ise vajinal varisler oluşur.

Medicine Arts Kalp ve Damar Cerrahı olan Op. Dr. Mustafa Bolat vajinal varisler hakkında bilmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.

Damarsal olan hastalıklar özellikle de vücudun her yerinde görülmesine sebebiyet olabilir. Çünkü vücudun her yerinde kilometrelerce damar bulunur. Bundan kaynaklı da bu tür problemlere karşı biraz daha araştırma yapıp bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Örnek olarak varis birçok insanın genelde bacağında olduğunu düşünmektedir. Aslında durum bu şekilde değildir. Yüzde, ellerde ve kadınların genital bölgelerinde görülür. Burada alacağımız konuysa özellikle de gebe olan kadınların korkulu rüyası olan vajinal varis olacak. Korku ve endişe yaratan bu durumdan nasıl kurtulacağınıza bilin.

Vajinal Varis Nedir?

Varis hastalığını özetlememiz gerekirse toplardamarlarda genişlemenin olmasıdır. Genel olarak damar içerisinde bulunan kapakçıkların bozulmasıyla beraber kirli kanında damarlarda bekleyip genişlemesine sebebiyet verir. Genişlemiş olan damarla beraber ağrı, kanama ve kaşıntı meydana gelir. Tedavi edilmemesi durumunda ise bölgede iyileşmesi zor olan yaralar, ülsere neden olur. Bundan dolayı da mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Neden Olur, Kimlerde Görülür?

İlk olarak yalnızca bayanlara özgü bir durum olduğunun farkındasınızdır. Nedenlerine bakıldığı zaman her daim olduğu gibi toplardamarlarda artmış olan basınç görülür. Bacak varislerinde genel olarak ayakta çalışmak, hareketsiz yaşamak basınç oluşturabilirken bu sefer de hamilelik de fazla kilo ve kabızlıktan dolayı öne çıkar.

Tuvalette Ikınmak Sağlığımızı Bozabilir

Dışarıdan bakıldığı zaman çok basit gelen bir şey ilerleyen zamanda ciddi bir hastalık olarak insanın karşısına çıkabilmektedir. Basitten örnek verecek olursak, kabızlık ülkemizdeki insanların %30’unu ele almaktadır. Bu insanların çoğu da zamanının büyük bir bölümünü tuvalette geçirip, ıkınarak çözmeye çalışmaktadırlar. Oysa ki ıkınma başlı başına zararlıdır. Başta vajinal varis olmakla beraber makat hastalıklarına da neden olur. Bu anal bölge hastalığı nedir merak ederseniz kısaca;

Hemoroid ve Anal Hematom da Ikınma Sonucu Oluşur

Türkiye’de en sık karşılaşılan makat hastalıklarından birisi basur, diğeri ise anal hematom denilen halk arasındaki makatta pıhtı toplanması ile bilinen nedeni ise kabızlıktır. Kabızlıkta yapılan hatada buna ileriye taşır. Hemoroid aslında sadece varis benzeri bir hastalıktır. Her ikisi de toplardamar genişlemesiyle meydana gelir. Ikınma ile makat bölgesindeki toplardamarlarda aşırı basın oluşmasıyla beraber damar genişler ve anüs iç kısma girer. Damar anüsü iç kısma girmesiyle beraber dışkı damara temas edip, kanamaya sebep olur. Anal hematom ise ıkınmayla beraber makat bölgesindeki ince damaların patlaması ve cilt altında kanamaya neden olur.

Gebelik Sürecinde Sık Görülür

Vajinal varisler en fazla hamilelik zamanında görülür. Bebeğin yapmış olduğu baskı ve kabızlık sorunun daha yaygın olduğu bu dönemde vajinal varislere karşı da daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle de bacak varisi olan hamile bayanlarda gebelik öncesinde tedavi edilmesi ve vajinal varislerin önüne geçilmesi gerekir.

Varis Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler

Varis tedavilerinde başvurulan diğer yöntemler ise radyo frekans ve lazer tekniğidir. Lazer tekniği ise daha çok yüzeysel olan kılcal damarlı varisleri etkilemektedir. Radyo frekans tekniğindeki en büyük avantaj ise kılcal damarlı ve diğer varislere etkisinin daha güçlü olmasıdır. Radyo frekans lazer tekniğiyle varisli damarlardan kurtulmanız için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Dilerseniz Kadın Doktora Muayene ve Tedavi Olursunuz

Anal ve genital bölgesinde bulunan sağlık sorunlarınız da utanmayın. Utandığınız zaman doktora gitmeyi ertelerseniz ve erken tedavisi olan hastalığa geç kalmış olursunuz. Medicine Arts kliniğimize başvurarak, bayan doktorlarımıza muayene olabilirsiniz.

Ücretsiz Muayene Fırsatını Kaçırmayın

Medicine Arts klinikleri tüm hastalıklarda ücretsiz bir şekilde muayene fırsatı verirken, vajinal varislerinde muayenesinden ücret alınmamaktadır. Medicine Arts kliniklerinden muayene ücreti ödemeden faydalanmanız mümkün.

Vajinal Varis Cinselliği Etkiler mi?

Bayanların en çok merak ettikleri konulardan birisi ise cinselliği etkileyip, etkilemediğidir. Genişleme olduğu zaman kişide fiziki ve psikolojik olarak zorluklar yaratır. Aynı şekildeyse ağrı şikayeti olacağından bayanların çoğu zaman zaman cinsel ilişkiden uzak dururlar. Gebelikten sonra mutlaka tedavinin yapılması gerekir.

Normal Doğumu Riskli Hale Getirebilir

Genellikle bu hastalığı bayan doğum uzmanları teşhis edip kişiyi kalp damar cerrahi uzmanına yönlendirir. Vulvar varislerin ilerlemesi durumundaysa çoğu zaman normal doğumu riskli hale getirir. Çünkü ciddi bir şekilde kanama riski taşıdığından kadın uzmanıyla mutlaka görüşmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !