Kadınlarda Oluşan Varis Çeşitleri

Kadınlarda Oluşan Varis Çeşitleri

Kadın ve erkeklerde görülebilen varis tipleri genel olarak aynıyken örümcek tip olan varisler ve vajinal varisler kadınlar daha fazla ortaya çıkmaktadır. Çapı 1 ila 3 milimetre arası olan varisler birinci derecedeki varislerdir. Yıldız şeklinde ya da örüm ağına benzetilir. Birinci derecedeki varislerde ağrı ya da sızı çok az olmaktadır. Kılcal varislerde ise daha çok görüntü de sorun yaşanır. Hastalarda bununla ilgili rahatsızlık varsa tedavi edilebilmektedir. İkinci derece de ise varislerde damarın 4 ila 5 milimetrenin üstüne çıkmaktadır. İkinci derecedeki varisler dışarıdan çok rahat bir şekilde fark edilmektedir. Daha şiddetli bir ağrı ve yakınma olmaktadır.

Çapları 5 ila 5 milimetreden fazla olan varis çeşitleri, toplardamar varisler olarak adlandırılır. Cildin altında görülebilen damarların hepsi kabarık olur. Mor, yeşilimsi ve mavi renkte görülmektedir. Başta hastalar estetik şikayetlerle bize gelseler de ilerleyen evrelerdeyse günlük faaliyetlerini sürdürüp, yaşamlarının güç bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Bacaktaki ağrı, şişlik son evrede görülebilen varis ülseridir.

Genital Varisler (Vajinal Varisler)

Genellikle vulvar varisler, bacaklarda bulunan varislerin muayenesi yapıldığında teşhis konmaktadır.

Vajinal Varisler

Vulvar varisler, diğer varisler ile aynı toplardamar genişlemesine bağlı bir varis olarak biliniyor. Burada bulunan labia majör ve labia minör oluşumlarında yer alan toplardamarların aşırı derecedeki genişlemesiyle gözle görülür hale gelmesine neden olmakta. Bundan sonraki evrede ise gözle görülebilen damarların dışında vakıanın neden olan reaksiyonları ortaya çıkmaktadır. Bu reaksiyonlar ise önlem alınmaz ise şiddeti arttırır.

Genel olarak gebelerde ortaya çıkan bir durumdur. Yaklaşık olarak da 10 gebe bayandan birisinde görülür. Çoğu zaman ise genişlemiş bir damar görüntüsünün dışında herhangi bir ağrıya neden olmamaktadırlar.

Halk arasında yakınma olarak bilinen kişilerde yürüme esnasında rahatsızlık hissi, vulvar kısmında şişkinlik hissetmek, basıncın olması, ağrı, ele gelen genişlemiş toplardamarlar, kaşıntı ve cinsel birleşme esnasında ağrıyla olabilmektedir. Çoğunlukla da asemtomatik olmaktadır. Görüntü bozukluğu yaratmaktadır. Vajinal varisler bulunan kişilerde genellikle bacak varisleri de bulunur. Bu noktada ise önemli olan varisin ilk belirtilerini gördüğümüz andan itibaren bir uzman doktora başvurup, tedavisi edilmesi gerekir.

Gebelik zamanında ne olursa olsun varis gelişimi için riskli bir ortam oluşturur. Bunların arasındaki en önemlisi ise hormonların toplardamar üstündeki olumsuz etkileriyle, gebelikte olan fetusun omurga üstüne yerleşip buradan geçen, karın içi dahil bacaklarda olan toplardamarın kalbe taşıyan en önemli damarlardan birisi olan Vena Kava Inferior yapmış olduğu baskıdır. İlk gebelikte genital varis ile tanışmış olan hastaların çoğunda devamı olması halinde varisler gebelik sürecinde öncekine göre daha erken takip edilir. Ayrıca da yakınmaların şiddeti ve sıklığı da bir önceki hamileliğe göre daha ciddi olur. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bu belirtilerin arasında yapılacak tek şey uzman bir doktora başvurmak ve hemen tedaviye başlanmasıdır. Kliniğimize gelerek varis türlerine karşı geliştirilmiş olan yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Genital varisler oluşmuş olan kitle hissi ise cinsel birleşmede ağrı ve spontan kasık ağrılarına neden olmaktadır. Bunun tedavisi ise mutlaka yapılması gerekir. Bunun dışında ise estetik görüntü bozukluğunun olması gibi durumda hastanın kendi isteğine göre tedavisi yapılır. Tedavide ise genel olarak kliniğimizde sklerozan ajan ile köpük skleroterapiyle tedavi yapmaktayız. Kesi izi kalmayacak şekilde, ameliyat olmadan tedavi olma şansını kaçırmayın.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !