KADINLARDA MEME APSESİ RİSKLİ Mİ ?

İnsan doğası gereği bir çok sağlık sorunu ve hastalık riski taşıyarak dünyaya gelir. Özellikle de kadınlar da görülen meme hastalıkları ve göğüs sorunlarından birisi de meme apsesidir. Medicial Art tedavi merkezimizde bulunan genel cerrahi uzmanlarımızın bilgiileri ışığında meme apsesisinin nedenlerine ve çözüm yöntemlerine bir göz atalım.

Ergenlik Döneminden Sonra Bütün Kadınları Etkiler

Çocukluktan çıkıp ergenliğe girmeyle başlayıp 50 yaşına kadar bütün kadınlar bu riski yaşamaktadır. Emziren kadınlar ise daha riskli bir gruptadır.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır ?

Oldukça belirgin olduğu için hasta kolay bir şekilde anlayabilir. Dikkat edilmesi gereken belirtiler ise göğüslerde sıcaklık artışı ile birlikte gelen ağrı, vücutta ateşlenmeye sebep olabilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların büyük bir kısmı meme apsesi ile karşı karşıya kalırlar.

Süt Apsesi:

Bu apse emzirme döneminde görülür. Memede süt birikmesi ve meme başı çatlakları sonucunda meme ucunda bulunan yaralardan içeri süt kanalları boyunca ve genellikle cide ait olan bakterilerin bulaşması sonucuyla ortaya çıkar. Bu tür iltihaplar ve apseler genellikle meme ucuna uzak bölgelerde bulunur.

Doğum Sonrası Görülür:

Doğumdan 5-10 hafta sonra genellikle görülür. İlk doğumda oluşma riski daha yüksektir. Belirtiler ilk ortaya çıktığı zaman antibiyotik ile tedavi edilir. Sıcak kompres uygulanılarak memede bulunan süt pompa ile ya da sağılarak boşaltılır. Sağma işlemi dışındaki dönemde ise soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararı dokunmayan antibiyotik kullanılıyorsa emzirme işlemine devam edilebilir. Bu iltihaplar farkedildiği ilk anda tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşebilir. Bazen de antibiyotiğe ve diğer uygulanan tedavilere cevap vermez. Apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır:

Apse eğer cilde yakınsa tespiti daha kolaydır. Derindeyse eğer ultrason yardımı ile iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. İltihap biriktiyse eğer cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Apsenin büyüklüğüne ve iltihabın çeşidine göre lokal anestezi ya dal genel anestezi uygulanır. Bu dönemde hastaya genel anestezi uygulanmamışsa, enfeksiyon ciddi değilse ve bebeğe zararı olabilecek antibiyotik kullanmıyorsa emzirme işlemine devam edebilir. Sütte bulunan bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı olan apseler tedaviye olumlu cevap verir eğer cevap vermiyorsa memeden mutlaka parça alınır.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen İltihapların Nedeni:

Emzirme dönemi dışında oluşan iltihaplar daha çok mem ucunun altında meydana geldiği gibi meme ucuna uzak bölgelerde ya da göğüs ucunun çevresinde de meydana gelebilirler. Genellikle romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, sigara kullanımı, şişmanlık, travma, kortizon kullanımı riski arttıran faktörler arasındadır. %25 ile %35 oranında iltihaplar citteki deliklerden akabilir. Sigara içen genç kadınlarda ise göğüs ucu civarında görülebilir. İki memede aynı anda görülme ihtimali vardır. Tedavide sigaranın bırakılması gerekir. Meme başına uzak olan apseler ise daha ileri yaşlarda olan kadınlarda görülmektedir. Romatizma ve şeker hastalığı gibi hastalıklarla beraber görülebilir. Emzirmeye bağlı oluşmayan iltihaplardan mutlaka bir parça alınarak teşhis edilmesi gerekir. Bu iltihaplar kanserle sıklıkla karşılaşacağı için apselerin boşaltılması gerekir.

Granülomatöz Mastitler (Özel İltihaplar)

Sarkoidoz, çiğ süt hastalığı (brucella), tifo, mantar, tüberküloz gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı iltihaplarda hiçbir etken bulunmaz, tedaviye karşı dirençlidir. Kanserden ayıran tanısı mutlaka gerekir. Memede çok sık deformasyona neden olur.

Erkeklerde Meme İltihabı Olur Mu ?

Erkeklerde bu sorun çok seyrek olur. Meme başının çevresinde oluşur. HIV pozitif erkeklerde daha sık görülebilir. Kanser ile patolojiden ayrılması gerekir. Tedavi yöntemi aynıdır.

Meme Kanseri Olabilir !

Bazı kötü huylu tümörler meme apsesi olarak çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Yaşlılarda ve emzirme döneminde olmayan kadınlarda ultrason gibi yöntemlerde apse görülmüyorsa ve yaygın iltihap varsa kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar genellikle antibiyotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplara vakit kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer ?

Antibiyotiğe başlanır. Antibiyotiğin apsenin poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyon oluşmaması için gerekir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiyotik verilir. Sütün birikmesini engellemek amacıyla bebek emzirilir ya da sağılarak süt boşaltılır. Bu dönemde bebek emzirmenin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde ise emzirme işlemi gerçekleştirilemiyorsa süt sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulaması ile şişlik azaltılır. Soğuk uygulanan hasta rahatlamaya başlar. Apse tedavisinin en önemli uygulaması apseyi ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturma yöntemi ile ciltte açılan küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Büyük bir apse varsa narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşene kadar kesinin kapanmaması gerekir.

Emzirmeyen kadınlarda ki apselerde ise mutlaka doku biyopisisi alınmalıdır. Bazen meme kanseri iltihap ve apse ile kendisini gösterir. Bu durumda teşhis için hiç vakit kaybetmemelisiniz enfeksiyon şeklinde beliren kanser oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeridir. Kortizon kullanmak gerekir. İltihabın gerilemesi, yan etkiler ve doz ayarlaması açısından hasta takipte olmalıdır. İltihap gerilemeye başladıktan sonra kalan odak cerrahi bir operasyonla çıkarılır çünkü tekrar oluşma ihtimali vardır.

Göğüslerinizde şişlik ve ağrı varsa mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz. Utanıyorsanız eğer kadın bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

Memede Oluşan Apse Bitkisel Yöntemlerle İyileşir mi ?

Memede meydana gelen apseler için bitkisel karışımlar tedavi esnasında hiçbir faydası yoktur. Cerrahi operasyonla tedavi edilmesi gerekir.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !