Kabızlık Nedenleri

Kabızlık Nedenleri

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin eksilmesi ve boşaltımın yapılmasında zorlanma vaziyetidir. Bu, son derece sık görülen bir gastrointestinal problemdir.

Kabız olma durumundan, hemen hemen herkes bu meseleden şikayetçidir.  Genellikle birçok kişinin çok fazla sorun olarak kendisinde görmediği kabızlık, aslında ciddiye alınması gereken makat hastalıklarına yol açabilmektedir. Hemoroid, anal fissür bu hastalıkların birkaçıdır. Bu sayfada ise ilk olarak kabızlığın nedenleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Kabızlık neden olur?

Her yaşta görülebilen ve erkek, kadın fark etmeksizin; daha fazla bebeklerde, çocuklarda, kilolu olan kişilerde ve hamile kadınlarda, diğer kişilere göre de daha fazla risk içerir.

Kabızlığın nedenlerine gelecek olursak:

  • İlk başta beslenme alışkanlıkları yer alır. Birçok kişide beslenme alışkanlıkları yüzünden kabızlık görüldüğü ortaya çıkmıştır.
  • Liften kaynaklı eksik beslenme, kabızlığın nedenleri arasında bulunmaktadır. Burada en dikkat çekilen şey ise, posa ve lif yönünden yetersiz bir şekilde beslenilmektedir. Lifli gıdalar, bağırsak tarafından emilmez ve su tutmaktadır. Dışkının sürekli yumuşak olmasını sağlar. Lif yönünden zengin olan gıdaları, tüketebilmek içinde mutlaka bitkilerden yardım alın. Ülkemizdeki insanlar yaygın olacak şekilde hayvansal gıdaları tükettiğinden dolayı lif daha fazla fakirleşti ve dışkının az ve sert olmasına yol açmaktadır.
  • Az su içmeniz kabızlık sorununun en önemli nedenleri arasındadır. Genellikle kalın bağırsak su yönünden yetersiz kalmaktadır. Özellikle de böyle bir problem yaşayan kişi günlük olarak 2-3 litreye kadar su tüketmesi gerekir.
  • Tuvalet beğenmemek, hijyene çok dikkat eden kişiler bir yere gittiklerinde tuvalet ihtiyaçlarını geride bırakırlar. Yalnızca kendi evlerinde ihtiyacı gidermektedirler. Bu durum ise dışkının sürekli bir şekilde ertelenmesine ve bağırsak kaslarının da zayıflamasına neden olur. Bağırsak kaslarında önemli bir görevi üstlendiğinden, boşalmayı bekleyen dışkı da anüse ittirilmesi işlemini üstlenir. Fakat zayıflayan kas bunu çok sağlıklı olacak şekilde yapamaz.
  • Stres ve depresyon sağlıklı bir hayat istiyorsanız bu ikisinden de uzak durun. Birçok alanda zararını gördüğümüz stres, maalesef bağırsak hareketlerini azaltıp kabızlığa neden olur. Aynı şekilde de aşırı stres de depresyon ve psikoz gibi hastalıklar da aynı probleme neden olur.  Depresyon ilaçları ise yan etkilerine baktığınız zaman kabızlığa neden olduğunu da anlamanız mümkündür.
  • Şeker ve guatr gibi hormonal hastalığı olan kişilerde kabızlık daha sık görülmektedir. Hipofiz ve böbrek hastalığına sahip olan kişiler kabızlığa yakalanmadan tedavi olması gerekir. Bu tür hastalıklar da ise bağırsak hareketlerini yavaşlatmak ile kalmayarak aynı zamanda da bağırsak duvarlarında kalıcı hasara neden olur. Böylelikle kişide kabızlık da kalıcı hale gelebilmektedir.
  • Fazla kilosu olan kişilerde de sık görülen bir durumdur. Fazla kilosu olan, zor bir doğum yapmış kadınların tabanındaki adeleleri zayıflar. Bu tür sorunlarda ise insanlarda farklı dışkı anüsün üst kısmında bekler. Dışkının sertleşmesiyle kısır bir döngüye neden olmaktadır.
  • Dünya genelindeki bazı antibiyotik kullanımı ülkemizde çok fazla alınmaktadır. Sağlığa etkisi olduğu gibi yan etkileri de olan bazı ilaçlar kabızlık yapmaktadır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz depresyon ilaçları da başta olmakla beraber, alerji tedavilerinde kullanılan ilaçlar, özellikle de kadınlarda daha sık görülmek ile birlikte kansızlık sorununu da düzenleyici ilaç kullanan kişiler de sık görülmektedir.
  • Hareketsiz bir yaşam ise, diğer nedenler arasındadır. Daha düşük bir ihtimal olsa da hareketsiz bir yaşama sahipseniz, kabızlık sorunu sık görülebilmektedir. Bunun içinde hareketli bir yaşamınızın olması için harekete geçin ve günlük yürüyüşlere çıkın. Bağırsak hareketlerini arttırıp, egzersiz ve yürüyüş çok iyi gelecektir.

Yazımızın ilk başında kabızlığın hamilelik zamanında daha sık görüldüğünü söyledik. Doğuma doğru giden zamanda ise bu şiddetini daha fazla arttırıp, hormonal dalgalanmaya bağlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hamile olan kişilerde progesteron hormonu artış gösterir. Progesteron hormonu da düz kaslarda gevşemeye sebep olur. Bu hormon ise rahim kaslarını gevşetmek ile kalmadan, aynı zamanda da mide ve bağırsak gibi kasların da gevşemesine neden olmaktadır. Gebeliğin oluşturmuş olduğu stresle, bağırsak tembelliği ortaya çıkar. Hamilelerde görülen aşerme nedeniyle beraber anne ne yemek bulursa yerler. Genellikle lifli gıda içermeyen yiyecekler, yediklerin dolayı bu sorunun ortaya çıkmasına da yol açarlar.

Kabızlığın neden olduğu hastalıklar

Kabızlığın sebep olduğu vakaların başındaysa makat hastalıkları gelmektedir. Hemoroid, anal fissür ve kıl dönmesinin belirtileri; kabızlıktır. Kabızlığa karşı tedbirinizi almak, bu hastalıklardan korunmanızda büyük bir önem taşımaktadır. Kabız zamanında kişilerin sert dışkılarını yapmış oldukları zaman içerisinde, makatı zorlama sonucunda meydana gelebilecek makat hastalıklarına karşı da, yukarıdaki kabızlığı tetikleyebilen unsurlara karşı dikkatli olunması gerekir ve faydalı olacağını görmekteyiz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !