Kabızlık Nasıl Giderilir?

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Kabızlık (Hemoroid), rektum ve anal alt kısmında yer alan büyütülmüş ve şişmiş damarlardır. Kan damarları, içlerindeki artan basınca bağlı olarak şişer. Hemoroidler, genellikle alt karın bölgesindeki artan basınçtan kaynaklanır. Bazı potansiyel nedenler arasında bağırsak hareketi sırasında zorlanma (bu kabızlık veya aşırı ishal) nedeniyle olabilir.

Kabızlık Neden Olur?

  • Hamilelik
  • Uzun süreli oturma
  • Rektal kanser
  • Anal ilişki
  • İnflamatuar bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit)

İç hemoroidler

Rektumun iç kaplamasında yer almaktadır. Anüs açılmadan ağrı ve kaşıntıya neden olan anüsten ilerlemeden hissedilemez. Genellikle acımazlar çünkü orada çok az ağrı hissi vardır. Kanama, bunların tek işareti olabilir.

Dış hemoroidler

Cildin altında anüsün dış tarafında bulunur. Semptomlar bağırsak hareketi ile kanamayı ve anal açıklıkta hissedilebilecek bir kitle veya dolgunluğu içerebilir. Bir tromboze dış hemoroid damar pıhtısı içindeki zaman kan oluşur ve önemli ağrı ve şişmesine neden olabilir.

Kabızlık (hemoroid) nasıl geçer?

Kabızlığın birçok farklı nedeni bulunur. Kabızlık sorunu olan kişilerin hepsinde aynı nedenden kaynaklı olmasını beklemeniz büyük sorundur. Kabızlığın geçmesini istiyorsanız eğer varoluş nedenini ilk olarak bulmanız gerekir. Örnek olarak et türü besinlerini daha çok tüketen biri, lif yönünden de yetersiz beslenir. Buradaki çözüm ise hem et ürünlerin hem de lif yönünden zengin olan gıdaları dengeli bir şekilde tüketmektedir. Ayrıca en önemlisi, bol su içmek gerekir.

Kabızlık veya tıpta geçen ismi ile konstipasyon iki şekilde ortaya çıkar. İlki bağırsaklarda beklemiş olan dışkının sert olması ve susuz bir şekilde kalması, diğeri bağırsak kaslarının yeterli bir şekilde çalışmaması üzerine ortaya çıkmaktadır. Özellikle de dışkının sert olması kuru olan kişilerde sıvı yönünden yetersizlik olduğu öne çıkar. Bu sorunu aşabilmek içinde 1,5-2 litre su tüketimin yapılması gerekir.

Lifli gıdalara ağırlık verin

Bireyler eti çok fazla yemekteler. Fakat lif yönünden vücutlarını eksik bıraktıklarından dolayı lifli gıdalar ile eşit miktarda alınması gerekir. Etin yanında mutlaka lif içeren besin yemelisiniz. Bu durum süt içinde geçerlidir. Özellikle de bebeklerdeki kabızlığın nedeni sütten kaynaklıdır.

Tuvalete gitme alışkanlığı oluşturun

Birçok kişi sıkışmadığı sürece tuvalete gitmezler. Bazı kişilerse dışarıda olduğu zamanlarda hijyenik durumdan dolayı hiç gitmemeyi tercih etmektedirler. Dışkınızı ertelerseniz eğer sertleşme dışında bağırsak tembelliğine de neden olur. Özellikle de sabah uyandığınızda tuvalete gitmeyi alışkanlık haline gitmelisiniz.

Fazla kilo problemi varsa kurtulmalısınız

Lezzetli olan yemekleri tüketmek güzeldir fakat bu kontrol dışında olursa eğer fazla kilo alımıyla beraber obezite sorunu ortaya çıkar. Birçok hastalığın nedeniyse fazla kilodur ve bunların arasında kabızlık nedeni de yer almaktadır. Fazla kilo sorunu olan kişiler ve sorunlu doğum yapan kadınlarda, karın adelesinde zayıflama olur. Bu durumda dışkının makat üstü kısmında beklemesiyle beraber sertleşmesine neden olmaktadır.

Stresten uzak durmalısınız

İnsan sağlığının bozulmasında en büyük etkenlerden biri stresli olmaktadır. kabızlığın nedenlerinden birisi de strestir. Stres dışkının sertleşmesine nasıl engel olacak ki dediğinizi duyar gibiyiz. Kabızlıkta bağırsak kaslarında yavaşlama olurken, stres ve depresyon gibi durumlarda bağırsak kasları daha da fazla yavaşlar. Bağırsak kasları dışkıyı direkt anüse ittirme görevi yaparlar. Anüse ittirme azaldığı zamanda kabızlık kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Sağlıklı günler dileriz..

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !