Kabızlık Sorunu, Basur Riskini Artırıyor mu?

Kabızlık Sorunu, Basur Riskini Artırıyor mu?

Kabızlık sorunu, basur riskini artıyor mu sorusu, kabızlığı çok sık yaşayan insanların aklında önemli bir soru işaretidir. Kabızlık oluştuğu zaman genellikle bütün makat hastalıklarını tehdit edebilen bir durum vardır. Çünkü; dışkının sert olmasıyla beraber makat bölgesi zorlanır. Basurun başta olmasıyla beraber; makat çatlağı, anal fissür ve anal hematom gibi rahatsızlıkların da oluşmasında büyük rol oynar.

Günlük hayatta en fazla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan kabızlık, ciddi bir sorun olacağı düşünülmediği için bireyler hiçbir önlem almamaktadırlar. Alınabilecek basit önlemler ile kabızlığı giderebilmek yerine, tuvalette çok fazla kalıp dışkılama sırasında ıkınma işlemini yaparak, makat bölgesi zorlanmaktadır. Yapılan bu davranış ise; anal bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesine neden olurken diğer hastalıklara da yol açmaktadır.

Kabızlık, basur yapar mı?

Kabızlık, her zaman basura dönüşmemektedir. Her kabız olan insan, basur olacak diye bir kural da yok. Yapılan hatadan kaynaklı kabız sorunu, basura dönüşmektedir. Dışkılama sırasında eğer ıkınıp, buna bir çözüm yolu olarak bakarsanız hata yapmış olursunuz. Kabız olduğunuz zaman, ıkınmamaya özen gösterin. Anal bölgeyi zorlamak, basur olmanıza neden olur.

Kabızlık, toplardamarda genişlemeye neden olur. Anal bölgesinde görülen basur, bir çeşit damarsal hastalık olmaktadır. Bacaklarda görülen varisle büyük benzerlikleri vardır. Her ikisi de toplardamarlarda oluşmuş olan aşırı basınçla kendisini gösterir. Varis, çok fazla ayakta kalındığında ve hareketsiz yaşamdan dolayı olur. Basur ise, kişinin ıkınmasıyla beraber toplardamarlarda oluşan basınçla oluşur.

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler dışkılama sonrasında kanama oluyorsa eğer basur olma ihtimalleri daha fazladır. Genellikle ağrısız bir kanamayla oluşan ve canın yanmasıyla beraber oluşacak sorun makat çatlağı da olabilir. Her makat kanaması tabii ki de basur veya anal fissür olarak değerlendirilmemelidir. Eğer bir hafta içerisinde geçmeyen makat kanamanız varsa doktora başvurmanız gerektiğini aklınızdan çıkartmamalısınız.

Makat kanaması için hangi doktora gidilir?

İç hemoroid hastalarındaki ilk belirti dışkılama sonrasında görülen kanamadır. 1 hafta içinde geçmeyen kanamaların mutlaka genel cerrahi uzmanına gösterilmesi gerekir. Doktorun seçiminde ise dikkatli davranıp, makat hastalıklarında tecrübeli olan bir uzman seçmelisiniz. Yalnızca 5 dakikalık muayeneyle yaşanılan sorun tespit edilebilmektedir. Medicine Arts kliniklerine gelerek ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Alanında tecrübeli kişiler Proktoloji uzmanlarından randevu alarak muayene olmalısınız.

Basur hastalığından korunabilmeniz için kabızlığınızın uzun bir süre sürmemesini sağlamalısınız. Eğer geçmiyorsa da doktora gitmeden önce ıkınmanız sizi maalesef basura dönüştürecektir.

Kabızlık nasıl giderilir?

Ortada olan bir sorunu çözebilmek için, ilk olarak sorunun nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Bunun içinde kabızlığınızdaki sorunu bulmalısınız. Lif yönünden eksik bir beslenmeniz varsa, gün içerisinde yeterince sıvı tüketmiyorsanız, kabız olmanız mümkündür. Bunun için bol su için ve lifli besinlerden tüketmeye dikkat edin. Günlük hayatınızı eğer oturarak ve hareketsiz bir şekilde geçiyorsa buna son verin. Aksi durumda basura neden olursunuz.

Bol su için / Hareketli yaşam sürün

Kabızlık sorunun en önemli sebeplerinden birisi bağırsak tembelliği denilen durumdur. Bu sorunu aşabilmek içinde gün içerisinde düzenli bir şekilde yürüyüş yapmanız önerilmektedir. Yürüyüş sırasında birçok kas çalıştığı gibi bağırsak kaslarınız da çalışır. Bağırsak tembelliğini bu şekilde vücudunuzdan atma imkanınız var.

Unutmamalısınız ki göründüğü kadar kabızlık basit hastalık değildir. Mutlaka önlenmesi gerekir. Hemoroid ve anal fissür gibi ciddi olan hastalıklara maruz kalmadan önlemenizi alın.

Ameliyatsız basur tedavisi

Ameliyatsız basur tedavisi olmakla beraber birçok hastalığı tedavi ederken modern tekniklerden yararlanmaktayız. Bu tedavilerin neresindeyse hepsinde başarılı olduk. Tedavilerde en büyük yardımcımız ise lazer ve lastik ile boğma teknikleridir. Anestezisiz, kansız ve hastanede kalmayı gerektirmeyecek teknikler ile günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Basur vakasının belirtileriyle karşılaşıyorsanız eğer ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız bize başvurarak, uzman doktorlarımızdan desteği görebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !