Kabızlığın Neden Olduğu Makat Hastalıkları

Kabızlığın Neden Olduğu Makat Hastalıkları

İnsanlar kabızlığı çok fazla ciddiye almadıkları için herhangi bir şey olmayacak gibi düşünürler. Fakat hemoroid ve anal fissür gibi ciddi olan hastalıklarla karşılaşıldığı zaman tedavi içinde geç kalınmış olur.

Hemoroid (Basur)

Kadın veya erkek ayırt etmeden en sık görülen makat hastalıklarının arasında basur yer almaktadır. İç ve dış olmakla beraber ikiye ayrılmış olan hastalık, iç hemoroid olarak kendini belli eder. Makatın iç kısmında oluşan bu problem, toplardamar genişlemesiyle beraber ortaya çıkar. Fakat burada asıl sorun, toplardamarın genişlemesi değildir. Çevresinde yer alan kasların gevşemesiyle beraber sorun daha çok büyür. Kaslar gevşediği zaman denilen durum kendini ortaya çıkarır.

Kabızlık hastalık yapar mı?

Kişide karın ağrısının olması dışında bazı makat hastalıklara da enden olabilmektedir. Halkın arasında basur olarak bilinen hastalığın, hemoroid ve makat çatlağı olan anal fissür oluşumunda etkili olmasının en büyük nedeni ise kabızlık olarak biliniyor. Toplumda çok yaygın olan bu hastalığın ortaya çıkış süreci ile belirtilerini bilmeniz önemlidir.

Ikınma, dışkılama esnasında en büyük sorundur! Basur hastalığını yalnızca kabızlık oluşturmaz. Bireyin kendi yaptığı hatalardan dolayı da oluşabilmektedir. Kabız olduğu zaman, günlerce dışkılama ihtiyacını karşılayamaz. Bu durumda insanların tuvalete gidip daha fazla zaman geçirmesine neden olan etkenlerin arasına girer. Bazı insanlar 30 dakika boyunca tuvalette kalmaktadırlar. Bu ıkınma, ne yazık ki makatın iç kısmında bulunan toplardamarın genişlemesine ve çevresinde bulunan kasların gevşemesine neden olur.

Normal doğum yapan kadınların ıkınması da risk içerir!

Normal doğum yapan kadınların ıkınması da risk içerir! Kadınlarda doğum sonrasında, basur çok sık görülmektedir. Özellikle de normal bir doğum yapmış kadın, ıkınmanın verdiği zararla hasarın daha büyük olmasına yol açar. Doğum sırasında 1-5 saat süren ıkınmanın toplardamar genişlemesine neden olacağını bilmelisiniz. Bu da varis oluşumunu etkilemektedir.

Makatta kanama ciddiye alınmalıdır

Kabızlık sorunu yaşan kişilerde; dışkılama sırasında dışkıyla karışık gelen kan ve sonrasında birkaç damlanın ciddi bir durum olacağını aklınızdan çıkartmamalısınız. Ağrısız olmasının sebebi ise, hemoroid başlangıcı olduğundandır. Ciddi bir şekilde acı hisseder ve kanama olursa, anla fissür şüphesi de olabilmektedir.

Anal fissür (makat çatlağı)

Kabızlığın sebep olduğu makat hastalıklarından birisi anal fissür denilen, halk arasında ise makat çatlağı olarak bilinir. Tamamen konstipasyon (kilo kaybı) kaynaklı olabilecek hastalık, ishalden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Kabızlık makat çatlağının oluşmasındaki en önemli nedenlerden biri dışkının sert ve kalınlaşması ile ilgilidir. Dışkılama sırasında tüketilen besinlerin sert olması ve dışkının kalınlığı anüse zarar vermektedir.

Dışkı makat yırtığına neden olmaktadır

Makat çatlağı sorunundan en sık görülen şeyse dışkının çıkışı sırasında makat kaslarını hafif çizmesiyle beraber duyulan acıdır. Bu acıyı dışkılama bitene kadar hissedebilirsiniz. İlk 10 gün içinde erken dönem olarak sınıflandırılır. Dışkılama sırasında ortaya çıkan bu acı, dışkılama bittikten sonra ortadan kaybolur. 15 gün içinde tedavi edilmez ise kronik anal fissür haline gelir ve dışkılama sırasında ortaya çıkacak olan ağrılar 3-4 saat arasında devam eder.

Kabızlık kanser yapar mı?

Kabızlığın kanser olabileceği konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Fakat normal zamanda kabızlık problemi yaşamayan bir kişi hiçbir şeyi yokken kabızlık yaşarsa buna ek olarak da kilo kaybı ve geceleri terleme problemi de yanında ekleniyorsa, bağırsak (kolon) kanseri belirtileri olmaktadır. Bundan dolayı mutlaka belirtileri ciddiye alın ve hemen bir doktora başvurun.

Kabızlığa karşı önlem al!

Kabızlığın en büyük nedenlerinden birisi beslenme düzeninin bozuk olmasıdır. Katı gıdaların çok fazla tüketilmesiyle beraber lifli olan gıdalardan uzak durulmasıyla yapılan yanlışlar kabızlığın olmasına neden olur. Özellikle de fast-food gibi olan gıdaların kabızlığa neden olması daha etkendir. Bundan dolayı sağlıklı beslenmenin olabileceği lifli gıdalara ağırlık verilmesi gerekir ve hareketli bir yaşamınızın olmasına özen göstermelisiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !