Hemoroid Kanaması

Hemoroid Kanaması

Hemoroid kanaması vakanın 1. Ve 2. Evresinden itibaren kendini gösterir. Makat bölgesinde yer alan toplardamarlara hemoroid adını veriyoruz. Makat bölgesinde yer alan toplardamarlar burada yer alan kanı kalp ve sindirim sistemine gönderir. Bölgenin hareketsiz kalması durumunda 3 toplardamar alanı kapatmış olur. Hemoroide neden olan kabızlık ve ishalin tekrar etmesi tehlikenin giderek yaklaştığı anlamına gelir.

Hareketsiz yaşam süren ve aynı zamanda uzun süre ayakta kalan kişilerde makatta yer alan atardamarlardaki basınç artar. 4 ayrı evrede incelediğimiz hemoroid makatta kanama ile kendini gösterir. Hastanın dışkılama esnasında ıkınmasıyla beraber makatta basınç artar ve kanamanın şiddeti çoğalır. Bu nedenle basurlu hastalara kabız olmamaları adına beslenme düzenlerini değiştirmeleri önerilir. Bazı durumlarda ise hastalığa karşı önlem alınsa dahi vakanın önlenemediği gözlenir. Genetik faktör gibi etkenler bunlar arasında gönderebilir.

Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hemoroid hastalarının dikkat etmesi gereken unsurları sıraladığımızda vakayı tetikleyen faktörlere de değinmiş olacağız. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kabız olmamaktadır. Zira dışkılama esnasında fazla ıkınmaya bağlı olarak makatta basınç artacak kanama ve ağrı söz konusu olacaktır. Kabız olmanızın önüne geçecek en önemli adım beslenme düzeninizi değiştirmek olacaktır. Fast food ağırlıklı katı gıdalar, acılı ve yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Lif içeren sebze ve meyvelerin tüketimi iyi bir şekilde ayarlanmalı zira hemoroide neden olan bir diğer unsurun ishal olduğu unutulmamalıdır.

Hemoroid hastalarına yürüyüşü öneriyoruz fakat uzun süreli yürüyüşlerin sancıları arttırabileceği uyarısını yaparak. Toplumumuzda bilinen hemoroide sıcak su etkisi sancıların etkisini azaltmada fayda sağlayabilir. Fakat tüm bu tedbirlerin sadece belirtilerin şiddetini azaltıcı etkisi olduğu hemoroid tedavisinde kesin sonuç vermediği bilinmelidir.

İnternet ortamında yer alan bu formüllerden hareketle hemoroid tedavisi olacağını düşünen hastaların vakanın ileri bir seviyeye ulaşmasına neden olduğunu belirtmek isteriz. Unutulmamalıdır ki hemoroid cerrahi işlem gerektiren bir operasyondur ve tedavisi klinik ortamında yapılmalıdır.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız hemoroid tedavisi muayenehanemizde 2 yönteme başvurularak yapılmaktadır. Bu yöntemlerden birine karar vermek için hemoroid vakasını incelemek gerekir. Zira hemoroid; iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere 2’ye ayrılır. İç hemoroidlerde başvurulan lazer tekniğinin yanı sıra dış hemoroid tedavisinde lastikle boğma tekniğine başvurmaktayız. Tedavi yöntemine karar vermek için doktorumuzun sizi muayene etmesi şarttır. İç basur ya da dış basur üzerine geliştirdiğimiz bu metotların başarı oranı oldukça yüksektir. Ameliyatsız hemoroid tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için bizlerle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !