Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Basur olarak da bilinen hemoroid, bir makat hastalığı olup makat bölgesinde bulunan damarların varisidir. Hemoroid hastalığının başlıca nedeni kabızlıktır ve birtakım genetik nedenler de taşımaktadır. Uzun yıllardır Amerika’ da uygulanan lazer ile tedavi ülkemizde de hemoroid tedavisi için uygulanmaya başlamıştır.

Çoğu insanın başına gelebilecek riskli hastalık olan hemoroid, beslenme alışkanlıklarında olan bozukluklardan etkilenmektedir. Hemoroidden korunmak için:

  • Bolca sebze ve meyve tüketmeli, kuru kayısı ve kabızlığın önüne geçmek için posalı yiyecekler tüketilmelidir.
  • Gün içindeki su tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Hemoroid tedavisine karar verme sürecinde hastalığın evresi, şikayetin verdiği ağrı şiddeti ve hemoroidin etkilediği bölgeler göz önüne alınarak karar verilir.
  • Oturma banyosu, çeşitli kremler ve pomad uygulamaları, ilaçlar ve düzenli bir beslenme programı oluşturulması da erken teşhis bir hemoroid tedavisi yöntemlerindendir.

İlerleyen evreler için cerrahi müdahale şart olup hastanın muayenesi yapıldıktan sonra karar verilir. Hemoroid hastalığının verdiği ağrıların ve diğer şikayetlerin giderilmesi için dışkı ihtiyacı hissedildiği anca ertelemeden dışkılamak gerekmektedir. Ertelendiği takdirde şiddetli ağrılara yol açabilir. Tuvalette uzun süre oturmak ve gereğinden fazla ıkınmak bulunan şikayetlerin katlanmasına neden olacaktır. Bundan dolayı mutlaka bir hekim gözetimi altında olmasınız ve verilen önerilere harfiyen uymalısınız.

Ameliyatsız hemoroid tedavisi nasıl olur?

Hemoroidin bilimsel nedeni, toplardamarların kalınlaşıp aşağı doğru sarkmasından kaynaklanmaktadır. Halk dilinde basur olarak adlandırılsa da günümüzde artık hemoroidin ne olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hemoroidin dış sebeplerinden ziyade diğer bir sebebi de kalıtımsal olmasıdır ve aileden ilgili kişiye geçer. Bunların yanı sıra hemoroidin sebebi kabızlıktır. Kabızlık, zor dışkılamaya neden olan bir bağırsak hastalığıdır. Uzun süreli oturma ve ıkınmalar sonucu hemoroid oluşabilir. Bunların yanında çok uzun süre ayakta durulan veya tam aksine çok uzun süre oturulan bir ortamda çalışıyor veya bulunuyorsanız, hemoroid hastalığına yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Ayrıca obezlik te hemoroid hastalığını beraberinde getiriyor.

Hemoroidin riskini minimuma indirmek için öğün atlamadan ve sağlıklı besinler tüketmeliyiz. Sindirimi kolay olan sıvı besinler tüketirsek dışkılamada meydana gelebilecek sorunların önüne geçmiş oluruz ve bunun beraberinde hemoroidin de önüne geçmiş oluruz. Üç tip hemoroid mevcuttur:

  • Kanama meydana getiren hemoroidler
  • Dışkılama esnasında dışarı çıkıp sonrasında içeri giren hemoroidler
  • Dışkılama sırasında çıkıp tekrar içeri girmeyen hemoroidler

Kendisi içeri girmeyen hemoroidleri hastanın kendisi sonradan içeri sokmalıdır.

Günümüzde kullanılan, ameliyatsız basur tedavi yöntemleri:

  • Lazerle hemoroid tedavisi
  • Lastikle boğma
  • Skleroterapi ve bipolar koagülasyon

Hemoroid tedavisi için ameliyat şart değildir. Çok kısa sürede hayatın düzenini etkilemeyen bu yöntemler ile hastalar kısa zamanda iyileşip hayatına geri dönebilir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !