Hemoroid (Basur) Hastalığı

Hemoroid (Basur) Hastalığı

Hemoroid, toplumdaki adıyla basur toplumda yaygın olarak görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam tarzı, beslenme düzeni, günlük yaşam koşulları ve çalışma şekli gibi pek çok etken hemoroid (basur) hastalığının oluşmasına neden olan unsurlar arasında sayılmaktadır.

Hemoroid (basur) neden olur?

Basur probleminin oluşmasına zemin hazırlayan pek çok etken bulunmaktadır. Bu hastalığa zemin hazırlayan etkenler şu şekildedir;

Kabızlık

Kabızlık sorunu basur hastaları için büyük bir risk oluşturmaktadır. Dönemsel kabızlık sorunu yaşayan kişiler için bu durum büyük bir risk teşkil etmese de kronik kabızlık şikayeti olan hastalarda dışkılama esnasında anüsün zorlanması sonucunda basur oluştuğunu söyleyebiliriz.

İshal

Kabızlık sorununda olduğu gibi ishal de, dönemsel ishal hastalığı ile karşılaşan hastalarda riskli bir tabloya neden olmasa da kronik ishal şikayeti olan hastalarda anüs bölgesinin aşırı tahriş olması kaçınılmazdır. Bu tahriş sonucunda anüste yırtıklar oluşmakta ve kanamalara neden olmaktadır.

Hamilelik

Kadınların hamilelik dönemlerinde basur şikayetlerinin meydana geldiğinden söz edebiliriz. Gebelik süresi boyunca yaşanan hormon değişiklikleri pelvik bölgesindeki damarlar üzerinde basınç artışına yol açmaktadır. Daha sonrasında bu basınç damarların şişmesine ve basurun oluşmasına neden olmaktadır.

Genetik nedenler

Aile fertlerinin herhangi birinde basur şikayeti olan bir kişinin basur riski taşıdığını ve genetik yatkınlığı olduğunu söyleyebiliriz. Genetik yatkınlığı olan hastaların aile fertlerinin kan damarlarının zayıf olduğundan bahsetmek de mümkündür.

6- Uzun süre oturmak

Günümüzde pek çok kişinin günlük yaşam koşulları ve çalışma standartları ele alındığında uzun saatler boyunca masa başında çalışmakta olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süre oturarak çalışmakta olan ve günlük yaşamı içerisinde en az harekete sahip olan kişilerin sürekli oturur pozisyonda olmaları sonucunda makat bölgesine basınç uygulanmakta ve basur oluşumu hızlanmaktadır.

Ters (anal) ilişki

Özellikle eşcinsel grup açısından riskli bir tablodur. Anal bölgeden yapılan ilişki esnasında dokular zarar görmekte ve bununla birlikte basur için zemin hazırlanmaktadır.

Tüm bu sayılan maddelerin haricinde hemoroid yani basur oluşumunun altında yatan en büyük husus yer çekimi ve ayakta durmaktadır. Uzmanlar hemoroid (basur) neden olur sorusuna yanıt verirken, yer çekimi ve ayakta durmaya bağlı gerçekleşen basınç sonucunda tablonun ilerlemesinden söz etmektedirler.

Hemoroid hastalığının belirtileri ve hastaların en çok şikayet ettiği hemoroid 4 evresi bulunmaktadır:

 • Hemoroid (hemoroyid) hastalığında, ilk evrede hasta anal kanal içerisinde hemoroid yastıklarında şişme ve kanama görmektedir.
 • İkinci evrede dışkılama sırasında da şişmekte olan basur memeleri dışarıya sarkmakta ve dışkılama sonrasında kendiliğinden içeriye girmektedir.
 • Üçüncü evrede, dışarı sarkmış memeler içeriye hasta müdahalesi olmadan girmemekte ve hasta iterek basur memelerini içeriye sokmaktadır.
 • Hemoroid hastalığında dördüncü evrede ise dışarı sarkmış basur memeleri hastanın müdahalesi sonucunda dahi içeri girmemektedir.
 • Dayanılmaz ağrılara yol açan bu durum en son evredir.

Hemoroidin kanamaya yol açan ilk evresinde tedaviye başlamak gerekir. İyileşme sürecini arttırması ve hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yaşanacak sorunların önüne geçilmesi nedeni ile önemlidir. Bu nedenle özellikle hemoroid hastalığında büyük başarılara imza atan Medicin kliniklerinde hemoroid (hemoroyid) şikayeti olanların ücretsiz muayeneye gelerek tedavilerine bir an önce başlamalarını tavsiye ederiz. Kliniklerimizde hastalarıma ücretsiz muayene imkanı sunmaktayız.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Basur hastalığının belirtileri farklı şekillerde olabilmektedir. İlk aşamada hastanın makat bölgesinde sürekli nemlilik hissiyatı ile ortaya çıkmaktadır. Belirli bir zaman sonra bu nemli his ıslaklık hissine dönüşmekte ve hastayı rahatsız etmektedir.

1- Kaşıntı

Makat bölgesinde kendini gösteren kaşıntı, ıslaklık hissi sonrasında ilk aşamada hafif seyrederken daha sonrasında şiddetli bir hal almaktadır. Hastanın bu kaşıntıya yanıt vermesi sonrasında bölge tahriş olmakta ve yaraların oluşması da kaçınılmaz bir boyuta ulaşmaktadır.

2- Ağrı

Kaşıntı ile birlikte oluşan yaralar, ağrılı ve sancıya neden olan bir tablo oluşturmaktadır. İlk aşamada dışkılama esnasında hastayı rahatsız ederken, daha sonrasında günlük yaşamı dahi tehdit eden bir ağrıya dönüşmektedir.

3- Kanama

Basur hastalığında en net belirti kanama diyebiliriz. Pek çok hastanın kanaması meydana gelene kadar bir hekime başvurmadığını söylemek mümkündür. Kanama sadece dışkılama sırasında tuvalet kağıdında gözlemlenirken, daha sonrasında iç çamaşırına bulaşabilecek boyutlara ulaşmaktadır.

4- Makat iç/dış kısmında meme

Basur (Hemorid) damarların genişleyerek sarkması durumudur.  Genellikle hastanın dışkılaması ile acı hissetmesine neden olmaktadır. Hastanın eline gelebilmesi nedeni ile de rahatsız edici olmasının yanı sıra tedirgin edebilmektedir. Tüm bu belirtileri yaşayan her hastanın basur hastası olduğunu ne yazık ki söyleyebiliriz. Bu nedenle tüm bu belirtileri bulunduran hastalar için hastalığın tedavisi için bir genel cerrahi uzmanına gözükmeleri şarttır.

Basur nasıl geçer?

Toplumumuzda basur tedavisi için gerçeği yansıtmayan ya da yanıltan pek çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu bitkisel tedavi yöntemleri hastalığın ortadan yok olması için hiçbir etki göstermemekte hatta zaman kaybına yol açması ile birlikte hastalığın evresinin ilerlemesine dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle basur tedavisinde kullanılan ameliyat ve ameliyatsız tekniklerin incelenmesi gerekmektedir. Devlet hastaneleri ile birlikte pek çok sağlık kurumunda ameliyat tekniği uygulanmakta iken, özel sağlık kuruluşlarında ve modern sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda ameliyatsız basur tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Modern sağlık kuruluşları aracılığı ile tedavilerini yürüten hastaların günlük sosyal yaşamlarından uzak kalmadan başarılı sonuçlar aldığını da söyleyebiliriz.

Basur tedavisi nasıl yapılır?

Klasik basur tedavisi; bu yöntemde hastalar anestezi eşliğinde ameliyat edilmektedirler. Makat bölgesinden içeri girilmesi ile basur memeleri kesilmekte ve kesi bölgesine dikiş atılarak kapatılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki; klasik ameliyat yönteminde basur hastalığının tekrarlama riski bulunması ile birlikte kesi işlemi fazla olan bir yöntemdir. Bu nedenle ameliyatsız tekniklerin varlığı ele alındığında pek fazla önerilen bir yöntem değildir.

Ameliyatlı basur tedavisi

 • Ameliyatlı basur tedavisinde basur hastalığının tekrarlama riski oldukça yüksektir.
 • Hastaya narkoz verilerek hastanın bayıltılması sonrasında yapılır işlem. Hasta kendine geldikten sonra ağrıları olur ve iyileşmesi zaman alır.
 • İş kaybı yaşanır

Ameliyatsız basur tedavisi

 • Lazer (İnfrared koagülasyon),
 • Lastikle boğma (Bant Ligasyon),
 • Skleroterapi (iğne ile kurutma)

Hemoroid (Basur) Tedavisi için hangi doktora görünmek gerekir?

Hemoroid, kıl dönmesi, anal fissür, anal dermatit, anal hematom gibi anal bölge ile kuyruk sokumu kaynaklı hastalıklarda hastaların genel cerrahiye başvurmaları gerekmektedir. Hemoroid (basur) hastalığı genel cerrahi alanında ‘Proktoloji’ bölümü adı altında olup, makat hastalıklarını kapsamaktadır. İstanbul’da bu alanda hizmet vermekte olan Genel Cerrahi Uzmanlarımız Op. Dr. Serap Akat Bakırköy, Op. Dr. Özgür Çiftçi Nişantaşı kliniklerimizde tecrübeleri ve başarıları ile hemoroid hastalarına çok uzun yıllardır kesin sonuçlar sunmaktadırlar.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !