Hemoroid (Basur) Evreleri

Hemoroid (Basur) Evreleri

Hemoroid, geleneksel adı ile “basur” bir damar hastalığıdır. Birçok kişi makat bölgesinde bulunması nedeniyle hemoroid hastalarının bağırsak hastalığı olduğunu düşünse de aslında; tam anlamıyla bir damar hastalığıdır. Hastalık dört farklı evrede gözlemlemektedir. 4 farklı evreninde; dış yüzeye yansıması farklı olmaktadır. Hastalığı yaşayan kişilerin mutlaka belirtileri takip etmesi gerekmektedir.

Hemoroid, anüs içerisinde başlar ve ardından dışarı çıkar. Damarlar kendini dışarıda göstermeye başladığı evrede; belirtiler çok daha net bir şekilde gerçekleşmektedir. Kişinin tuvalete çıkarken zorlanması, tuvalete çıkarken kanlı dışkılama yapması, anüsten yayılan kötü kokulu salgılar, bölgedeki kaşıntı hissi ve ağrılar; hemoroidin en belirgin göstergeleri arasında yer almaktadırlar.

Bu göstergeleri yaşayan kişilerin; utanarak hastalıktan kaçması yerine, doktora giderek hızlı bir şekilde tedavi olması gerekmektedir. Hastalığınızı bir başkasının hastalığı ile kıyaslayarak tedaviye başlamanız, yani kendi hemoroid tanınızı koymanız son derece yanlıştır.

Hemoroid hastalığının belirtileri birçok hastalıkla paralel olarak ilerler; bu nedenle mutlaka bir doktor tarafından hemoroid olduğunuzun onaylanması gerekmektedir. Muayeneye gittiğinizde size cerrahi uzmanı muayene edecek ve ardından sizin hastalığınızın ne olduğuna dair teşhis koyarak gerekli birime yönlendirilmenizi sağlayacaktır.

Hemoroid her insanda anüs bölgesinde olan bir damar yapısıdır ve bu damar yapısının zaman içerisinde bozulması sonucunda hemoroid hastalığı ortaya çıkar.

  • Düz kas
  • Mukoza
  • Elastik bağ
  • Kan damarlarının yapısında bulunduğu görülür.

Hemoroidin, görevi kanalın açık ve kapalı kalmasını sağlamaktır. Oldukça esnek bir yapıdır, genişler ve kapanır. Bu yapıda bulunan damarların zorlanması sonucunda; sarkma ve kanamalar ortaya çıkar. Bu durumda kişilerin basur olduğu gözlemlenir. Kişilerin basur belirtileri ilk olarak anüsün iç kısımlarında gözlemlenmektedir. Bu nedenle anüsün iç kısmındaki basur şikayetinden rahatsız olan kişilerin muayenesi ilk olarak en iç kısmında yapılmaktadır. İç kısmında başlayan basur sırasında dış bölgede herhangi bir belirti yoktur.

Hemoroid evreleri nelerdir?

Hemoroid, 4 evrede kendini gösteren bir hastalıktır. Dördüncü evre hemoroidin en ağır olduğu evredir. Bu evrede kişilere mutlaka cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Müdahalenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gelişen tıp teknolojisi sayesinde mümkündür.

Müdahalelerden sonra kişinin rahat bir şekilde hayata devam etmesine imkan sağlayacak teknoloji şu anda birçok kişiye hizmet vermektedir. Kişilerin bu nedenle geç kalmadan hızlı bir şekilde doktora giderek; basurun hangi evrede olduğunu öğrenmesi ve gerekiyorsa ilaç tedavisi, gerekiyorsa cerrahi müdahaleden yaralanması gerekmektedir. Cerrahi müdahale sonucunda kişilerin yarım saat içerisinde tekrardan hayatlarını dönmesi mümkündür.

  1. Evre: Birinci evre birçok kişide görülen bir durumdur. Bu eve de kişiler dışkıladıktan sonra çevrede şişmeler meydana gelir bunlar oldukça normal karşılanır. Sık sık olması halinde kişinin şüphelenmeye başlaması gerekmektedir. Kişinin dışkıladıktan sonra bu şişliği fark etmemesi halinde şişlik kısa sürede yok olacak ve anlaşılmayacaktır. Anüste kaşıntılar olur ancak çok rahatsız edici değildir, tam olarak bağırsaklarınızı boşaltamamış gibi hissedersiniz. Nadir olarak böyle de kanamalar gözlemlenebilir. Ancak bu evreler zaman zaman kabız ya da ishal olan herkeste gözlemlenebilen durumlardır. Fakat durumun sıklaşması ve rutin hale gelmesi durumunda doktora görünmeniz gerekebilir.
  2. Evre: Makat bölgesinde şişlikler çok daha belirgin bir şekildedir ve artık daha geç yok olmaya başlarlar. Kişinin kanama ve kaşıntılara karşı en yoğun hissettiği dönemlerden biridir. Zaman zaman ağrı da hissedilir. Kanamaları fark etmeyen kişiler için iç çamaşırlarına dikkat etmesi önerilir; iç çamaşırlarında anüs kısmında sıklıkla lekelenmeler gözlemlenmektedir. Bu aşama kişilerin bitkisel yöntemlerle kendilerini tedavi edebilecekleri ve aynı zamanda ilaç tedavisinde mümkün olduğu dönem olarak da ele alınabilir. Hastalığı muayene etmek isterseniz; makat çevrenize dokunduğunuzda gereksiz bir şişlik geldiğini fark edersiniz.
  3. Evre: Kişinin yaşam kalitesi üzerinde oldukça etkili olan bir evredir. Kanamalar ve ağrılar giderek artmıştır ve kişinin kanamaları durdurması oldukça zaman almaktadır. Bazı durumlarda ciddi kanamalar meydana gelerek dış kanamalar olmaktadır. Bu aşamada dışarıda bulunan şişlikleri çok net gözlemlersiniz ve şişlikler zaman içerisinde ortadan kaybolmaz.
  4. Evre: Basur için en riskli evrelerden birisidir. Bu dönemde kişilerin; dışarıdaki şişlikleri anüsün içine doğru itseler dahi yok edemediklerini gözlemlemek mümkündür. En ağrılı dönemlerden biridir çünkü bu süreçte artık kişinin dışarı sarkan şişliklere dokunması bile mümkün değildir. Eğer doğru zamanda tedavi edilmezse dördüncü evrede kişinin hayati tehlike yaşaması mümkündür. Kişinin bu evrede acıdan kaynaklı olarak dışkılaması imkansız hale gelmektedir.Yürürken dahi rahatsızlık hissettiğiniz bir dönemdedir. Otururken de çeşitli can yanmaları hissedersiniz hatta bazı durumlarda kişiler, sırt üstü yattıkları anda dahi ağrı hissetmeye başlarlar.


Randevu & İletişim
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar


İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Doc. Dr. Kasım Çağlayan
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0530 123 33 33
Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50
Pendik
Prof. Dr. Mehmet YENİTERZİ
Op. Dr. Köksal GÜNEY
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Kaynarca mahallesi Akdeniz caddesi no:6 kat:2 PENDİK / İSTANBUL
Tel: 0(216) 375 75 75
GSM & WhatsApp: 0530 115 55 55

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !