Hemorid için Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Hemorid için Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Kronik kabızlık, tuvalette uzun süre oturma, dışkılama sırasında zorlanma, uzun saatler boyunca hareketsiz oturma gibi problemleriniz varsa Hemoroid (Hemoroyid) olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu sorunların hepsi, bölgesel kan akışını etkileyerek damarları havuz haline getirip büyütür. Bu, aynı zamanda genişleyen uterusun, damarlara baskı uygulaması nedeniyle gebelik sırasında hemoroid sıklığında artışı da açıklar. Basur rahatsızlığına sahip bireylerde anüse ait düz kasların, rahatsızlığı taşımayanlara göre istirahat halinde bile daha sıkı olma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Kabızlık, bu sıkıntılara katkıda bulunur çünkü bağırsak hareketleri esnasında ortaya çıkan gerilme, anal kanaldaki basıncı arttırır. Bu da hemoroidleri anüs istemli sfinkter kasına doğru zorlar. Hemoroidi tutan bağ dokuları yaşla birlikte zayıflar ve hemoroid daha da şişer ya da sarkar.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Hastların, Hemoroid hastalığında Genel Cerrahi Hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Hemoroid (basur) hastalığı genel cerrahi alanında ‘Proktoloji’ bölümü adı altında olup, makat hastalıklarını kapsamaktadır. Kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca erkek doktorlarımıza muayene olmak istemeyen hastalarımız için kadın doktorumuz da mevcuttur. Op. Dr. Serap Akat Bakırköy Kliniğimizde hastalarını kabul etmektedir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konur?

Kabızlık, Hamilelik, Genetik nedenler, Uzun süre oturmak, Ters (anal) ilişki gibi durumlar yaşantınızda sık sık görülüyorsa mutlaka bir Genel Cerrahi Hekime görünmeniz gerekiyor. Doktorunuz muayeneden sonra dış hemoroid olup olmadığınızı kolayca görebilir. İç hemoroid teşhisi için ise anal kanal ve rektum muayenesi ve başka testler yapılır. Rektum muayenesi, doktor tarafından parmakla yapılır. Muayene ile daha ileri tetkik gerekip gerekmediği konusuna karar verilir. İç hemoroidler çok yumuşak olduğundan muayene ile tespit edilemeyebilir. Bu nedenle rektum ve diğer kalın bağırsak kısımlarının kolonoskopi adı verilen ve ucunda kamera bulunan bir aletle incelenmesi gerekebilir.

Ameliyatsız Basur (Hemoroid) Tedavi Yöntemleri

Lazer (İnfrared koagülasyon)

Lazerle Basur operasyonu yaklaşık 10 dakika sürüyor. Lazerle hemoroid tedavisi hemoroid problemlerinde etkili olmaktadır. Isınan hemoroid memesinde 2-4 mm derinlik ve 6-8 mm genişliğinde doku hasarı oluşur. Ağrı sinirlerinin bittiği alanda çalışıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hisseder. Hemoroid memesindeki bu ısınma aynı zamanda o bölgedeki genişleyip varisleşmiş toplardamarları da yaktığından, damarlar büzüşerek küçülüp yok oluyorlar.

Lastikle boğma (Bant Ligasyon) Avantajları

 • Tedavi sonrası ağrı ameliyata kıyasla çok azdır
 • Kanama seyrek görülür ve de önemsiz düzeyde olabilir.
 • Dışkı tutamama gaz kaçırma gibi problem asla yaşanmaz, kaslara yakın çalışmak gerekmez.
 • Makat darlığı oluşmaz, çünkü kesme ve dikme yoktur
 • İş gücü kaybı azdır, hasta aynı gün ya da ertesi gün işine dönebilir
 • Tekrarlama ihtimali düşüktür, hasta beslenmesine ve dışkılama alışkanlığına dikkat ederse tekrarlamaz
 • Kolay uygulanır, tecrübeli bir cerrah için muayeneden daha kolaydır
 • Narkoz ve bölgesel uyuşturma gerekmez
 • Kısa sürede uygulanır (5-10 dakika)
 • Hastanede günlerce yatmak gerekmez.
 • Muayenehane şartlarında yapılabilir.
 • 3-5 dakikada tamamlanır.

Skleroterapi (iğne ile kurutma)

Makat bölgesine, kireç oluşturan bir madde enjekte edilir. Bu yöntem ‘Skleroterapi Tedavisi’ olarak bilinir. Bu tedavide; hemoroidi besleyen toplardamarlarda, yeni bir damarın şişmesi engellenir.

Ameliyatlı basur tedavisi

 • Ameliyatlı basur tedavisinde basur hastalığının tekrarlama riski oldukça yüksektir.
 • İşlem, hastaya narkoz verilerek hasta bayıltıldıktan sonra yapılır. Hasta kendine geldikten sonra ağrıları olur ve iyileşmesi zaman alır.
 • İş kaybı yaşanır

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !