Hemanjiom (Damar Beni)

Hemanjiom (Damar Beni)

Tedavi, Kalp Damar Cerrahisi Op. Dr. Mustafa BOLAT tarafından yapılmıştır.

Hemanjiom yani halk arasında bilinen bir diğer adı ile Damar Beni, doğuştan olan bir hastalık olması nedeni ile bebeklerde sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle doğum sonrasında karşılaşılan hemanjiom sonrasında aile fertlerinin buruk bir sevinç yaşadığını söyleyebiliriz. Hemanjiom yani damar beni iyi huylu ve damar kaynaklı bir hastalık olması nedeni ile ciddiye alınması ve üzerine düşülmesi gereken bir husustur. Yakın takip gerektiren bu hastalıkta aile fertlerinin de bu hastalık karşısında bilinçli olması şarttır. Bu nedenle Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları tarafından hazırlanmış olan Hemanjiom hastalığının detayları ve tedavi bilgilerini yazımız içerisinden inceleyebilirsiniz.

Tedavi, Kalp Damar Cerrahisi Op. Dr. Mustafa Bolat ve Op. Dr. Mehmet Ünal  tarafından yapılmıştır.

Hemanjiom Nedir?

Damar beni olarak bilinin Hemanjiom hastalığı “Hemangioma” olarak yazılmaktadır. Doğuştan olan bir hastalık olarak karşımıza çıkan hemanjiom, bu nedenle de bebeklerde sıklıkla görülme riski taşımaktadır. İyi huylu ve damar kaynaklıdır. Ancak hızlı büyüme eğiliminde olduğunu da söyleyebiliriz. Toplu iğne ucu çapında olabileceği gibi büyüme sürecinde olan ve bir portakal büyüklüğüne ulaşmış hemanjiomlar da vardır. İçi kan dolu damarların yaygınlaşması sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca yalnızca büyüme eğiliminde olmayıp, bulunduğu bölgede çap olarak da yaygınlaşabilmektedir. Yüz bölgesinde oluşan bir damar beninin büyüme eğiliminde bulunması sonucunda gözleri kaplayabilir ve bu durum körlüğe kadar ulaşabilir. İlerleyen evrelerde ise kanamaya yol açabileceği için hayati riski de bulunmaktadır.

Neden Olur, Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Doğumsal bir anormallik olarak ele alınacak olan hemanjiom için damar tümörü de diyebiliriz. Damar yapılarında oluşan bu tümör yani ur, genetik bir özellik taşıyor olmasına rağmen genetik olarak altında yatan nedenler hakkında kesin bir bilgi ne yazık ki bulunamamaktadır. Bu nedenle hastalık öncesinde korunma yöntemleri gibi seçeneklere başvurmak gereksizdir.

Vücudun Neresinde Görülür?

Hemanjiomlar bazı durumlarda tüm vücuda yayılmış bir şekilde milimetrik boyutlardan santimetreye ulaşabilen çaplarda çok sayıda görülebilirler. Özellikle damar kaynaklı bir hastalık olması sebebi ile de insan vücudunun her bölgesinde oluşabilmektedirler. Ancak yüz bölgesinde daha sık karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Ayrıca başta karaciğer ve diğer iç organlarda da görülme riski büyüktür. Karaciğerlerin damar yapısı açısından zengindir ve karaciğer hemanjiomu da gelişebilmektedir. Bu nedenle iç organların da hemanjiom varlığı yönünden incelenmesi gerekmektedir. Aşağıda yer alan görseller de görülebildiği gibi göz kapağı ve dil gibi her alanda oluşabilmektedirler.

Tedavi, Kalp Damar Cerrahisi Op. Dr. Mustafa BOLAT tarafından yapılmıştır.

Anne Babalar Ne Yapmalı?

Hemanjiom sıklıkla bebeklerde ve çocuklarda karşılaşılan bir hastalık olması nedeni ile burada ilk görev annelere ve babalara düşmektedir. Anne ve babalar ile anne baba adayı tüm kişilerin özellikle hemanjiom hastalığı hakkında detaylı bilgilere sahip olmaları ile birlikte çevresine de bu hastalık hakkındaki bilgilerini aktarması oldukça önemlidir. Doğumsal bir anormallik olması nedeni ile bebeklerde görülme sıklığının yüksek oranlarda olduğunu belirtmemizin ardından özellikle bebeklik dönemlerinden itibaren dil dahil olmak üzere bebeğin vücudu sürekli takip altında tutulmalıdır. Kırmızı noktaların varlığında da bu noktaların zaman içerisinde büyüyüp büyümediği takip edilmelidir. Çilek renginde küçük bir nokta olarak karşımıza çıkan hemanjiomlar, 6 ay gibi çok kısa süre içerisinde daha büyük çaplara ulaşmaktadırlar.

Hemanjiom Takibi Yapmalısınız

Çocuğunda damar beni olan ebeveynlerin korku ya da endişeye kapılmadan soğukkanlı bir şekilde hareket etmeleri bu hastalık için oldukça önemlidir. Hemanjiom hastalığında ameliyatsız tedavi yöntemlerinin bulunmasının yanı sıra kendi kendine kaybolabildiğini de söylemek mümkündür. Bu nedenle damar beni ile karşılaşılması halinde uzman bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmakta ve onun takibi altında kalmakta büyük fayda vardır.

Damar Benleri Nasıl Takip Edilir?

Damar beni takibi anne ve babalara düşen en önemli görevdir. Çocuğunda damar beni varlığı ile karşılaşan ebeveynlerin ilk olarak beni ölçmesi ve takibini başlatması gerekir. 0,5 cm çapında olduğu belirlenen benin boyutları yazılıp kayıt altına alınarak fotoğraflanması oldukça önemledir. 20 ila 30 gün sonrasında tekrar ölçüm yapılarak fotoğraflanması ve boyutun bir önceki boyutla mukayese edilmesi gerekir. Hemanjiomun boyutu bir önceki boyut ile aynı olması sonucunda herhangi bir sorun olmadığını ve tedaviye gerek olmadığını söyleyebiliriz. Fakat estetik açıdan problem teşkil ediyor ise tedavi önerilebilmektedir. Ancak bir önceki ölçülen çaptan büyük çıkması sonucunda hemanjiomun büyüme eğiliminde olduğunu söylemek kaçınılmazdır. İşte bu aşamada da hemanjiom tedavisi için birtakım adımlar atılması gerekmektedir.Böyle bir durumda tamamiyle ücretsiz kalp damar cerrahi muayenesi için kliniğimize bekleriz.

Tedavi Kalp Damar Cerrahisi Op. Dr. Mustafa BOLAT tarafından yapılmıştır.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi hemanjiom tedavisi için de öncelikle bilimsel yaklaşılması gerektiğinin altı çizilmelidir. Damar beni tedavisinde uygulanan ameliyatsız teknikler en doğru çözüm şekilleridir. Hemanjiom Tedavi Merkezi olarak yalnızca ameliyatsız yöntemleri önermekte ve bu yöntemler ışığında hemanjiom tedavisini uygulamaktayız. Damar beni ameliyatlarının risk taşıması ve modern teknolojinin ilerleyen aşamasında ameliyatsız yöntemlerin varlığı göz önünde bulundurulduğunda ameliyatsız yöntemlerin çok daha başarılı olacağını ifade etmek gerekir. Ameliyatsız hemanjiom tedavileri nedir, nasıl yapılır sorularının yanıtlarına ise yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Muayene Olmak Gerekir

Hemanjiom hastalarında hangi tedavinin ne şekilde uygulanacağına karar verilebilmesi açısından ilk olarak hastanın muayene edilmesi şarttır. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılmakta olan muayenelerimiz kliniklerimizde ücretsizdir. Muayene esnasında ise, damar beninin bulunduğu alan, büyüklüğü ve kabarıklığı incelenerek Lazer, Köpük ve Skleroterapi ile infrared yöntemleri arasından tercih yapılmaktadır.

İlaçla Damar Beni Tedavisi

Muayene sonrasında hastalara ilk olarak hastalara ilaç tedavisi önerilmektedir. Ancak bu tedavi yönteminde ciddi bir başarı oranı olmadığını söyleyebiliriz. Genellikle uzmanlık alanları hemanjiom olmayan doktorlar tarafından ilaç tedavisi ilk başvurulan yöntemdir. Bu nedenle ilaçla tedavi yönteminin kesin çözüm olmaması nedeni ile zaman kaybı yaşanmadan diğer tekniklere başvurulması oldukça önemlidir.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

Pek çok cilt hastalığında kullanılan Lazer Tedavisi hemanjiom hastalığında da kullanılmaktadır. Ancak yüzeysel kabarık olmayan benlerde etkisi daha fazladır. Ciltten kabarık olmayan hemanjiomlar için uygulanan tek yöntem Lazer tedavisi olup, birkaç seans uygulama gerektirebilmektedir.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi

Bir diğer damar hastalığı olarak ele aldığımız varis hastalığında da en etkili yöntem olarak kullanılan Köpük ve Sklerotarepi tedavisi, hemanjiom içinde kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde ortaya çıkan damarlar ilaç yani Sklerozan madde ile imha edilmektedir. İlaç saf halde kullanılmamakta ve ilaç hava karışımı ile elde edilmiş olan köpük kullanılmaktadır. Elde edilen köpük ince bir enjektör yardımı ile çekilmekte ve hemanjioma uygulanmaktadır. Anında etki gösteren bu tedavi yönteminde belirli bir doz olması sebebi ile hastalığın yaygınlık durumuna bağlı olarak birkaç seans sürebilmektedir.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Hemanjiom tüm vücut üzerinde yaygın bir halde karşımıza çıkabildiği gibi milimetrik boyutlardan daha büyük çaplara erişmiş boyutlarda çok sayıda lekeler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Vücudun her bölgesinde görülebilen bu hastalık başta karaciğer olmak üzere iç organlarda da karşımıza çıkabilir. Cildi üzerinde hemanjiom bulunan hastaların karaciğer hemanjiomu varlığı açısıdan da incelenmesi gerekir. Ayrıca belirtmek gerekir ki karaciğer hemanjiomu detayları oldukça kapsamlı bir hastalık olması nedeni ile farklı bir yazı içerisinde detaylı bir şekilde sizlere aktarılmaktadır.

Hemanjiom Tedavi Merkezi

Ülke çapında pek çok ilke imza atan sağlık merkezimiz, uygulamış olduğu tedavi yöntemleri ile pek çok hastaneyi ve sağlık kuruluşunu geride bırakarak hizmet vermeye devam etmektedir. İstanbul, bulunan kliniklerimizde hastalarımız sağlıklarına yeniden kavuşmaktadırlar. Kliniklerimizde muayene ücreti alınmamakta ve hastalarımıza iyi bir hizmet sağlamaktayız.

size en yakın kliniğimize ve iletişim numaralarımıza ulaşabilirsiniz. 7/24 iletişim numaralarımızdan randevu ve tüm sorularınız için bizi arayabilirsiniz. Hemanjiom hastalığı hakkında aktarmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda oluşan tüm sorularınızı da 0553 665 64 02 whatsapp hattımızdan iletebilirsiniz.

Hemanjiom tedavisinde hastalığın seviyesi, yaygınlık durumu ve tipi göz önünde bulundurularak farklı yöntem ve teknolojiler kullanılmaktadır. Baloncuklar şeklinde üzüm salkımı şeklinde doğuştan olan hemanjiomlar, vücudun her bölgesinde oluşabildiği gibi (bening) yani iyi huyludurlar.

Ancak bazı durumlarda kanamalara neden olması nedeni ile yaşamı tehdit eden risk taşımaktadırlar. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgesinde dudak kenarlarında görülen hemanjiom, 2 mm’den 30 cm çaplarına kadar ulaşabilmektedirler. Bazı hastalarda tüm yüzü ya da bacağı kaplayacak boyutlarda da olabilmektedir. Bu hastalığın damar kaynaklı olması nedeni ile büyüme eğiliminde olduğu unutulmaması gerekmektedir.

Ameliyatla Tedavi

Bu tedavi yönteminde cilde kesi atılarak damar yumağının olduğu bölüme ulaşılarak ve oradaki doku kesilerek çıkartılmaktadır. Ancak doku sünger gibi  içe uzanım göstermektedir. Ayrıca bu işlemde kanama çok görülür. Ciddi bir kan ihtiyacının karşılanması sonrasında ameliyat başlatılmaktadır. Ameliyat sonrasında da hastanın kan ihtiyacı fazla olabilmektedir. Bu nedenle ameliyatın yaşamı tehdit ettiğinden söz etmek mümkündür.

İlaç Enjeksiyonuyla Tedavi

Damar yakıcı bir etkiye sahip olan sklerozan madde damar içine enjekte edilmektedir. İlaç enjeksiyonu sonrasında damar yumağı zamanla büzülerek yok olmaktadır. Bu işlemde hastaya uygulanacak doz sınırlıdır ve bu nedenle seans seans işlem yapılmaktadır. En az risk taşıyan ve en iyi sonuç veren bir uygulama olması nedeni ile kliniğimizde uygulamış olduğumuz hastalarımızdan başarılı sonuçlar almaktayız. Ameliyat işleminde oluşabilecek kanama ve iz faktörleri ele alındığında en ideal tedavi yöntemi olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca skleroterapi alanında uzman kalp damar cerrahi uzmanı doktorlar tarafından yapıldığında %100’e yakın başarı elde etmektedir.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi

Köpükle yapılan bu tedavi işleminde, skleroterapide kullanılan madde köpürtülerek damara verilmektedir. Kavernöz yapılar trombose edilmekte olan bu tedavi yöntemi uzun süren bir işlem olması ile birlikte risk taşımamakta ve sonuç vermektedir.

Lazer Tedavisi

Yüzeysel hemanjiom hastalıklarında sıklıkla kullanılmakta ve tercih edilmektedir. İşlem esnasında yüksek ışık damar tümörünü tahrip etmektedir. Bu işlem aylık seanslar halinde yapılmaktadır. Uygulanacak bölgeye göre değişiklik göstermesi ile birlikte 1 – 2 seansta sonuç alınabildiği gibi 5 ila 6 seans da sürebilmektedir.

Hemanjioma Hangi Bölüm Bakar?

Hemanjiom yani damar beni şikayetlerinde Kalp Damar Cerrahisine muayene olmak gerekir. Alanında uzman Kalp Damar Cerrahisi tarafından gerçekleştirilecek operasyonlar başarılı sonuçlar vermekte ve hastanın hemanjiom bulunan bölgesi pürüzsüz bir görünüme sahip olmaktadır. Kliniklerimizde kalp damar cerrahi uzmanları hemanjiomlu hastaalrımıza tamamiyle ücretsiz muayene hizmeti vermekteler.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !