Göbekte Kıl Dönmesi

Göbekte Kıl Dönmesi

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmelerine oranla göbek bölgesine kıl dönmesi çok daha az görülüyor. Aslında kıl dönmesi en fazla kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. Hastalarda bu bölgeden tedavi olmaktadır.

Ancak burasıyla sınırlı kalmadan göbek kısmında da kıl dönmesi meydana gelebilmektedir. Göbek bölgesinde meydana gelen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde görülenlere oranla çok daha az rastlanmaktadır. Kıl dönmesi bu 2 yer dışında da asla görülmemektedir. Kadınların bacaklarıyla kasık bölgelerinde erkeklerin ise, boyun bölgelerinde görülen batık şeklinde değerlendirilmektedir. Kuyruk sokumu bölgesinde görülmekte olan kıl dönmesi çok farklı bir husustur ve değişik sayfalarda ayrıntılı bir şekilde incelemesi yapılacaktır. Fazlasıyla seyrek bir şekilde görülmekte olan parmak bölgesindeki kıl dönmeleri ise; değişik bir problem olduğundan dolayı ayrı konu şeklinde göz atılacaktır.

Göbekte kıl dönmesi nasıl olur?

Göbek çukurunun yapısı helezonik şekildedir, bazı bireylerde çukur fazlasıyla derindir ve de bu helezonik  özelliğe sahip yapı fazlasıyla belirgindir. Etraftan dökülmekte olan tüyler, kıllar, elbiselerin tozları, derilerin döküntüleri çukur içerisinde toplanmaktadır. Karnın devamlı olarak şişip inme eğiliminde bulunması çukur içerisinde negatif bir  basınç oluşturmaktadır. Bir nevi küçük bir vakuma benzer şekilde etrafında bulunanları içine çekmektedir. Derin bir plana ilerlemiş olan bu yabancı cisimlerin adetleri artmaya başladığı için havasızlık ve nem sebebiyle mikroplarda üremesini arttırmakta ve  bunun sonucunda iltihap oluşmaktadır. Erken dönemlerde tedavi edilmez ise ilerleyip bir  apse biçimini almaktadır.

Göbekte kıl dönmesi nedenleri

  • Çok fazla kilo; obezite olan insanlarda göbek çukuru fazlasıyla derin olduğundan dolayı etraftan kirlerle beraber toz toplama ihtimali fazlasıyla yüksektir.
  • Aşırı bir şekilde kıllı olmak; çok fazla kıllı bireylerin karın bölgelerinden dökülme sık olmaktadır. Bu duruma paralel bir şekilde çukura girmiş olan yabancı cisimlerin miktarında da artma olmaktadır.
  • Hijyen kurallarına dikkat etmiyor olmak; bölgeyle beraber göbek çukurunun temizlenmemesi kıl dönmesi görülmesi sıklığını arttırmaktadır.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Kuyruk sokumu bölgesinde görülenden çok daha değişiktir, kuyruk sokumu bölgesinde görülenlerin tamamı sadece ameliyat ile tedavi edilebilirken bu bölgede oluşanların %99’luk bir kısmı ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu konuda tedavi eden doktorun yaklaşımı da fazlasıyla. Bazı doktorlar anında  ameliyat önerisinde bulunmaktadır. Aslında doğru  bir şekilde yaklaşım ve  de bakım yapıldığında %99’luk bir kısmı iyileşmekte ve ameliyat olmaya hiç bir şekilde ihtiyaç bulunmamaktadır.

Evinizde kendi kendinize bakım deneyin

Ameliyat olma konusunda karar vermeden daha da önemlisi önerilmiş olsa bile ameliyat masasına yatmadan önce şunların yapılması gereklidir. Eğer hala düzelmez ise sadece o zaman ameliyat masasına yatmak düşünülmelidir. Üst kısımda belirtildiği gibi temel problem çukurun içine yabancı cisimlerin dolmuş olmasıdır. Buraya yabancı olan cisimlerin alınması yeterli  bir şey olabilir. Her banyo yapıldığında, tercihen her gün ucunda pamuk bulunan çubukla iç kısmın olabildiğince temizlenmesi gereklidir. Her geçen gün az daha derin kısım temizlenmeye çalışılabilir.

İltihap veyahut kötü bir  koku var ise ucunda pamuk bulunan çubuğun pamuklu bölümünün betadin solüsyona batırılması gereklidir. Bu  gerçekleştirilen uygulama problemi komple düzelene kadar sürdürülmelidir. Yinelemesini engellemek amacıyla daha sonraki dönem içerisinde 2-3 banyoda bir işlemin yinelenmesi gereklidir. Bu şekilde iç kısımda tekrardan maddenin birikmesine engellenmiş olacaktır. Bütün bu işlemler hastanın kendi tarafından yapılabilmektedir fakat ağrı çok şiddetli durumdaysa sırt üstü yattığı esnada bir başka birey tarafından da yapılabilmesi uygundur.  Bu uygulamalar herhangi bir eğitim veya tecrübe gerektirmemektedir. 3-4 hafta süren temizliğe karşın düzelme göstermediyse, artık düzelmesinin zor olacağı söylenebilir ve böyle bir aşamaya gelindiği zaman ameliyat kaçınılmazdır.

Göbekte kıl dönmesi ameliyatı

Üst kısımda yer aldığı gibi fazlasıyla seyrek ihtiyaç duyulmakta olan bir tedavi olarak bilinir. Ameliyat esnasında derin planda yer alan yabancı  durumdaki cisimlerin çıkartılması yeterli olmaktadır. Göbek çukuru alınırsa fazlasıyla rahatsız eden bir görünümle karşılaşılır. Karnın düz bir hale gelmesi hastanın havuz veyahut denize girmesine bile engel olabilmektedir. Aslında önemsiz gibi bölgede bile göbek olmayan bir karın hiç bir şekilde estetik değildir.

Göbekte apse

Tek nedeni kıl dönmesinden olduğu için seyrek bir şekilde görülür, tüm apselerde olduğu gibi boşaltılarak  içeriğinin temizlenmesi gereklidir. Ağrı ise kısa bir zaman içerisinde düzelecektir. Apse iyileşme gösterdikten hemen sonra  ise bölgenin hijyenine dikkat etmek tekrardan apse oluşmasını engellemektedir.

Göbekte apsenin bitkisel tedavisi mümkün mü?

Göbek kısmında gerçekleşmiş olan apseler de hastaların denemiş olduğu uygulamalardan bir tanesi ise bitkisel karışımlar olarak öne çıkıyor. Apse konusunda etkisi bulunan bir bitkisel ürün ne yazık ki yoktur. Sizlere çok ekonomik fiyatlar ile sunulmuş olan bu ürünlerle zaman kaybetmenin yerine steril ekipmanlar kullanarak apseyi boşaltma işlemi yapan sağlık kuruluşlarına başvuru gerçekleştirmeniz gereklidir. Medicine Arts kliniklerimizde göbek bölgesinde apse tedavisinin yanında genel cerrahi ile birlikte  kalp damar cerrahisi konularında hizmet verilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !