Genç Kalabilmek İçin Küçük Dokunuşlar

Her insan zamanı durdurabilmek ister. Ancak maalesef bu mümkün değildir. Akan zamanla cildimiz yaşlanır ve kırışıklanmaya başlar. Bu durum hem kadınlar açısından hem de erkekler için de istenmeyen bir durumdur. Bazı küçük uygulamalar ve yaşlanma karşıtı ürünler kullanarak cildin daha dinç ve genç kalması günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde cilt kırışıklığını giderebilmek için kullanılan en etkin yöntemler : Dolgu, Botinum toksini ve PRP‘ dir. Bu yöntemler sayesinde estetik cerrahiye ihtiyaç azalmıştır.

PRP = Gençlik Aşısı Kendi Kanınız

PRP (Trombositten Zengin Plazma – Platelet Rich Plasma), Son günlerde adını daha sık duyduğumuz bir uygulamadır. Bu uygulamayı insanın kendi kanının kendine ilaç olması diye tanımlayabiliriz. Bu uygulama sayesinde kırışıklarla mücadele ederken uzun süreli olarak dinç ve parlak bir cilt sahibi olursunuz. Bu uygulamayı genellikle kadınlar yakından takıp etmektedir. Bu teknikle yaşlanma belirtileri tamamiyle ortadan kalkmaktadır. Cildi canlı ve parlak görünmesini sağlayan PRP tekniğinin en önemli avantajı ise bu işlemin kendi kanınız ile yapılmasıdır. Başarılı bir cerrah ve doğru klinik seçimi ile mucizevi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

PRP Uygulaması Nedir ?

Türkçe’si Trombositten Zengin Plazma olan PRP ugulaması hastadan alınan 10cc ile 20cc arasında alınan kanın bir takım laboratuvar işlemlerinden geçerek trombositten zengin plazma elde etme işlemidir. Elde edilen plazma, hastaya kozmetik amacıyla yüz çevresine ve cildinin altına verilerek uygulanır.

PRP Sadece Kozmetik Amaçlı Mı Kullanılmaktadır ?

PRP ortopedide, eklem içi uygulamarla dejeneratif eklem hastalıklarının tedavisinde de yaygınn bir biçimde uygulanmaktadır. Hatta bacaklarda bulunan varis yaralarında varis ülserlerinde de çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

PRP Neden Çok Tercih Edilen Bir Yöntem Haline Gelmiştir ?

Dışarıdan hiçbir ek madde eklenmeyen PRP uygulamasında sadece hastanın kendi kanı kullanılmaktadır. Bundan dolayı yan etkisi yok denecek kadar azdır. Oldukça organik bir yöntemdir.

PRP İşlemi Ağrılı ve Acılı Mıdır ?

İğne girişlerine bağlı bir ağrı meydana gelebilmektedir. Hastanın endişesini giderebilmek için ağrı kesici ya da bölgesel anestezi uygulanmaktadır.

PRP Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Eğer hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa PRP işleminden en az bir hafta önce bu ilaçları kesmesi gerekir. Bitkisel ürünleri de aşırı kullanmamak gerekir. Eğer hasta alkol kullanıyorsa PRP işleminden en az 5 gün önce alkol tüketmeyi bırakması gerekir. Hastanın yüzünde bir enfeksiyon varsa PRP öncesinde bu enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir.

PRP Nasıl Etki Etmektedir ?

Adından da anlaşıldığı gibi trombosit zengin plazma uygulamasıdır. Bu plazma cildin altına uygulanırsa kan pulçuklarından zengin serum, büyüme hormonu yoğun bir biçimde bölgesel olarak salgılanmaktadır. Salgılanan büyüme hormonunun etkisiyle PRP uygulanan bölgede yoğun ve hızlı damar oluşumu gelişmektedir. Uygulanan bu yöntem bölgenin kanlanmasını arttırarak cildin yenilenmesini, bölgede dolgunluk sağlamasına ve cildin yenilenmesine bağlı kırışıkların azalmasına neden olur. Bu sayede doğal ve organik bir güzellik elde edilir.

PRP Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

PRP uygulamasından sonra kan sulandırıcı ilaçlar ve alkol 3 gün boyunca tüketilmemelidir. Ağır sporlar 1 hafta boyunca yapılmamalıdır. 3 gün boyunca iğne giriş deliklerinde iz olmaması için güneş koruyucu krem kullanılması tavsiye edilir. Makyaj malzemeleri ve krem gibi ürünler 24 saat sonra kullanılabilir.

GENÇ KALMAK İÇİN KÜÇÜK DOKUNUŞLAR (BOTİNUM TOKSİNİ)

Botinum Toksini Sadece Kozmetik Estetik Amaçla Mı Kullanılır ?

Botinum toksini kozmetik bir işlem olarak bilinir ancak kozmetik dışında migren, çene spazmı, anal fissür tedavisinde ve aşırı terleme sorunlarında kullanılabilmektedir.

Botinum Toksini Uygulaması Ağrılı ve Acılı Bir İşlem Midir ?

Ağrı durumu kişiden kişiye değişen bir işlemdir. Ağrı kesici kremler ve lokal anestezi gereksizdir ancak aşırı stresli ve tedirgin olan hastalarda hastanın konforu için uygulanabilir.

Botinum Toksininin Etki Mekanizması Nedir ?

Botinum toksinin etki mekanizması yüz kırışıklıkları ve yaşlanma belirtileridir. 2 ana kategoriye ayrılmaktadır: Dinamik ve Statik.

Dinamik yaşlanma, hareketler ve mimiklerle ilgilidir. Kasların kullanılmasına bağlıdır. Kas kasılması nedeniyle ortaya çıkar.

Statik Kırışıklıklar ise sigara, yer çekimi ve güneş gibi dış kaynaklardan dolayı olur.

Dinamik kırışıklıkları normal şartlarda tedavi etmenin en iyi yolu, botulunim toksin enjekte ederek kas hareketlerinin durmasını sağlayarak dinamik kaynaklı kırışıklara engel olmaktır. Botinum toksini bu nedenle kasların uyarımını sağlayan, sinirden salınan hormonal uyarıcının direk kasa bağlanmasına engel olarak kasın kasılmasını bloke eder. İstemli bir felç meydana gelerek kasın cilde uygulamış olduğu kuvvet azalarak kırışıklık ortadan kaybolur.

Botinum Toksinin Etkisi Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer ?

Botinum toksin uygulandıktan 3 gün sonra etkisini göstermeye başlar. 1 hafta içerisinde de tamamen ortaya çıkar. Etki süresi kişiden kişiye göre değişim gösterir. Ortalama 6-9 ay arasında değişmektedir.

Botinum Toksin Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler :

Botinum toksin uygulandıktan sonra 3 gün boyunca aşırı mimik yapmamaya özen göstermelisiniz. Uygulamanın yapıldığı gün başınızı eğmemeye özen gösterin.

KIRIŞIKLIKLARA VE ÇÖKÜNTÜLERE ANINDA VEDA ETMENİN YOLU ‘’DOLGU’’

Dolgu Uygulaması Nedir ?

Kişinin kendisinden alınan yağın ya da biyodoku mühendisliğiyle üretilen sentetik maddelerin vücutta çöküntü ve kırışıklık olan yerlerine uygulanan bir estetik girişimdir.

Dolgu Türleri Nelerdir ?

Yağ ve Sentetik dolgu olmak üzere 2 türü vardır.

En Sık Hangi Bölgeye Dolgu Uygulaması Yapılır ?

Yüzde en sık dudak bölgesine yapılmaktadır. Göz altı bölgesine, elmacık kemiklerine, yanaklara, ince kırışıklıklara ve çöküntülere dolgu işlemi uygulanmaktadır.

Dolgu Yaptırdım Ancak Aşırı Olduğunu Fark Ettim, Çaresi Var Mı ?

Şu an da uygulanan dolgular genellikle Hyaduronik Acid’ in değişik vizkozitelerinden meydana gelmektedir. Uygulama sonrasında hasta dolguda bir aşırılık olduğunu fark ederse ve bu durumdan memnun olmazsa Hyaluronidaz içerikli enjeksiyon uygulanır ve birkaç gün içerisinde eski hale dönmesi mümkündür.

Dolgu Uygulandıktan Sonra Ömrü Ne Kadardır ?

Dolgunun ömrü içeriğine bağlı olarak 9 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Dolgunun ömrü ne kadar uzunsa kullanılan dolgunun içerisinde bulunan katkı maddelerine bağlı yan etki ihtimali artmaktadır.

Dolgu Uygulaması Ağrılı Bir İşlem Midir ?

Dolgu uygulaması esnasında hasta ağrı hissedebilir. Hastanın bu ağrı şikayetini giderebilmek için ağrı kesiciler ve lokal anestezi kullanılmaktadır.

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler :

Dolgu uygulaması yapıldıktan sonra kanama riski fazla olduğu için kan sulandırıcı ilaçların 1 hafta boyunca kullanılması yasaktır. Alkol kullanımı da 3 gün boyunca yasaktır.

Göz Altı Bölgemde Çukurluk Ve Koyu Renk Değişimi Mevcut. Operasyon Dışında Başka Bir Yöntem Mevcut Mu ?

Dolgu işlemi (ışık dolgusu), göz altı bölgesinde özellikle de göz yaşı kanalı üzerinde olan doku atrofisi ve göz altında çöküntü olan hastalara uygulanmaktadır. Uygulanan dolgu işlemi hem renk farkını hem de çöküntüyü düzeltmektedir.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !