Radyo Frekans ile Ameliyatsız Et Beni Alma

Radyo Frekans ile Ameliyatsız Et Beni Alma

Et beni, cilt katmanları üzerinde gerçekleşen deformasyon sonucunda bir yerin daha çok gelişmesinden ortaya çıkan bir durumdur. Nevüs ile birlikte Polip ve papillom gibi adlarla da anılabilmektedir. Cildin rengine benzeyebileceği gibi farklı kahverengi tonlarında da yer alabilir. Boyutları ise fazlasıyla değişkendir ve tedavi edilmezlerse 5-10 santim kadar da büyüme gösterebilirler. Genel olarak hiç bir zararı bulunmaz, şikayet yapmamakta olan ve ezilmedikçe ağrı yapmayan yapılar olarak bilinirler. Hasta, daha fazla estetik açıdan şikayetçi olmaktadır. Siğillerle (Verruko Vulgaris) çok fazla karıştırılabilmektedir. Siğillerin üst kısmı aynı karnabahar gibi pütürlü bir durumdadır, et benleri ise pütürlü bir durumda değil tamamen düzgün bir yüzeye sahiptir. Siğiller bulaşabilmekte ve yayılabilmektedir, benler ise hiçbir şekilde bulaşıcı değildir.

Et beni neden oluşur?

  • Dar bir kravat ile boğazlı kazak giyinmeye bağlı bir şekilde boyunda sürtünme
  • Hamilelik
  • Genetik bir şekilde (bazı aileler içerisinde daha fazla görülür)
  • Obeziteden kaynaklı (cildin kıvrımlarının sürtünmesiyle birlikte oluşmaktadır)
  • Diyabet hastalığı (nedeni bilinmeden diyabet hastalarında çok daha fazla bir şekilde ortaya çıkmaktadır)

Et benleri nasıl tedavi edilir?

‘Bene dokunduğun zaman kanserleşir’ veyahut ‘bene asla dokunma’ şeklindeki düşünce et benleriyle ilgili olarak da söylenir ancak bu söylenenler bilimsellikten fazlasıyla uzak bir noktada bulunmaktadır. Bazı durumlarda et beninin ucunu sıkı bir şekilde bağlayıp (anlamsız olarak atkuyruğu ile bağlayan insanlarda bulunmaktadır) çürüdükten sonra dökülmesi beklenmektedir. Aslında bu çok kolay çözüm gibi görünüyor olsa da hiç bir şekilde sağlıklı değildir. Bu şekilde enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır ve çok fazla ağrı hissedilir. Bene ait kök kaldığından dolayı sık bir şekilde yeniden büyür.

  • Beni ameliyat ile almak; Teknolojiye sahip olmayan klinikler içerisinde ve çok pahalı olduğundan dolayı döner sermayeden pay alımı yapılan devlet hastaneleri içerisinde uygulanmaktadır. Ben’in çapından yaklaşık olarak 2 katı uzunluğa sahip bir ameliyat izi kalmaktadır. Çizgiye benzeyen bir iz olduğundan dolayı çok çirkin görünmektedir.
  • Buharlaştırma yöntemi (Koterizasyon); Bütün et benlerinin tedavisi içerisinde uygulanabilmektedir. %95’lik bir ihtimalle bir seansta tekrar oluşmamak kaydıyla kaybolmaktadır. Oluşan izi fark etmek fazlasıyla zordur ve ameliyatla ben alma yöntemine göre nerdeyse hiç belli olmamaktadır.
  • Radyofrekans ( RF ) yöntemiyle et beninin tedavisi; Radyo dalgaları ısıya dönüştürülerek ortaya çıkan bir enerji türüdür. Tıpkı buharlaştırma yöntemi içerisinde olduğu gibi uygulanmaktadır.
  • Krioterapi ( dondurma yöntemiyle ben tedavisi ); Ben dondurulur ve sonrasında kopartılır. Dondurulması gereken alanın sınırları açık olmayacağından dolayı gereğinden çok dokuya da zarar verebilmektedir. Bu nedenden dolayı derin bir çukur alan kalabilir.

Et beni tedavisi iz bırakır mı?

İz kalması uygulanmış olan tekniğe bağlı bir durumdadır. Buharlaştırma ile birlikte radyofrekans yönteminde iz kalmamaktadır ancak ameliyat ile krioterapi yönteminde iz kalmaktadır. Tedavi esnasında hastayı çok fazla rahatsız eden bir ağrı olmamaktadır. Et beniyle ilgili tedavi bütün resmi kurumların hastalarına da uygulanabilmektedir.

Et beni aldırmak zararlı mıdır?

Et beni aldırmanın kesinlikle bir zararı bulunmamaktadır. Tam tersine bazı et benleri kanserleşme riskini taşımaktadır. Bu risk güneş ışınlarının etkisiyle beraber daha da çoğalır. Bundan dolayı et benini aldırmak kesinlikle zararsızdır. Et beniyle birlikte öteki benlerinde modern uygulamalar kullanılarak alınması sağlığınızı bir tehdit altında bırakan kanser riskini tamamen ortadan kaldırmış olacaktır.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !