En Kısa Tanımıyla Hemanjiom Nedir?

En Kısa Tanımıyla Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom, kan damarlarının kanser veya hastalık riski taşımadan büyümesidir. Genellikle çocuklarda görülen en yaygın tümörlerden biridir. Çoğu zaman belirli bir süre içerisinde büyürler ve belirli durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bebeklerde görüldüğü vakit paniğe gerek yoktur, çoğu zaman sorun yaşatmazlar. Kan damarlarında oldukları için bazıları kanamaya neden olabilir. Kanama görülen kişi için bu acı verici bir durum olabilir. Görüldüğü boyuta ve çıktığı yere göre kırmızı leke veya ben lekesi şeklinde gözükebilir.

Hemanjiomlar sadece vücut dışında değil, iç organlarda da görülebilir. İç organlarda en sık görüldüğü yer karaciğerdir. Organlarda görülen hemanjiomlar genellikle kötü huylu değillerdir ve soruna neden olmazlar. Bunun yanı sıra solunum sistemini etkileyen hemanjiomlar kontrol için geç kalınırsa ve aşırı büyüme gösterirlerse tedavi zorunluluğu doğururlar.

Hemanjiomlar Nasıl Gelişir?

Cilt Üzerinde Görülen Hemanjiomlar

Ciltte kırmızı bir leke var ise bunun hemanjiom olma ihtimali çok yüksektir. Hemanjiomların, cildin yağ tabakasında veya alt tabakasında oluşma ihtimali vardır. Sonrasında yavaşça deriden yukarıya doğru yol alır.

Karaciğer Hemanjiomu

Karaciğerin üstünde ve rahat ulaşılabilir yerinde karaciğer hemanjiomu oluşur. Buralarda oluşan hemanjiomların nedeni östrojen hormonu olduğu düşünülmektedir. Vücut içerisinde salgılanan gereğinden fazla östrojen, karaciğer hemanjiomunun hızla büyümesine neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik hemanjiomların boyutunu arttırmada etkilidir.

Hemanjiomlar Nerede Oluşur?

Cilt yüzeyi ve karaciğerin dışında böbrekler, akciğer, kolon ve beyinde de meydana gelebilir. Beynin yapısı gereği olan boşluklarında veya vücutta bulunan diğer boşluklarda görülen hemanjiomlara kavernöz hemanjiom denir.

Hemanjiomlar Nasıl Teşhis Edilir?

Deri yüzeyinde bulunan hemanjiomları tespit etmek için bir uzman doktora başvurmalısınız ancak doktorunun özel bir test uygulamadan, fiziki bir müdahale sonucunda görsel bir teşhis koyabilir. Organlarda oluşan hemanjiomlar ise MRI veya CT gibi tarama testleri sonucunda tespit edilip sonuca ulaştırılabilir.

& yorumlar

 • Merhaba, kolumda çilek hemajiom var. Doğum lekesi. Bunu artık aldırmak istiyorum. yüzde yüz tedavi edilir mi? Daha kötü olmasından korkuyorum. Cevabınız için teşekkürler.

  • Merhaba,
   Fotoğraflarınızı whatsapp destek hattımızdan 0553 665 64 02 nolu telefona iletmeniz dahilinde doktorlarımızın incelemesi ve yorumlarını sizinle paylaşabiliriz.

  • Yeğenimin çocuğunun :koltuk altı ile göğüs arasihemajon oluştu kabarcik lar oluştu altı aylık bebek fakat ateşleniyor sulu yanık kabarcığı gibi oluyor. Belliki acı veriyor.ne yapmamız gerekiyor düzenli kontrol altında ama hiç bir değişme olmuyor.ne yapa biliriz.

   • Hatice hanım geçmiş olsun. Dilerseniz sitemiz üzerinde bulunan iletişim sayfasındaki numaralardan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz muayene edelim hemanjiomun tam olarak ne olduğuna bakalım.

 • yüzümün sol tarafını kaplayan bir kırmızılık var. doğum lekesi olarak tabir edilen. bu leketen bu tedaviyle kurtulma şansım nedir?

  • Merhaba Nurgül Hanım,
   Op. Dr. Mustafa Bolat hocamıza iletilmek üzere; 0553 665 64 02 nolu whatsapp destek hattımızda lekenin bulunduğu fotoğraflarınızı göndermenizi rica ederiz. Akabinde Op. Dr. Mustafa Bolat size geri dönüşü aynı hat üzerinden yapacaktır. Ücretsiz muayene için Bakırköy kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !