Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Derin Ven Trombozu tanısının koyulabilmesi aşamasında en sık başvurulan yöntem Doppler ultrasonografidir. Bu yöntem özellikle bacak damarlarında oluşan DVT tanısının koyulması aşamasına tercih edilmektedir. Venografi adı verilen diğer bir teknik ise görüntüleme yöntemi olup, toplardamarlara damarı görünür hale getiren bir boya enjeksiyonu yapılmaktadır. Yani damarın boyanarak görüntülenmesi esasına dayanmaktadır. Venografi tekniği, doppler usltrasonografi yönteminden sonuç alınmaması halinde kullanılmaktadır. Bunun haricinde hastalığın teşhisi koyulması aşamasında başvurulan testlerde bulunmaktadır. Bu testlerin ve işlemlerin bilinmesi işlemlerin aşamalarının bilinmesi açısından önemlidir.

D-Dimer Testi:

Bu testte damar içerisinde pıhtı oluşması halinde salınan maddenin kanda ölçülmesi işlemi yapılmaktadır. Testin yüksek çıkması halinde DVT şüphesini arttırmaktadır. Ancak D-Dimer yüksekliği yalnızca DVT şüphesinde değil, başka hastalıklarda da yükselebilmektedir.

MR (Manyetik Rezonans) ve BT (Bilgisayarlı Tomografi): Bu testler radyolojik görüntüleme teknikleridir. Özellikle akciğere pıhtı atması halinde tanı yöntemi olarak kontrastlı (ilaçlı) BT çekilmesi gerekmektedir. Böylece tanı kesin olarak ortaya çıkmaktadır.

Derin Ven Trombozu Tedavi Yöntemleri

  • Kan Sulandırıcı İlaç Tedavisi: DVT hastalığında klasik tedavi yöntemi olarak kan sulandırıcılar kullanılmaktadır. Heparin ve sonrasında Ora Antikoagulasyon (ağızdan pıhtı eritici hap – ilaç) ilaçları pıhtının vücutta başka bölgelere dağılmasını engellemektedir. Ancak pıhtıyı eritmez ve trombolitik etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple DVT olan hastaların pek büyük bir diliminde pıhtının erimemesi sonucunda venöz kapakçıklarda fonksiyon kaybı ve bozukluğu ile birlikte venöz hipertansiyon oluşabilmektedir. Bu duruma ise Post Trombotik Sendrom yani PTS adı verilmektedir.
  • Sistemik Trombolitik Tedavi: Trombolitik yani pıhtı eritici tedavi yönteminin sistemik olarak uygulanması pek çok sağlık merkezinde yapılmaktadır. Ancak kanama riskinin bulunması ve doz ayarlamasının zor olması nedeni ile yerini modern tedavi yöntemlerine bırakmıştır.
  • Kateter Yollu Trombolitik Tedaviler: Yeni bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, bu tedavi yönteminde direkt olarak pıhtının içerisine kateter yardımı ile girilerek pıhtının erimesi sağlanmaktadır. Böylece Post Trombotik Sentrom gelişme riski de en aza indirilmektedir. Bu tedavi yöntemi “Kateter Yollu Trombolitik Tedaviler” olarak adlandırılmaktadır.

Kliniğimize Dilediğiniz Zaman Ulaşabilirsiniz

İletişim kanalları aracılığı ile tüm hastalarıyla tedavi öncesinde ve sonrasında irtibat halinde olan Medicine Art tek bir telefon ile tüm hastalarına yanıt vermektedir. Haftanın 6 günü hizmet vermekte olan kliniğimizi tedavi süreci, fiyat bilgisi ve diğer tüm konu başlıkları için ziyaret edebilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz ile sağlık alanında en iyi ve en başarılı tedavileri gerçekleştirmekteyiz. Kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen hastalarımız iletişim kanallarımız aracılığı ile bize ulaşabilirler. Deneyimli hekim kadromuz tüm soru ve şikayetlerinize tam anlamı ile yanıt vermektedirler.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !