Dar Pantolon Makat Kaşıntısına mı Neden Oluyor

Günümüzde moda akımı nedeni ile pek çok kişi tarafından tercih edilen dar pantolonlar cilt problemlerini beraberinde getirmektedir. En başlıca cilt problemi olarak makat kaşıntısını ele alabiliriz. “Anal Dermatit” olarak ifade edilen makat kaşıntısı sıklıkla dar pantolon giyilmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışan ve okuyan öğrencilerde daha sık karşılaşılan makat kaşıntısı problemi cildin yeterli oranda hava almaması sonucunda gelişmektedir. Çalışan ve okuyan kişilerin uzun süre giysilerini çıkaramadıkları düşünüldüğünde kaşıntı ve pişik ile karşılaşmaları ne yazık ki kaçınılmaz olmaktadır.

Anal Dermatit nedir?

Anal dermatit halk arasında mayasıl olarak bilinmektedir. Bir tür cilt problemi olan bu tablonun en önemli belirtisi kaşıntı ve pişiktir. Kızarıklığa neden olan bu problemin kaynağı incelendiğinde cilt üzerindeki koruyucu tabakanın zarar görmesi sonucunda risklere açık bir hale gelmesi olarak ifade edilebilir. Nedenleri içerisinde de dar pantolonlar, elastik iç çamaşırları, makat bölgesinin temizliğinde sabun kullanımı ve tüketilen gıdalar kaşıntının ana faktörleri olarak sayılabilir.

Makat bölgesini Sık Sık Havalandırın

Dar pantolon giyme alışkanlığına sahip olan kişilerin ya da bu tip pantolonları tercih edenlerin Anal Dermatit problemine karşı birtakım önlemler alması gerekir. Bu önlemlere dikkat edilmemesi halinde özellikle sosyal yaşam içerisinde ortaya çıkan kaşıntı halinde büyük bir sorun ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Dar pantolon giyen kişilerin saatte bir tuvalete giderek ortalama 5 ila 6 dakika boyunca makat bölgesini havalandırması gerekmektedir.

Sentetik İç Çamaşırı Kullanmayın

Anal dermatit probleminin tek ve ana kaynağı dar pantolonlar diyemeyiz. Bu problemin kaynağı içerisinde tercih edilen iç çamaşırları da bulunmaktadır. Kişinin küçük beden ve dar çamaşır tercih etmesi ile birlikte sentetik çamaşır kullanımı da cildin koruyucu tabakasının zarar görmesine hatta yok olmasına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle iç çamaşırlarının pamuklu ve cilde yapışmayacak ebatlarda hafif geniş bir şekilde tercih edilmesi gerekmektedir.

Makat Temizliğinde Sabun ve Islak Mendil Kullanmayın

Makatta kaşıntı sebebinin altında yatan bir diğer unsur kişilerin hijyen alışkanlıkladır. Özellikle makat bölgesinin aşırı temizlenmesi ve kimyasal madde kullanılması bu probleme neden olmaktadır. Makat bölgesinin temizliği aşamasında sabun ve ıslak mendil kullanımı kimyasal madde içeriğinin fazla olması nedeni ile yine cildin koruyucu tabakasına zarar vermektedir. Özellikle tuvaletlerde kullanılan peçete ve tuvalet kağıtlarının kalitesi de probleme eşlik eden nedenleri oluşturmaktadır.

Makat kaşıntınız varsa bazı gıdalardan uzak durmalısınız

Mayasıl problemine neden olan bir diğer unsur beslenme alışkanlığındır. Özellikle baharatlı besinlerin tüketimi azaltılmalı hatta durdurulmalıdır. Karabiber kullanımının kaldırılması en önemli adım olacaktır. Ayrıca patlıcan, domates ve çikolata gibi besinlerin tüketimine de dikkat edilmelidir.

Çözümü çeşitli kremlerde aramayın

Anal Dermatit probleminde kesin çözümün cerrahi müdahale olduğunu söyleyebiliriz. Modern tıbbın ışığında ameliyatsız yöntemler ile bu hastalıktan kolayca kurtulabilir ve tedavi olabilirsiniz.

Makat kaşıntısına neden olan hastalıkları göz ardı etmeyin

Anal bölgede kendini gösteren kaşıntı problemi bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Hemoroid, anal apse, kıl dönmesi ve anal fistül gibi hastalıkların belirtisi içerisinde yer alan kaşıntı problemi için muhakkak bir genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Makat hastalıklarında kullanılan yöntemler

Makat hastalıklarında uygulanan tedavi yöntemleri ameliyat teknikleri ile sınırlı değildir. Ameliyatla yapılan operasyonların risklerini en aza indiren ameliyatsız tedavi yöntemlerimizin başarı oranları oldukça yüksek seviyelerdir. Özellikle kıl dönmesi tedavilerinde mikro sinüsektomi, fissür tedavisinde botulinum toksini tekniği, hemoroid tedavisinde ise lazer ile lastikle boğma tekniklerini uygulamaktayız. Sizlerde makat hastalıklarınız için tedavi olmak istiyorsanız başarı oranı yüksek olan bu yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniklerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !