Damar Beni Tedavisi

Damar Beni Tedavisi

Damar beni (hemanjiom), isminden de anlaşılacağı üzere damardan oluşan benlerdir. Neden ve nasıl oluştuğu hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Bir toplu iğne başı büyüklüğünde olabildiği gibi, portakal büyüklüğüne ulaşabilen hatta bütün bir uzvu kaplayabilecek büyüklükte genişliği olan damar benleri mevcuttur. Damar benlerinin özelliği büyüme eğiliminde olmalarıdır. Vücudun tüm alanının damar yapısı ile kaplandığı düşünüldüğünde tüm vücutta görülebilme oranlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Görülen bu benler büyüme eğiliminde olmakta ve büyümesi hemonjiom ya da hemangioma olarak adlandırılmaktadır.

Damar Beni Çeşitleri Nelerdir?

Chery” olarak adlandırılmakta olan damar benleri kırmızı noktacıklar şeklindedirler. Ciltten hafif kabarık olan benler, estetik kusura neden olma dışında herhangi bir şikayete neden olmamaktadırlar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücutta sayıları artış göstermektedir. Sürtünme ya da yaralanma sonrasında uzun süreli hafif kanamalara neden olabilirler. Bu benlerin tedavisi lazer yöntemi ile yapılabilmektedir. Bu ben çeşidi oldukça basit bir tedavi ile yalnızca 10 dakika içerisinde aldırılabilir.

”Hemanjiom” damar beni denildiğinde ilk akla gelen ben çeşididir. Hemonjiomlar daha büyük yapılarda olan benlerdir. Genellikle insan vücudunda dudaklarda görülmektedirler. Sıklıkla doğuştan olan ve bebeğin büyümesi ile büyüme gösteren bu benler, kafanın tümünü kaplayacak boyutlara da ulaşabilirler. Büyüme eğilimi hızlı olan bu benlerin tedavileri büyüme sonrasında zorlaşmaktadır. Ayrıca vücudun her bölgesinde görülebilen hemanjiomları iç organlarda görmek de mümkündür.

Bu nedenle anne ve babaların bu konuda hassas ve bilgili olmaları gerekmektedir. Yeni doğan bir bebeğin cildi üzerinde görülen hemanjiom sonrasında kendinden kaybolacağı düşüncesine kapılmak oldukça yanlıştır. İyi huylu tümör olarak değerlendirilen hemanjiomlar kendiliğinden kaybolabildiği gibi, tam tersi bir tabloya neden olarak büyüme sürecinde de olabilmektedir. Bu nedenle ailelerin bebeklerinde bulunan hemanjiomları kontrol altında tutarak boyutlarını takip etmeleri gerekmektedir.

“Şarap Lekesi (Port Vien Stein)” kırmızı leke şeklinde kendini gösteren ben türüdür. En sık yüz bölgesinde karşımıza çıkmaktadır. Dar bir alanda görülebildiği gibi tüm yüzü kaplayabilen bir özelliktedir. Ciddi boyutlarda estetik sorunlara yol açabilen bu tür fiziki bir soruna neden olmamaktadır.

Kol, bacak ve vücut bölgesinde bulunan benin kıyafet ile kamufle edilmesi mümkünken, yüz bölgesinde ciddi estetik kaygılara neden olabilmektedir. Büyük hemanjiomlar ameliyat teknikleri ile tedavi edilebilmektedir. Ancak bilinmelidir ki zor ve riskli bir operasyondur. Bunun yanı sıra tekrarlama riski de bulunmaktadır. Kullanılan lazer, radyo frekans, termokoagülasyon, İRC ve köpük tedavileri daha az risk taşımakla birlikte tedavinin diğer yöntemlere oranla başarı oranı daha yüksektir. Yüz bölgesindeki kılcal varisler damar beni sınıfına sokulmamaktadır.

Yeni doğan bebeklerdeki tüm damar benlerinin aile fertleri tarafından yakından takip edilmesi gerekmektedir. Büyüme fark edildiği anda erken dönemde tedavisinin yapılması oldukça önemlidir. Medicine Art Ben Tedavi Merkezi olarak ben tedavilerinde büyük bir başarı oranına sahibiz. Bu nedenle ücretsiz muayene imkanlarımızdan yararlanarak ben tedavileri hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan soru yorum formu üzerinden merak edilen diğer konu başlıkları için sorularınızı iletebilirsiniz. İletişim kanallarımız aracılığı ile muayene ve tedaviler hakkında bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Hemanjiom tedavi ücretleri hakkında detaylı bir bilgi verebilmek için tedavi edilecek hastanın muayene edilmesi gerekmektedir. Hemanjiom çeşitleri, bulunduğu konumu ve büyüklüğü baz alındığında uygulanacak tedavi yönteminin farklı olabileceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle tedavi ücreti hakkında kesin bir bilgiye erişmek isteyen hastalarımızın ücretsiz muayene olanaklarımız ışığında kliniklerimizi ziyaret etmeleri önerilir.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !