BOTINUM TOKSIN MAKAT ÇATLAK

Makat çatlağı (Anal fissür)  en sık kadınlarda görülen çok ağrılı bir makat hastalığıdır. Daha fazla kadınlarda görülse bile erkek bireylerde de görülebiliyor. Hemoroid hastalığından sonra en fazla görülen anüs hastalığı olarak bilinir ve buda kabızlıktan dolayı oluşmaktadır. Ağrının şiddeti çatlak müzminleştiği zaman çoğalır ve tuvaletten çıkmak zorlaşabilir.

Hastalık kronikleşirse ilaçla tedavisi zordur ancak erken dönemde %50lik bir ihtimalle düzelebilir. Uzun senelerden beri gerçekleştirilen ameliyatlara alternatif bir şekilde geliştirilmiş olan Botinum Toksin isimli tedavi ise yüksek bir başarı ile uygulanabiliyor.

Botinum Toksin ile Makat Çatlağı Tedavisi

Botinum Toksin kullanılması yeni oluşan makat çatlağına ilaç tedavisinin yanıt verilmemesi durumunda hızla artış göstermektedir. Botinum Toksin ayrıca ameliyatın çok zor olması ve kalıcı bir takım yan etkilerindne dolayı gelişmiş ülkeler içerisinde yaygın bir biçimde uygulanıyor. Botinum Toksinle tedavisinin bedelini Avrupa ülkelerinde sigorta firmaları öderken, Türkiye içerisinde ödemesi sigorta tarafından yapılmamaktadır. Hastalara bu durum ekonomik bir yük getirdiğinden dolayı daha az tercih ediliyor.

Tedavi içerisinde botilismus toxini kullanılmaktadır. Muayenehanede sadece 1 dakika gibi çok kısa bir zamanda uygulanan enjeksiyon sayesinde herhangi bir şekilde ağrı ve sızı kalmamaktadır.

Botinum Toksin Makata Nasıl Uygulanır

İnce bir iğneyle parmakların eşliğinde felç edilmesi istenen sol kasın iç kısmına 0.5 milim,sağ kısımdaki kasın iç kısmına ise 0.5 milim olarka uygulanır. Bu özel uygulama herhangi bir uyuşturucu gereği olmadan 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Enjeksiyon yapıldığında oluşan ağrı kadar bir ağrı hissedilebilir.

Botinum Toksinle anal fissür tedavisinin avantajları

 • Ameliyattan sonra ortaya çıkmış olan makatta yamuk bir görünüm makat kesilmediğinden dolayı bu tedavi  uygulandıktan sonra görülmez, makatın şeklinde herhangi bir değişiklik olmaz.
 • Ameliyat gerçekleştikten sonra görülebilmesi mümkün olan kalıcı gaz ile dışkıyı kaçırma problemi Botinum Toksin ile fissür tedavisinden sonra hiç bir şekilde görülmemektedir.
 • Ameliyattan korkan ve ağrı eşiği  çok düşük seviyede bulunan canı çok tatlı  olan insanlar ameliyatı erteliyor bu sebepten dolayı yaşamlarının kalitesinde bir düşüş olmaktadır. Bu grup içerisindeki hastalara özel  en ideal tedavi seçeneği budur.
 • Narkoz konusunda bir risk taşıdığından  (yüksek durumdaki tansiyon, kalp hastalıkları  ve diyabet gibi sebeplerle) dolayı ameliyat olmayı istemeyen hastalara bir çözüm üretilerek onlara asla risk yaşatılmamaktadır.
 • Fazlasıyla pratik bir şekilde  sadece 1 dakikada hiç zahmet çekmeden uygulanabilmektedir.
 • Kesinlikle bir hazırlık (lavman ile birlikte musil, traş ve rektoskopi) ile tahlil ihtiyacı olmadan ayaktan uygulanmaktadır.
 • Kullanımı gerçekleştirilen çok ince iğnenin sayesinde uygulamada daha az ağrı hissedilir.
 • Bu tedavi ile başarı şansı çok daha yüksek durumdadır (tecrübeye sahip eller ile ve uygun  bir dozda ilaç verildiği zaman %90 ila %95 oranında)
 • Hasta birey tedaviyi olduktan hemen sonra işine çalışmaya gidebilir.
 • Ameliyat olmadığından dolayı kanama gibi bir risk bulunmamaktadır
 • Ameliyat olan bireylerde görülebilmekte olan iltihap ile birlikte kanama ve dikiş açılması benzerindeki riskler yaşanmamaktadır.
 • Narkoz gerekli olmadığından dolayı narkoz riski de bulunmamaktadır.

Botulinum Toksini ile Anal Fissür Tedavisinin Dezavantajları

 • Türkiye içerisinde resmi  olan kurumlar bu tedavinin masraflarını karşılamamakta, bedeli hasta olan bireyin kendisi ödemek mecburiyetindedir.
 • Kullanılmakta olan ilaç oldukça yüksek bir tutara sahiptir.
 • Kas içerisinde gevşeme  yaklaşık olarak 2 haftada tamamlandığından dolayı ağrının azalması günler geçtikten sonra gerçekleşebilir.
 • İlaç çok özel bazı koşullarda nakledilebildiği ve saklandığından dolayı sürekli el altında bulundurulması mümkün olmamaktadır (genel olarak randevulu çalışılmaktadır). Kliniğimiz ise botulinum toksini isimli özel uygulamanın en çok yapıldığı  bir klinik olduğundan dolayı devamlı olarak bulunduruyoruz.

Botulinum toksini yaptırabilmek amacıyla randevu almanız gerekmemektedir.

Fissür Kendiliğinden İyileşir mi?

Kronik bir duruma dönüşmemiş olan fissürler doktorlar tarafından önerilen krem ve de pomadlar kullanıldığında iyileşebilmektedir. Lakin fissürün hastalığı hiçbir şekilde tedavi veyahut  ilaç kullanımı olmadan kendiliğinden iyileşememektedir. Üst kısımda avantajları ile birlikte dezavantajları ve de uygulama aşamaları konusunda bilgiler verdiğimiz botulinum toksini isimli tedavi yöntemi fissür tedavisi içerisinde en çok başarı elde edilmiş olan bir yöntemdir. Medicine art kliniğimiz içerisinde uzun senelerden beri uygulaması yapılmakta ve hasta olan bireyleri eskisi gibi sağlıklı günlerine geriye döndürmeyi amaçlamaktayız.

Botulinum Toksini Fissür Tedavisi Fiyatları

Botulinum toksini isimli yöntemle fissür hastalığının tedavisi eski usuldeki ameliyatlara bakıldığında fazlasıyla ekonomik bir durumdadır. Fissür muayenesi yapıldıktan hemen sonra ücretle alakalı olan detaylı bütün bilgileri size bildirecek olan doktorumuza ulaşmak amacıyla hiç zaman kaybetmeden randevu almanızı önermekteyiz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !