Ben (Nevus) Tedavisi

Ben (Nevus) Tedavisi

Benlerin vücutta çıkış nedenleri net olarak bilinememektedir. Ancak bu benlerin zararsız olduğunu söyleyebileceğimiz gibi pek çok hastada estetik açıdan problemlere neden olabilmektedir. Cilt üzerinde kahverengi tonunda kendini gösteren bu benler yüz, göz kapağı, koltuk altı, sırt ve göğüs bölgelerinde daha sık bir şekilde çıkmaktadırlar. Doğuştan ya da daha sonradan kendini gösteren bu benler günümüz teknolojisi ışığında Radyo Frekans tekniği aracılığı ile rahatlıkla alınabilmektedir.

Ben tedavisi işleminde aldırma süreci sonrasında benin olduğu alanda bir yara oluşmaktadır. Daha sonrasında bu yara kabuk bağlama dönemine girmekte, kabuğun düşmesi sonrasında da benin olduğu alana pembemsi bir renk hakim olmaktadır. Bu pembemsi renk tonunun iyileşme süreci ise 2 ila 3 ay arasındadır. Ben aldırma tedavileri genellikle tek bir seansta yapılan işlemlerdir. Ayrıca ben aldırma işleminin herhangi bir zararı olmadığını da belirtmek gerekir. Aksine kanserleşme riski bulanan benlerin aldırılması riskin en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Benleri Aldırmak Gerekli midir?

Benler cilt üzerinde varlığını sürdürürken boyut ve rengini koruması, herhangi bir değişiklik göstermemesi sonucunda risk teşkil etmemektedirler. Ancak şekillerinde, boyutlarında ve renklerinde oluşabilen değişiklikler muhakkak bir hekim tarafından incelenmesi gereken durumu ifade etmektedir. Ancak bazı durumlarda herhangi bir şikayeti olmamasına rağmen yalnızca estetik açıdan sorunlar yaşaması nedeni ile benlerini aldırmak isteyebilmektedir. Bu durumda da ben aldırma işleminin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ben Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Ben tedavisi ya da ben aldırma işlemlerinde plastik cerrahi veya gelen cerrahi uzmanlarına başvurulması gerekir. Özellikle alanında uzman hekimlere başvurulması ben tedavisi süreci sonrasında iyi bir sonuç alınabilmesi açısından oldukça yararlıdır. Daha sonrasında da ise ben aldırma tedavisinin hekim tarafından onanması da şarttır.

  • Ben tedavilerinde muhakkak ilgili branş doktorlarına başvurulmalıdır.
  • Benler doğuştan ya da sonradan oluşabilmektedir.
  • Bazı durumlarda estetik sorunlara yol açabilmektedir.
  • Benlerin boyutlarında ve renklerinde değişiklik gözlenmiyor ise risk teşkil etmemektedir.

Yukarıda belirtilmekte olan tüm maddeler ben tedavisi öncesi bilinmesi gereken önemli hususlardır. Ayrıca ben tedavisi sonrasında tedavi bölgesinde tekrar ben oluşması mümkün değildir. Benlerin pek çoğunun doğuştan olduğu ile birlikte her vücutta farklı boyutlarda ve farklı sayılarda olabileceği unutulmamalıdır. Benlerde farklı renk ve şekiller gözlemlendiğinde uzman bir hekime başvurulması gerekir. Ancak sıradan benlerin kanserleşme riskinin az olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle benlerin hekim kontrolü altında olması önemlidir. Bir benin kaşınması, şekil değiştirmesi, renk tonunda değişiklikler olması benin alınması ya da kontrol altında tutulması önemlidir.

Ben Tedavisinde Geç Kalmayın!

Kliniklerimizde ben tedavilerini alanında uzman genel cerrahi doktorlarımız yapmaktadır. Kliniklerimizde muayene ücreti alınmamaktadır.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !