Basurda İlaç veya Krem Tedavisi Etkili mi?

Basurda İlaç veya Krem Tedavisi Etkili mi?

Hemoroid, toplumda çok sık rastlanılan bir hastalık olması ile birlikte hem fiziki hem de psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca 5 yaş üzerindeki hastalarda daha sık rastlanmaktadır. Mayasıl olarak adlandırılmakta olan basur hastalığı yani hemoroid, anüs bölgesindeki toplardamarların basınca bağlı zorlanması sonucunda oluşmaktadır. Makattan dışa doğru şişerek çıkan bu toplardamarlar ise basur memesi olarak adlandırılmaktadır. Yumrular halinde görülen bu basur memeleri mor ya da kırmızı renktedirler. Aşırı tahriş sonrasında delinme olabilen bu yumrularda kanamalar meydana gelebilir.

Basur sebepleri

  • Kronik ishal ve kabızlığa bağlı makat bölgesindeki damarların zorlanması ya da tahrişi
  • Hamilelik süresi boyunca ve doğum esnasında basınç ve ıkınmaya bağlı toplardamarların genişlemesi
  • Uzun süre oturmayı gerektiren meslek gruplarında çalışılması
  • Aşırı kilo
  • Makat bölgesini doğrudan etkileyen spor dalları ve bağırsak tümörleri sayılabilmektedir.

Basur (hemoroid) türleri

İç ve dış hemoroid olarak iki grupta ele alınmaktadır.

1- İç hemoroid:

Hastalık ilk evrelerde yalnızca kanama ile kendini göstermektedir. İlerleyen evreler içerisinde basur memelerinin makattan sarkması ve belirginleşmesi söz konusudur.

2- Dış hemoroid:

Makat bölgesinde kolaylıkça fark edilebilen ve büyüklükleri değişkenlik gösteren hemoroidlerdir. Makat bölgesinde damarların pıhtı biriktirmesi ve ödem oluşturması sonucunda meydana gelmektedir. Dış hemoroid kişinin tuvalet ihtiyacını gidermesi sonrasında ele gelebilen bir türdür. Bu nedenle kişinin özellikle psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Ciddi boyutta bir hastalık olarak değerlendirilmiyor olsa da estetik açıdan sorun teşkil etmektedir. Ayrıca ıslaklık hissi, kaşıntı ve yanma gibi şikayetlere de neden olabilmektedir.

Basur ilaçları ve kremleri iyileşme sağlar mı?

Özellikle belirtmek gerekir ki hastalığın ilerleyen evrelerinde kullanılan ilaçlar ve kremlerin tedavide herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin ilk aşamalarda kullanılması yalnızca belirtilerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Ağrı, kaşıntı ve kanama gibi şikayetlerin azalmasında yarar sağlamaktadır. Bu nedenle hemoroid hastalarının krem ya da ilaç gibi alternatiflerin hastalıkta herhangi bir etkisi olmadığını bilmeleri gerekir.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış hemoroid hastalığının semptomlarını ve şikayetlerini hafifletmek için önerilen ürünler bulunmaktadır. Basura iyi gelen kremler:

  • Anestol
  • Hemoralgine
  • Hedensa pomad
  • Proctolog rektal

Bu ilaçların ortak noktası ağrıları hafifletici özellikte olmaları ile birlikte, kaşıntı ve tahrişi önleyen, dışkılamayı kolaylaştıran özellikleri bulunmaktadır. Hemoroid hastalığından tamamen kurtulmak ve hastalığın ortadan kalmasını sağlamak için kişilerin muhakkak alanında uzman bir hekimle görüşmesi gerekmektedir. Özellikle Medicine Arts kliniklerimizde hizmet vermekte olan Proktoloji yani makat hastalıkları uzmanları aracılığı ile ameliyatsız teknikler kullanılarak hastalıktan kurtulmanız mümkündür.

Ameliyatsız teknikler ile başarılı operasyonlara imza atan hekimlerimiz Lazer, lastikle boğma ve infrared koagülasyon teknikleri gibi modern tıbbi metotlar kullanmaktadırlar. Bu tedaviler yalnızca 5-10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. İşlem esnasında lokal anestezi uygulanması nedeni ile de herhangi bir yatış söz konusu olmadan aynı gün taburcu olunur.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !