Basur Neden Olur?

Basur Neden Olur?

Bu soru genel olarak o hastalıkla karşı karşıya gelindiğinde soruluyor. Daha halen hemoroide benzeyen çok önemli bir hastalıkla tanışmayanlara özel çok önemli bilgiler aşağıda yer alacaktır. Düşünmekte olduğunuz sebeplerin aslında fazla önemli olmadığını okuduktan sonra anlayabilirsiniz.

Basur neden olur?

Basur hastalığı pek çok sebepten dolayı olabilir ancak 2 tane sebep çok önemlidir. İlk sebep kabızlık,  ikinci sebep ise kabızlığa bağlı  bir şekilde tuvalet içerisinde çok uzun süreyi geçirmek, ve bu süre içinde rahatlayabilmek amacıyla ıkınmaya ihtiyaç duymaktır.

Kabızlık problemini ıkınarak çözmeye çalışmayın!

Farklı sebeplerden ötürü günümüzde küçük yaş ve büyük  yaş demeden herkes kabızlık sorunu yaşayabilmektedir. Kabız hastalığından kurtulabilmek amacıyla nerdeyse aynı çözüm yolunu bulup, tuvalete girdiğimizde çok uzun zaman geçirmenin yanı sıra bu süreç içerisinde dakikalar boyunca ıkınma işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Ikınmak nasıl bir soruna neden olabilir ki?

Bu soru aklınızı karıştırıyor olabilir. Hemoroid hastalığı veyahut halk tabiri kullanmak gerekirse basur  hastalığının en önemli sebebi ıkınmak olarak bilinmelidir. Kabızlık sorunu olan insanların en büyük silahlarından bir tanesi ıkınmaktır. Aslında basur  hastalığı gibi  çok önemli bir tehlikeden pek çok kişi haberdar değildir. Ikınmayı tercih etmek yerine değişik çözüm yollarını bulmak daha yararlı olacaktır.

Ikınma toplardamarların genişlemesine neden olur!

Dışkılama sırasında gerçekleşen ıkınmadan ötürü anüs bölgesi içerisinde yer alan toplardamar genişlemektedir. Aslında damarların genişlemeye başlaması tek başına bir problem değildir, asıl büyük tehlike bölgede yer alan taşıyıcı durumdaki bağ dokularının gevşemesiyle beraber meydana gelmektedir.

Kabızlık makat yırtığına davetiye çıkarıyor?

Kabızlık yalnızca hemoroid hastalığına sebep olmamaktadır. Aynı zaman içerisinde makat çatlağı olarak nitelendirdiğimiz hastalığa bile sebep olabilmektedir. Bağırsaklar içerisinde beklemekte olan dışkı  çok daha sert ve daha kalın  bir halde olmasından dolayı anüsün iç bölümünde fazlasıyla ince bir çiziğe sebep olabiliyor. Bu  ince haldeki çizik zaman içerisinde büyümeye başlayıp dışkılama sırasında insanın dayanmakta zorlanacağı kadar bir acı yaşatabilir.  Bundan dolayı kabızlık konusunda kesinlikle önlem alınması gereklidir.

Çok büyük bir ölçüde ıkınmadan kaynaklı oluşan basur hastalığı aslında genetik bir şekilde de oluşuyor olabilir.  Aslında buradaki genetik kavramı genel olarak o ailenin beslenme konusundaki alışkanlığıyla alakalı bir durumdadır. Zira fazlasıyla acı ve de baharata sahip yiyecek tüketimi yapan aileler bu türdeki problemlerle karşılaşabiliyor.

Doğum yapan kadınlarda basur neden olur

Pek çok kadın birey hamilelik süreci içerisinde hemoroid sorunuyla uğraştığını belirtiyor. Bu hastalıkların çok büyük bir kısmı doğum sırasında oluyor. Normal  bir şekilde doğum gerçekleştiren kadın bireylerin 10 dakikayla 1 saat arasında devam eden ıkınma halleri kabızlık sorunu yaşamakta olan insanlar gibi anüs bölgesi içerisinde bulunan toplardamarların gevşemesi sonrasında, taşıyıcı  durumdaki kasların zayıflamasına sebebiyet vermektedir.

Basurun belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Uzunca bir zaman ıkınma konusunda problem yaşayan bireylerde basur hastalığındaki en önemli belirti olarak öne çıkan dışkılama sırasında kanama sorunu görülmektedir. Makat bölgesinde gerçekleşen kanama yalnızca hemoroid hastalığıyla ilgili olmayarak, aynı zaman içerisinde Anal Fissür isimli hastalığın bulgularının arasında  bulunmaktadır. İki hastalık arasında bir ayrım  gerçekleştirebilmek amacıyla dışkılama sırasında can yanması yaşanıp, yaşanmadığı daha belirleyici olabiliyor. İç basur hastalığında gerçekleşen kanama ağrısızdır. Makat çatlağı dan dolayı (Anal Fissür) oluşmuş olan kanama aynı zaman içerisinde dışkılama sırasında çok ciddi  bir can yanmasına sebep oluyor.

Basur nasıl geçer?

Kesinlikle aklınızda bulunması gerekli, dışkılama sırasında kan gördüğünüzde asla bir şey olmaz demeyin. Çok büyük bir olasılıkla iç hemoroid belirtilerinden biri olarak, çok zaman kaybı yaşamadan genel cerrahi doktoruna başvuruda bulunmalısınız. Erkenden teşhis edilebilmesi hemoroid hastalarında fazlasıyla önemli bir yere sahiptir. İlk evresindeyken ilaç ve lazer yöntemiyle tedavisi çok daha basittir. Lakin insanların  bu hastalıktan utanmanın yanı sıra ihmal etmeleri maalesef ki bu hastalığın evresinin daha ileri safhaya geçmesine  sebep oluyor. İleri evreye geçmiş olan basur hastaları için RBL olarak nitelendirilen lastikle boğma yöntemi ve çok daha gelişmiş bir metod olarak kullanılan THD metodu uygulanabiliyor.

Basur tedavi ücretleri

Basur tedavisinin ücretleri başvuruda bulunduğunu kliniğe göre çok büyük değişkenlikler gösterebilmektedir. Medicine Arts kliniği içerisinde önceliğimiz hastalarımızın sağlıkları olduğundan dolayı ücretlerimiz bütün kesimdeki insanların ödeyebilecek olduğu meblağları kapsıyor. Basur tedavisiyle alakalı açık bir rakam öğrenmeyi isteyen  tüm hastalarımızın iletişim sayfamızda yer alan numaralardan bizimle iletişime geçmeleri ve de ücretsiz gerçekleştirilen muayenemize katılmaları yeterli olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !