Basur (Hemoroid) Hastalığı Neden Olur? Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Basur (Hemoroid) Hastalığı Neden Olur? Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Basur (Hemoroid) Hastalığı

Hemoroid, Türk toplumunda ve bölge coğrafyasında bulunan diğer toplumlarda yaygın olan bir hastalıktır. Hemoroid hastalığının tetikleyicisi olarak yediğimiz içtiğimiz besinler, çalışma şeklimiz, yaşam tarzımız gibi bir çok neden sayılabilir.

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Ameliyatsız basur tedavi yönteminde lazer tedavisi ve THD adını verdiğimiz Lastikle Boğma tekniği bulunmaktadır. Bu iki yöntem duruma göre ya birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir.

Lazerle Basur Tedavisi genelde çok fazla ilerlemeyen basurların tedavisinde ve 1. İle 2. evrelerde olan basurlarda uygulanır. Henüz dışarıya sarkmayan basur memelerinin söndürülmesi ya da pıhtılaşması için kullanılır. Lazer ışını doğrudan memeye uygulandığı zaman me yanarak yok olur ya da bulunduğu bölgede küçülür.

Lastikle Boğma yöntemi ise THD ciza ile yapılmaktadır. Tedavi için son noktaya ulaşan basurlar için kullanılır. THD cihazı’ nın basur memelerini çevrelen bir yapısı vardır. Bu yapısı yardımıyla genişleyen damarın bulunduğu bölgeye ve basur memesine lastik yerleştirilir. Yerleştirilen lastik damardan basur memesine gelen kan akışını durdurur bu sayede kanla beslenemeyen meme birkaç gün içerisinden kendiliğinden kuruyarak düşer.

0212 574 25 25 numarasından kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Kliniğimizde bulunan ve hizmet veren doktarlarımız hem THD tedavisiyle hem de lazer yöntemi ile basur hastalığına en hızlı şekilde çare bulabilmektedirler.

Hemoroid makat rahatsızlığı olduğu için hastalar genellikle dile getirmeyi sevmezler ve doktora gitmeye çekinirler.

Böyle olduğu için hastalık giderek ilerler ve hastalar için oturmak, iş yapmak daha zor bir hal alır.

Hemoroid Neden Olur ?

Bir çok etken hemoroidin oluşmasına neden olmaktadır. Bu etkenlerden bazılarını özetlersek :

Kabızlık:

Kabızlık hemoroid için başlı başına bir risktir. Dönemsel oluşan kabızlık her zaman sorun olmasa da kronikleşen kabızlık dışkılama esnasında anüsü zorladığı için hemoroidin oluşmasına neden olur.

İshal:

İshal de aynı şekilde dönemsel olduğu zaman hiçbir sorun teşkil etmez ancak kronikleştiği zaman anüs bölgesinin tahriş olmasına yol açar ve bu tahriş sonucu anüste yırtıklar meydana gelebilir. Yırtıklar da kanamaya neden olabilir.

Ağır Kaldırmak:

Genellikle omurilik ve eklem problemlerinde ağır kaldırmak tavsiye edilmediği gibi basur probleminde de tavsiye edilmez. Ağır yük kaldırıldığı esnada anüs bölgesinde basınç meydana gelir ve o bölgeyi zorlamaktadır.

Hamilelik:

Kadınlar özellikle hamilelik döneminde basur problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan hormon değişiklikleri ile Pelvik adını verdiğimiz damarlar basıncın artmasına neden olur. Bu damarlar şişerek basura dönüşür.

Genetik Nedenler:

Ailenin herhangi bir ferdinde olan basur hastalığı kişi için bir risk teşkil etmektedir. Basur, kan damarlarının zayıf olduğunu gösterir.

Uzun süre oturmak:

Meslekleri gereği bir çok çalışan genellikle de memurlar masa başında oturmak zorundadır. Oturmak makat bölgesine basınç uyguladığı için basur oluşumu hızlanır.

Ters İlişki:

Özellikle eşcinseller risk grubundadır. Anal bölgesinde gerçekleşen ilişki esnasında dokular zarar gördüğü için hemoroid açısından risk teşkil etmektedir.

Bu durumların yanı sıra yer çekimi ve insanların iki ayak üzerinde durması da hemoroidin oluşmasına etkendir. İnsanların ayakta durduğu zaman makat bölgesininin üzerine basınç uygularlar ve bu yer çekimi ile beraber had safaya ulaşmaktadır.

Basur (Hemoroid) Evreleri

Basur hastalığının başlangıç aşamasından son aşamasına kadar kendisini gösteren çeşitli belirtileri vardır. Basur, son aşamaya gelmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Basurun 4 evresi ve belirtileri:

İlk evrede, anal kanalının içerisinde olan şiş basur yastıkçıklarının şişmesine ve kanamasına neden olur.

İkinci evrede, dışkılama esnasında şişen basur memeleri dışarıya doğru sarkar ve dışkılama işlemi sona erdiği zaman kendiliğinden içeri girer.

Üçüncü evrede, dışarı sarkan basur memeleri hastanın müdahalesi olmadan içeriye girmez.

Dördüncü evre, vakanın son evresidir. Bu evrede dışarı sarkan basur memeleri hastanın müdahalesi ile girmez ve dayanılmayacak şekilde ağrı meydana getirir.

İlk evrede başlayan tedavi iyileşme sürecini daha fazla hızlandırdığı gibi çekilecek olan acının da önüne geçer. Bu sektörde akla ilk gelen isimlerden birisi olan Medicina Art kliniğimiz bir telefon uzaklığınızdadır.

Hemoroid’ in Belirtileri Nelerdir ?

Basur, kendisini çok değişik şekillerde belli etmektedir. İlk başta hastanın makat bölgesinde sürekli nemlilik ile ortaya çıkar. Zaman içerisinde yapış yapış bir hal alarak rahatsızlık vermeye başlar. Bu durumu sırasıyla :

Kaşıntı:

Makat bölgesinde çıkan kaşıntı önce hafif bir şekilde daha sonra şiddetlenmeye başlar. Kaşındıkça bölgede yara ve tahriş meydana gelebilir.

Ağrı:

Kaşıntıdan sonra sancılı ve ağrılı bir durum ortaya çıkar. Önce dışkılama esnasında çıkan ağrılı ve sızılı olan bu durum zaman geçtikçe normal zamanda da ortaya çıkmaya başlar.

Kanama:

Kanama, basur hastalığını en net biçimde ortaya çıkaran bir belirtidir. Bir çok hasta kanama meydana gelene kadar doktora gitmezler. Kanama ilk dışkılama esnasında görülür. Tuvalet kağıdında görülebileceği gibi zaman geçtikçe iç çamaşırlarınızın kirlemesine neden olan kanamalar da meydana gelebilir.

Makatın İç ve Dış Kısmında Olan Meme:

Genişleyen damarların sarkmasıyla basur memeleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle dışkılama esnasında acı hissedilir.

Tüm bu belirtiler meydana geldiği zaman basur hastalığı meydana gelmiş olur.

Basur Nasıl Geçer ?

Basur hastalığı olan kişilerin en çok merak ettiği durum bu hastalığın nasıl geçtiğidir. Bitkisel olarak hazırlanan kürler ve tedaviler tedavi için hiçbir işe yaramamaktadır. ‘’Basur Nasıl Geçer ?’’ sorusunun cevabı ameliyatsız ve klasik ameliyat tedavisi olmak üzere 2 farklı uygulamadır. Her iki tedavi yöntemi de farklı yerlerde uygulanmaktadır. Devlet hastaneleri klasik ameliyat yöntemi ile hastalarını tedavi ederken özel hastaneler de ameliyatsız tedaviler ön plana çıkmaktadır.

Hemoroid İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmelidir ?

Hemoroid, anal fissür, kıl dönmesi gibi hastalıklara sahip olan insanlar genelde yanlış bölümlere gitmektedir. Hemoroid, anal dermatit,anal hematom, kıl dönmesi, anal fissür gibi kuyruk sokumunda ve anal bölgede oluşan rahatsızlıklarla genel cerrahi bölümü ilgilenmektedir. Basur hastalığı ile Proctoloji bölümü ilgilenmektedir. Proctoloji bölümü makat hastalıkları ile ilgilenir.

Genel Cerrahi Uzmanlarımız:

Bakırköy şubemizde Doç. Dr. Selim Sözen, Nişantaşı şubemizde Op. Dr. Özgür Çiftçi bulunmaktadır.

Basur Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Kliniklerde, devlet ve özel hastanelerinde uygulanan tedavi yöntemleri 2 tanedir.

Klasik basur ameliyatı yönteminde, hasta anestezi uygulanarak uyutulur. Makat bölgesinden içeri girerek neşter yardımıyla basur memeleri kesilir sonra da bölge dikiş atılarak kapatılır. Bu yöntemden sonra basur hastalığının tekrarlama olasılığı fazladır. Günümüzde çok fazla önerilmeyen bir yöntemdir.

Erken Teşhiste (Fitil ve Krem) Tedavi Edicidir

Basur, ilk fark edildiği esnada fitil ve krem gibi ilaçlar tedavi olabilmektedir. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Kanama olmadığı zaman etkili olur. 2. Ve 3. Derece de olduğu zaman Lastikle boğma yöntemi uygulanmaktadır.

Basur Kendiliğinden Geçer Mi ?

Basura karşı geleneksel yöntemlere başvurmak yanlıştır. Basur sancısı arttığı zaman sıcak su banyosu ve bitki çayı içmek rahatlatabilir. Kesin tedavi için uzun yıllardır bu işlemi uygulayan kliniğimize başvurabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !