Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Bir hastalığın erken bir şekilde fark edilebilmesi ve hastalık tarafından kişiye verilen uyarılar ciddi anlamda önem taşımaktadır. Makat bölgesinde gerçekleşen hastalıklarda ise pek çok bulgu (ağrılar, kanama, kaşıntılar, apse, akıntı vb. ) meydana çıkarak, bunu hiçbir biçimde normalmiş gibi görüp ihmal etmemeniz gereklidir. Makat bölgenizde ağrı ile kanama sorununuz varsa hemen bir Proktoloji (makat hastalıkları) doktoruna giderek muayene olmanız gereklidir.

İç hemoroid belirtileri nelerdir?

Gerçek konuya geçmeden önce; bunun 2 ayrı şekilde ayırmak gerekmektedir. Zira hemoroid hastalığı makatın iç bölgesinde gerçekleşebileceği gibi, anüs dış bölümünde de karşımıza çıkabilmektedir. Bundan dolayı iç ile dış basur isimleriyle adlandırılmakta şikayet ve bulgularında ise değişiklikler görülmektedir. Tedavi konusunda da değişik yönleri bulunmaktadır. Basur hakkında gerçekleşen şikayetleri aşağıdaki yazımızda beraber inceleyebiliriz.

  • Makat kanaması

Hastalık ilk başladığında makat bölgesinde kanama olmakta. Dışkılama yapıldığı sırada görülen kanama genel olarak ağrısızdır. Buna benzer bir şikayette doktora müracaat ettiğiniz zaman sadece 10 dakikada kurtulabileceğiniz lazer hemoroid tedavisi bulunmaktadır.

Makat bölgesinde neden bir kanama olabileceğini sizlere iyice anlatmaya çalışmaktayım. Bundan dolayı konumuza biraz daha derinlemesine giriş yapacağız. Tüm bireylerin ortak huylarından biri haline gelen ıkınma sebebiyle kabız ve buda toplardamarın genişlemesine sebep olur. Ayrıca genişleme ise anüs bölgesi içerisindeki kasları gevşetmektedir. Böyle bir gevşeme sonucunda ise toplardamarlar makatın iç bölümüne sarkma yaparak dışkıyla sürtünür bir duruma geliyor. Tahriş ile sürtünmeden sonra dışkılama yaparken kanamalar göze çarpmaktadır. Genelde tuvalette uzun zaman harcayanlar basur hastalarıdır. Dışkılamanın bitmesi sonucunda ise kanama biter.

  • Anüs (Makat İç Kısmında Meme) Oluşumu

İlk önce sadece makat bölgesi içerisinde kanama görülen bu hastalıkta, ilerleyen evrelere şişliğe benzeyen bir meme görülmektedir.  Hastalığın hangi evrede olduğu ise buradaki şişliğe bakarak tespit edilmektedir. 2’nci evreye geçmesi durumunda  dışkılama sırasında dışarıya çıkabilir, hasta ayağa kalktığında geriye girer. 3’üncü evrede tekrar dışkılama yapılırken dışarıya çıkar ancak bu defa girmeyebilmektedir. Hasta bireyin girmediği için parmağıyla ittirmesi gerekebilir. 4’üncü evreye gelindiği zaman basur memeleri sürekli olarak dışarıda kalır. Bu hususu daha iyi anlayabilmek amacıyla alt kısımdaki animasyon videomuzu izlemenizi öneriyoruz.

Dış hemoroid hastalıklarında görülen en büyük şikayetlerden bir tanesi de kaşıntı lakin, makat bölgesinde gerçekleşen kaşıntının asıl önemli sebebi anal dermatit şeklinde ifade edilen mayasılla ilgilidir. Yani anal bölge deki cildin zarar görüp tamamen korunaksız bir şekilde tehlikelere açık duruma gelmiş olmasıdır. Benzer bir biçimde 4. Evreye gelmiş bir iç hemoroid olarak, memeler dış kısımda kaldığı zaman iç çamaşıra sürtünmesinden dolayı tekrar o bölge içerisinde kaşıntı görülebilir.

  • Ağrı

Hemoroid Belirtilerinin içerisinde aktarılması gereken son şikayet ağrıdır, daha fazla hastalığın ileriki evrelerine geçildiğinde görülmektedir. Anal hematom şeklinde ifade edilen (makat bölgesinde pıhtının toplanması) hastalıkla karıştırılıyor. Zira anal bölge kısmında en fazla ağrıya anal hematom sebep olurken, basur ise en az ağrıya neden olmaktadır.

Tekrardan yinelersek anal bölge de gerçekleşen hastalıkların arasında hemoroid, en az ağrı şikayetlerine sebep olarak, çok büyük bir olasılıkla 3’üncü ile 4’üncü evrelere gelindiğinde meme boğulmasına bağlı bir şekilde görülmektedir. Üst kısımlarda 3’üncü ile 4’üncü evre durumuna gelmiş olan hemoroid de memeler makatta yer alan kasların arasında sıkışıp boğulmaya sebep oluyor. Bundan sonra çok zor ağrılı bir süreç başlayacaktır. İlk haftası çok daha şiddetli olarak, geriye kalmış olan 2-3 hafta da ise hafifleyip sürmektedir.

  • Tuvalette uzun süre kalma isteği

Hemoroid hastası olan bireyler, tuvalet içerisinde normal bireylere göre daha uzun kalır. Bu durumun sebeplerinden bir tanesi kanama ile kabızlık sorunu olabildiği gibi aynı zaman içerisinde sürekli dışkılama isteğinden dolayı rahatlayamamaktır.

Basur belirtileri olan kişi ne yapmalı?

Sayfamızda basur hastası olan bireylerde ilk başlangıcından sonuna kadar görülmesi olanaklı şikayetlerle bulguları açıkladık. 1 veyahut 1’den çok 1 haftadan daha uzun devam eden şikayetlerde kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Doktor seçimini iyi yapmanız çok önemlidir, dahiliye polikliniğine gitmek yerine genel cerrahi polikliniğinde Proktoloji’yle ilgilenen doktorlara muayene olmalısınız.

Basur (hemoroid) tedavi yöntemleri

Hemoroid (basur) tedavisini 2 farklı metotta yapmaktayız. Tedavinin türü hemoroidin türüne göre de değişiklik gösteriyor. Hemoroid aynı zamanda; iç hemoroid ile dış hemoroid isimleriyle iki farklı hastalık türü olarak ayrılmaktadır. İç hemoroid hastalığı için, lazer tekniği ile tedavi uygulaması yapılırken; dış hemoroid tedavisi için lastikle boğma isimli tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Hemoroidinizin hangi türden olduğunu tespit edebilmek amacıyla, mutlaka sizi muayene etmemiz gereklidir. Detaylı bilgiyle beraber randevu almak için aşağıda yer alan iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

 


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !