Bascom Ameliyatı

Pilonidal Sinüs yani kıl dönmesi tedavisinde kullanılmakta olan ameliyatlar klasik yöntemler ve yenilikçi yöntemler olarak farklı grupta ele alınmaktadır. Yenilikçi yöntemler içerisinde bulunan “Bascom” ilk olarak Amerikalı Genel Cerrahi Uzmanı Dr. John BASCOM tarafından kullanılmış ve onun adı verilmiştir. Bu yöntemin başarı sağlaması ve teknik açısından alternatifli olması sonrasında da en çok uygulanan kıl dönmesi tedavisi yöntemi arasında yerini almıştır.

En Küçük Kesi ile Yapılır

Kıl dönmesi ameliyatlarında kesinin küçük seviyede tutulması oldukça önemlidir. Flap yöntemlerinde 25 ila 30 cm çapa ulaşan kesiler düşünüldüğünde bu durum avantaj sağlamaktadır. Bascom uygulamasında 3 – 6 cm çapında bir kesi yapılmaktadır. Günümüzde ise geliştirilmiş teknikler aracılığı ile Bascom uygulaması ışığında Mikro Sinüsektomi tekniği kullanılmakta ve bu teknikte ise 1.5 – 2 cm çapa ulaşan daha küçük kesiler atılmaktadır.

Kıllar ve Kapsül Birlikte Çıkarılır

Kıl dönmesi tedavisi ameliyatlarında asıl amaç kılların ve kılları saran kapsülün çıkarılmasıdır. Ameliyatsız tekniklerde kılların giriş deliğinden cımbız benzeri bir aletle girilerek kıllar çıkarılmaktadır. Ancak kılları saran kapsül çıkarılmamaktadır. Kapsülün tahribatını sağlamak amacı ile gümüş nitrat benzeri sıvı bölgeye enjekte edilmektedir. Ancak bu yöntem bilimsel bir durum olmamakla birlikte başarılı bir sonuç elde edilmesinin önüne geçmektedir. Bu nedenle giriş deliği üzerinden girilerek kılların ve kapsüllerin aynı anda çıkarılması hastalığın ortadan kalması açısından oldukça önemlidir.

Daha Az Ağrı Yaşanır

Kıl dönmesi ameliyatı olacak kişilerin en sık sormakta olduğu soru ameliyat sonrasında yaşanacak ağrıdır. Ameliyatlarda en az 1 cm çapında kesi atılacağı düşünüldüğünde ağrının kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle ağrısız ve acısız bir ameliyat yoktur. Bu nedenle kişilerin daha minimum seviyede ağrı yaşayabilecekleri alternatif tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekmektedir. Kesinin boyutu ile ağrının şiddetini eşit seviyede tutabiliriz. Bu nedenle ağrı seviyesinin en az oranda olabilmesi için ise kesi boyutunun en düşük çaplarda olması önemlidir.

Narkoz Gerekmez

Modern sağlık metotlarında uygulanan yöntemlerde diğer tedavi yöntemlerine oranla elde edilen bir diğer avantaj ise ayaktan tedavidir. Yani bu modern metotlar ile ameliyathane ortamı gerekmeksizin tedavi uygulanabilmektedir. Narkoz kullanımı gerekmediği için ameliyathaneye de ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak hastanın işlem esnasında yaşayacak olduğu ağrı ve acıyı en aza indirebilmek amacı ile işlem bölgesine lokal anestezi uygulanmaktadır. 2 cm çapındaki işlem bölgesinin uyuşturulması ile hasta herhangi bir acı hissetmemektedir.

Aynı Gün Taburcu Olursunuz

Ayaktan yapılan tedaviler sonrasında yatış yapılmasına gerek yoktur. Bascom tekniği ile ameliyat olan hastalar yine Mikro Sinüsektomi tekniğinde olduğu gibi aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedirler. Hastanın tedavi ve taburcu süresi ortalama 30 dakikadır. 5 ila 10 dakika süren işlem sonrasında 10 – 15 dakika gibi bir süre dinlenilmesinin ardından hasta sosyal yaşantısında aktif bir şekilde refakatçiye ihtiyaç duymadan dahil olabilmektedir.

Bascom Ameliyatı Yapılan Yerler

Medicine Art kliniklerimizde bulunan Proctoloji uzmanları kıl dönmesi teşhis ve tedavisinde tüm hastalarımıza hizmet vermektedirler. Tüm kliniklerimizde her hasta için uygun yöntemler kullanıldığı gibi, Bascom, Mikro Sinüsektomi ve Sinüsotomi yöntemleri uygulanmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise hastanın muayenesi esnasında belirlenmektedir.

Bascom Ameliyatı Ücreti

Bascom ameliyatı için bir ücret belirlenirken hastalarımızın muayenesi esnasında kullanılacak tedavi yöntemi baz alınmaktadır. Medicine Art kliniklerimizde ücretsiz muayene seçenekleri ile birlikte tedavi yönteminizi belirleyerek ücret bilgisi almanız mümkündür. Detaylı bilgilere erişebilmek ve kliniklerimizden randevu alabilmek için iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !