Bacaklarda Varis Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarda Varis Belirtileri Nelerdir?

Hastalıklar ortaya çıkmadan önce bir takım bulgu ve belirtiler ile kendilerini göstermektedirler. Kişilerin yaşamış oldukları baş ağrısı şikayetleri dahi bir hastalığın sebebi ya da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle her kişinin vücudunu iyi tanıması ve oluşan herhangi bir farklı bulguyu ciddiye alması gerekmektedir.

Her hastalığın tedavisi erken evrede modern tıbbi metotlar ışığında başarılı bir şekilde yapılabilir diyebiliriz. Ancak toplum olarak hastalık ortaya çıkana kadar gerekli muayeneleri yapmaktan çekindiğimizi ve hastalığın boyutlarının son evreye gelmesi ile tedavi için uzman bir hekime başvurulduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de varis hastalığı toplumda yaygın görülmekte olan bir hastalık olması halinde dahi, varis hastalarının da şikayetleri ve belirtileri en son aşamaya geldiği durumda tedaviye başlamaktadırlar. Bu nedenle hastaların şikayetlerine neden olan belirtilere dikkat ederek ilk evrede muayene olmaları gerekir.

Akşamları Ortaya Çıkan Bacak Ağrıları

Varis hastalarında ağrı sabah saatlerinde oldukça az hatta yok sayılacak kadar azdır. Ancak günün yorgunluğu ve ilerleyen saatle birlikte öğleden sonra özellikle akşamları ağrı şiddetlenerek artış göstermektedir. Günlük faaliyetlerin sona ermesi ile birlikte kişinin istirahat etme eylemi esnasında ağrı kişiyi büyük ölçüde rahatsız etmektedir. Bu durum her geçen günle birlikte daha da ağır bir tabloya dönüşmektedir. Bu nedenle toplardamarlarda oluşan kanın pıhtılaşması sonucunda ortaya çıkan varis ağrılarının nasıl geçtiği konusunda hastaların bilgi sahibi olmaları gerekir.

Varis Ağrısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkan bacak ağrılarının varis kaynaklı olup olmadığını öğrenmek oldukça kolaydır. Aşağıda bulunan görselde de inceleyebileceğiniz gibi, yere uzanarak bacakların 20 – 30 cm yukarı kaldırılması gerekir. Hastanın belli bir süre bu pozisyonda yatmasının ardından ağrı hafifleyerek ortadan kaybolmaktadır. Bu durum sonucunda da varis varlığından söz etmek mümkündür.

Geceleri Ortaya Çıkan Kramp Sorunu

Varis hastalarının ağrı şikayeti sonrasında en rahatsız oldukları belirti ise kramptır. Varise bağlı gelişen kramplar özellikle akşam geç saatlerde hatta uyku esnasında hastaları rahatsız etmektedir. Uygu sırasında ortaya çıkan kramp nöbetleri 20 ila 40 saniye gibi bir sürede sonlanmaktadır. Kişinin uykudan uyanmasına neden olabilen bu kramplar, kişinin kıvranmasına sebep olan düzeylere ulaşabilmektedir. Özellikle tek bacağında varis olan hastalarda bu durum daha net anlaşılmaktadır. Diğer bir bacakta varis olmaması nedeni ile herhangi bir ağrı ya da kramp şikayetinin olmaması durumun daha net anlaşılması açısından avantaj sağlamaktadır.

Bacaklarda Kaşıntı İsteği

Öncelikle damar yapısının bilinmesi gerekir. Oksijen bakımından yetersiz olan kanı taşımakla görevli toplardamarlarda 5 ile 7 arasında kirli kanın geri kaçmamasını önleyen kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar sayesinde kan kalbe doğru iletilmektedir. Ancak kapakçıklardan herhangi birinin ya da birkaçının bozulması sonucunda kan damarda birikmektedir. Bu durum sonucunda da toplardamarlarda genişleme gözükmekte ve cilt altına taşmaktadır. Cilt üzerine baskı yapan damarlar o bölgede kaşınma hissine neden olur. Kaşıma eyleminin fazla olması halinde de kanamalar ortaya çıkar.

Cilt Dışına Taşan Damarlar

Varis hastalığı sürekli ilerleme gösteren bir yapıdadır. Bu nedenle hastalığı ve ilerleme sürecini gözle takip etmek mümkündür. Özellikle orta ve kalın varislerde 10 dakika ayakta kalan bir kişi bacaklarına baktığı anda bacaklarındaki varisi tespit edebilir. Bu tabloda cilt tabakasına baskı, cilt dışına taşma ve şişlik görülebilir. Aşağıda bulunan görsel üzerinden normal damarlar ile varisi kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Bu görselde görülen hastanın tedavisinin geciktirildiğini de söyleyebiliriz.

Bacaklarda Renk Değişimi / Koyulaşma

Hastalığın ilerleyen evresine doğru gidildikçe cilt tonunda değişme ve sertleşmeler görülür. Bu durum varis hastalığının daha ciddi boyutlara ulaştığını ifade etmekte ve önlem alınması ya da tedavi olunması için başka bir alternatifin kalmadığını göstermektedir. Kişinin bu tablo sonucunda da herhangi bir eylemde bulunmaması sonucunda aşağıda bulunan görseldeki gibi bir tablo yaşaması kaçınılmazdır.

Bacakta Kanama / Yara / Varis Ülseri

Sertleşmiş ve rengi koyulaşmış varislerde ansızın kanamalar oluşabilir. Genişleyen damarın çatlaması ile ortaya çıkan bu kanamaların durdurulabilmesi için sağlık merkezlerinde uygulanan teknikle tampon yapılması gerekmektedir. Kişinin bu durumda dahi tedaviyi kabul etmemesi halinde aşağıda yer alan görseldeki durumu yaşaması mümkündür.

Varis Tedavi Ücretleri

Pek çok kimse varis hastalığının ortaya çıkış süreci sonrasında varis tedavi ücretleri hakkında araştırma yapmaktadır.Climed Bakırköy kliniklerimizde “Herkes İçin Sağlık” sloganı ile hizmet vermekte olmamız sebebi ile ülke çapında hizmet vermekte olup, tüm hastalarımızın ekonomik düzeyde rahatlıkla tedavilerini sürdürmelerini sağlamaktayız.

Uygulamakta olduğumuz ekonomik tedavi ücretlerine erişebilmek için kliniğimizi ziyaret ederek muayene olmanız ve tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağının belirlenmesi gerekmektedir. Varis formları farklı yöntemler ile tedavi edilmesi ve hastalık boyutlarının birbirinden farklı olması nedeni ile ücretlendirmeler birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle ücretsiz muayene olanaklarımızdan yararlanarak tedavi ücretinizi net bir şekilde öğrenmenizi öneririz.

Varis Tedavisi İçin 10 Dakikanızı Ayırın

Varis hastalığı kendi kendine iyileşme gösteren veya ilaç, krem, bitkisel karışımlar gibi yöntemlere yanıt veren bir hastalık değildir. Yalnızca cerrahi müdahaleler ile tedavi yöntemi bulunan bu hastalık için Climed Bakırköy İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan kliniklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

10 yılı aşkın bir süredir ameliyatsız varis tedavisi yapan ve hasta memnuniyetini en üst seviyede tutmayı başaran kliniklerimizde Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi teknikleri kullanılmaktadır. Bu ameliyatsız teknikler ışığında yalnızca 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde varis hastalığından kurtulmak mümkündür. Varis tedavileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan linki tıklayarak videoları izleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !