Bacak Ağrılarının Nedeni Varis Olabilir

Bacak Ağrılarının Nedeni Varis Olabilir

Günlük yaşam koşturması içerisinde ağrı, kramp, şişlik, kaşıntı, ödem ve akıntı gibi şikayetler ile karşılaşmamız mümkündür. Bu belirtiler her ne kadar ciddiye alınmasa dahi unutulmamalıdır ki altında yatan bir hastalığın habercisi olabilirler. Özellikle günün yorgunluğu ile birlikte ilerleyen saatlerde ortaya çıkan bacak ağrıları ve yorgunluklar damarsal hastalıkların içerisinde olan “Varis” hastalığının belirtisi olabilmektedir.

Toplardamar genişlemesi olarak da adlandırılan bu tablo ilk evrede cilt üzerinde kendini göstermemektedir. Bacak ağrısı, kramp ve kirli kanın damarda birikmesi sonucunda oluşan kaşıntı şeklinde belirtiler vermektedir. Ancak burada bilinmelidir ki bacaklarda görülen ağrıların tümünü yalnızca varis hastalığı ile de ilişkilendirmek doğru değildir. Kas, sinir ve eklem ağrıları ile birlikte kireçlenmelerde de ağrı şikayetleri görülmektedir.

Varis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Tüm bacak ağrılarının varis hastalığına işaret etmediği bilinmelidir. Ağrı şikayetlerinin varis kaynaklı olup olmadığını teyit etmek için de birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. Ağrı kaynağının nedenini anlayabilmek için varis hastalığının detaylarına hakim olmak gerekir.

 

Şikayetler Gün İçerisinde Başlar, Şiddeti Giderek Artar

Varis hastalığı kaynaklı gelişen ağrı şikayetleri genellikle sabahları minimum seviyelerdedir. Ağrı, öğle ve öğleden sonra günün yorgunluğu ile birlikte kendini göstererek akşamları şiddetli bir hal almaktadır. Özellikle ayakta çalışan kişilerde bu durum rutin bir tablo haline dönüşmüştür.

Önlem Aldığınızda Kendiliğinden Geçer

Varis hastalığının en belirgin özelliklerinden bir diğeri ise önlem alınması sonucunda 10 ila 30 dakika gibi bir süre içerisinde hafifleyerek kaybolmasıdır. Ağrıların doğal yöntemler ile kaybolması için uygulanması gereken bir takım püf noktalar bulunmakta ve tüm hastaların bu uygulamaları kullanmaları önerilmektedir.

Yere Uzanın, Bacaklarınızı Yukarıda Tutun

Varis şikayetinin en belirgin özelliği olan ağrının en aza indirilebilmesi için kişinin yere uzanarak ayaklarını 20 ila 30 cm yukarıda tutması gerekmektedir. Burada asıl amaç bacakların kalp seviyesine gelmesini sağlamaktır. Bacakların altına yastık yerleştirerek bu pozisyonda yatmak ağrının hafiflemesine hatta yok olmasına yardımcı olmaktadır.

30 – 45 Dakika Yürüyün, Ağrılardan Kurtulun

Tüm varis hastalarının ortak şikayeti ağrı değildir. Bazı hastalarda ağrı hiç görülmez. Bunun nedeni ise bu hastaların günlük yaşam içerisinde yürüyüş yapma alışkanlıkları olmasıdır. Bu nedenle varis hastalarının ortalama 30 – 45 dakikalık yürüyüşlere çıkması ağrı probleminin önüne geçilebilmesi açısından oldukça yararlıdır. Bu yöntem varis hastalığının teşhisi açısından da oldukça avantajlıdır. Kişinin ağrı şikayetinin başlaması ile hafif bir tempolu yürüyüş yapmasının ardından ağrılarının hafiflemesi hatta ortadan kaybolması durumu gözlemleniyor ise, varis hastalığından söz etmek mümkündür.

Yürüyüş esnasında bacak kaslarının çalışması nedeni ile toplardamarda biriken kan akımı sağlanacak ve ağrı azalacaktır. Bu nedenle bu yürüyüşlerin yalnızca ağrı esnasında değil, günlük yaşama yayılmış bir şekilde rutine dönüştürülmesi gerekmektedir. Böylece hem ağrıların önüne geçmek hem de başta kilo gibi pek çok sağlık sorununa çözüm bulmak açısından önemlidir.

Varis Çorabı Kullanın

Bacak ağrılarının kaynağının varis olup olmadığını anlamak amacı ile varis çorabı kullanılabilir. Varis hastalığı durumunda çorabın kullanılması ile bacaklardaki ağrı ve kaşıntı ani bir şekilde azalma göstermektedir. İlk evrede bacağı kavrayan ve sıkan çorap rahatsız edici gibi olsa da genişleyen toplardamarı sıkması ve toparlaması nedeni ile şikayetleri en aza indirmektedir. Özellikle varis tedavisi yapılamayan hamile anne adaylarının varis şikayetlerini hafifletmek için varis çorabı kullanması önerilmektedir.

Bacaklarda Kaşıntı ve Kramp Problemine Kulak Verin

Varis, hastalığında ilerleyen evrelerde ağrıya kaşıntının da eşlik ettiğini söyleyebiliriz. Kirli kanın damarda toplanması sonucunda kaşıntı şikayeti kaçınılmaz bir sondur. Ayrıca bazı hastalarda aşırı kaşıma sonrasında kanamalar görülmektedir.

Kramp, özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Bu kramplar hastaların gece uykularından kıvranarak kalkmalarına neden olmaktadır. 20 ila 40 saniye içerisinde geçen bir tür adale problemi olan bu kramplar, uyku sorununa da eşlik etmektedir.

Geleneksel Yöntemler ile Vakit Kaybetmeyin

Günümüzde pek çok kişinin ilk olarak modern sağlık metotları denemek yerine bitkisel tedavi yöntemlerine başvurduklarını söyleyebiliriz. Bu tedavi yöntemlerinin sağlık metotlarına oranla ücretlerinin daha ekonomik seviyelerde olması ve ameliyat gerektirmeden kolay uygulanabilir olması nedeni ile pek çok kişinin ilk seçeneği olmaktadır. Ancak bu durum tüm hastaları bir yanlışa sürüklemektedir. Kullanılan bu alternatif tedavi yöntemleri kişilerin anlık şikayetlerinde etkili olabilmektedir, ancak herhangi bir tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra hastalığın daha ileri boyutlara ulaşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bitkisel tedavi yöntemlerinin tercih etmek yerine modern sağlık hizmetlerinden yararlanmak gerekir.

Kesin Teşhis ve Tedavi İçin Doktora Başvurun

Varis hastalığı teşhis ve tedavisi ile ilgili pek çok alanda bilgi bulmak mümkündür. Bu nedenle kesin ve doğru bir tedavi şeklinde erişebilmek için hastaların uzman bir hekimle görüşmesi önerilmektedir. Belirtmiş olduğumuz belirtiler bulunan hastaların bir hafta içerisinde şikayetlerinde azalma olmaması halinde zaman kaybı yaşamadan muhakkak bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olunması ve tedaviye başlanılması gerekmektedir. Ayrıca Medicine Arts kliniklerimizde ücretsiz muayene olanaklarımızdan yararlanarak, varis hastalığının teşhis ve tedavisi için hekimlerimizle görüşebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

& yorumlar

 • sol bacagmda 2013 de pıhtı oluştu 10 ay ilac tedavisi oldm kansulndrci tamamen gecmedi kilom var varislerim var dahada cogaldı tedaviniz özel kilinik olduğu icin asgari ücretli calisiyorum bizleri zorlarmi

  • Merhaba Mümine hanım tedavi maliyetlerimiz her bütçeye uygun ve SGK’lı hastalarımıza %50 indirim uygulanmaktadır ayrıca ücretsiz muayene fırsatımızdan da yararlanabilirsiniz.

 • İyigünler
  Daha önceleride varis tedavisi birçok kereler gördüm.
  Skloreterapi ile başarılı cevaplar aldım şimdi son zamanlarda bacaklarımın her yerinde ufak ufak kılcal damarlar görülmeye başladı ayak bileklerimde daha yoğun olmak üzere.
  Tedaviyi bildiğim için soruyorum bir seansücretiniz ne kadardır ,tedavi sonrası gene varis çorabını kaç gün giymek gerekiyor ve yazın yaptığımda güneşe çıkmamda sorun olurmu cevap verirseniz tedavi olmayı düşünüyorum teşekkürler.

  • Merhaba Perran hanım dediğiniz gibi skleroterapi başarılı bir varis tedavi yöntemidir ancak kılcal damar tedavilerinde radiofrekans ve köpük gibi alternatiflerimiz de bulunmaktadır. Tedavi sonrasında bandaj ya da çorap gerektirmez ayrıca günlük hayatınız kesinlikle tedaviden dolayı etkilenmez. Bizlere 0212 574 25 25 nolu numaradan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun 🙂

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !