Aşırı Terleme Sorunu Olanlara Etkili Çözüm!

Kişinin aşırı terleme sorunu olması, sosyal ve özel hayatı başta olmak üzere günlük yaşantısında dahi sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra aşırı terleme bazı kişilerde ciddi stres kaynağı olabilmektedir. Terleme sorunu olan kişilerin gün içerisinde sıklıkla duş aldıkları ve duş sonrasında deodorant kullandıklarını söyleyebiliriz. Sürekli olarak peçete ve mendil bulunduran bu tip kimselerin yedek kıyafet taşıdıkları da görülmektedir.

Kalabalık ortamlara girmekten çekinen ve yakın temas kurmayan bu gibi kişiler hem sosyal hem de psikolojik açıdan sorunlar yaşayabilmektedir. Bu tablo dışında kişisel bakımına özen göstermeyen ve terleme sorunu olan kişiler için daha farklı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Terleyen kişilerin bakımlarını yapmaması halinde rahatsız edici sonuçlara neden olması dışlanmalarına neden olabilmektedir.

Aşırı terleme sorunu olan hastalara Botinum Toksini uygulanmaktadır. Bu uygulama, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanlarına yapılmaktadır. Bu teknik, uygulama yapılan alandaki sinir uçları ile ter bezlerinin arasındaki etkileşimi engellemektedir. Böylece Botinum Toksini sonrasında terleme durmaktadır.

Botinum Toksini uygulamasından sonra 6 ile 9 ay süren bir rahatlama yaşanmaktadır. Bu süre sonrasında uygulanan her Botinum Toksini oranı azalmakta ve etki süresinde de artış olmaktadır. Birkaç defa uygulama yapılmış hastalarda, belirli bir süre sonrasında uygulamaya ihtiyaç duyulmamakta ve aşırı terleme sorunu bitmektedir. Bu yöntemde terleme sorununa çözüm bulmasının yanı sıra ter kokusunun önüne geçtiği de bilinmelidir.

Aşırı Terleyen Bölgeye Botinum Toksini Nasıl Uygulanır?

Uygulama, her bir koltuk altı için 20 ila 30 noktasal bölgeyi içermektedir. Bir koltuk altı için 50 ünite, her iki koltuk altı için toplam 100 ünite Botinum Toksini kullanılmaktadır. Uygulama esnasında ince uçlu iğneler kullanılmaktadır.

Uygulamanın bitmesinin ardından 15 gün içerisinde kontrole gelinmesi gerekmektedir. Terleme şikayetlerinin tam anlamda düzelmesi sağlanmaması halinde yeniden ilave işlem gerekebilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu ilave işlem için kliniğimizde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Botinum toksini uygulaması aşamasında ince uçlu iğne kullanılması nedeni ile hastanın acı hissiyatı olabilmektedir. Bu nedenle hastanın konforu ve daha rahat olabilmesi açısından lokal anestezi uygulanmaktadır. Ayrıca hastanın talebi doğrultusunda ağrı kesici kremler, bölgesel anestezi veya soğuk kompres uygulaması da tercih edilebilmektedir.

Botinum Toksini Uygulaması Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tedavi öncesinde en az üç önceden alkol alımı durdurulmalıdır.
  • Hastanın kan sulandırıcı ilaçlar kullanması durumunda, ilaç alımını bir hafta önce durdurmalıdır (coraspin, aspirin, coumadin).
  • Tedavi öncesinde 3 gün önceden koltuk altı kılları tıraş edilmelidir.
  • Kadın hastalarımızın koltuk altı bölgelerine lazer epilasyon yaptırmaları söz konusu ise, epilasyon seanslarına tedavi öncesi ve sonrası 20 gün ara vermeleri gerekmektedir. Ağda kullanan bayan hastaların ise tedavilerini en az 15 gün önceden yapmaları önerilmektedir.
  • Tedavi öncesinde 24 saat boyunca deodorant, parfüm ve terleme önleyici kremlerin kullanımı durdurulmalıdır.
  • Tedaviden 30 dakika önce sıcak içecek içilmemelidir.

Botinum Toksini Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tedaviden sonra ağır fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır.
  • Aşırı terlemeden kaçınılması gerekmektedir.

Botinum Toksini Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Tedavi öncesi dikkat edilmesi gereken hususlarda da belirtildiği gibi hastanın bu alınması gereken önlemlere dikkat etmemesi halinde bir takım geçici durumlar oluşabilmektedir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ve alkol alımını durdurmayan kişilerde iğne giriş alanlarında kanamayla birlikte gelişen hematom yani kan pıhtısı ile birlikte morluklar oluşabilmektedir. Ancak bilinmelidir ki bu etkiler yalnızca işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken kurallar ile ilişkili olup, geçicidir.

El beceresi gerektiren meslek gruplarının Botinum Toksini uygulaması sonrasında bilmesi gereken hususlar vardır. Avuç içi terlemelerinde yapılan tedavilerde elde ince hareketleri sağlayan kasların fonksiyonlarında azalma olabilmektedir. Kısa süreli bu kayıplar için hastaların bilinçli olmaları gerekmektedir.

Botinum Toksini Kimlere Uygulanmaz?

Botinum Toksini alerjisi olan hastalar başta olmak üzere hamile ve emziren annelere uygulanmamaktadır. Ayrıca kanama bozukluğu olan ve sinir iletiminde bozukluk olan kişilerde de uygulama yapılmamaktadır. Bunun dışında tüm terleme sorunu olan hastalar Botinum Toksini ile 10 ila 15 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde ağrı ya da acı çekmeden terleme sorununa nokta koyabilmektedirler.

Medicine Art Kliniğine Nasıl Ulaşırım?

Medicine Art kliniklerimizde, kesintisiz hizmet anlayışı bulunmakta ve bu amaçla pek çok iletişim kanalı aracılığı ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Yalnızca iletişim numaraları üzerinden değil, mail ve Canlı Destek Hattı üzerinden de bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp servisimiz ile de fotoğraf gönderebilir, hastalığınızın tedavi bilgilerine hekimlerimiz tarafından ulaşabilirsiniz. Günün her saatinde merak edilen tüm konu başlıklarınızı bu kanallar aracılığı ile bize ileterek çok kısa bir süre içerisinde beklediğiniz yanıtlara erişebilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !