Anoskop Muayenesi

Pek çok kişi tarafından bir hastalık olarak algılanmakta olan Anoskopi, muayene işlemlerinde gerekli olan tıbbi bir parçadır. Özellikle makat hastalıklarında sıklıkla kullanılmasının yanı sıra büyük bir öneme sahiptir.

Anoskop Nedir?

Anaskop, makat hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan ve gerekli olan bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemde anüs hastalıklarının teşhisi için gözle görmeyi sağlamak amacı ile bu alet kullanılmaktadır. Bu nedenle anoskopi kullanılmadan yapılan makat muayenelerinin yeterli ve güvenilir olmadığını söylemek gerekir. 2 cm çapında 10 cm uzunluğa sahip olan bu alet aracılığı ile makat ve kalın bağırsağın son 10 cm’lik kısmında oluşan herhangi bir hastalığı %100 doğru bir şekilde teşhis etmek kaçınılmazdır.

Anoskop Muayenesi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Yalnızca hemoroid hastalarında değil tüm makat hastalığı şikayetlerinde rutin olarak kullanılmaktadır. Gözle ya da parmak muayenesinin yeterli olmadığı durumlarda ve hemoroid teşhisinin doğru bir şekilde koyulabilmesi için Anaskop gereklidir. Ancak günümüzde pek çok hekimin anoskop kullanma ihtiyacı duymadığı ve dışarıdan bakarak ya da parmak muayenesi ile teşhis koyduğunu söyleyebiliriz. Bilinmelidir ki bu yöntem ve muayene şekli doğru ve yeterli değildir.

Hastanın makattan gelen kanı taze kan şeklinde olması halinde şikayetinin makat ya da kalın bağırsağın 10 cm’lik kısmından olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle anoskop kullanılarak teşhisinin koyulmasında fayda vardır. Kanamanın vişne çürüğü şeklinde gözlemlenmesi sonucunda bağırsağın 10 cm’lik kısımdan daha yukarıdaki bir bölümden gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu durumda ise anoskop yerine kolonoskopi yapılması gerekmektedir. Yani özetleyecek olursak makattan kanaması olan her hasta için muhakkak endokopi adı verilmekte olan bu aletlerin kullanılması şarttır. Bu tip aletlerin kullanılmadan teşhisin konulması ve teşhis sonrasında kullanılan ilaçlar daha büyük sorunlara yol açabileceği gibi asıl hastalığın daha ciddi bir boyuta ulaşmasına neden olabilmektedir. Özellikle bilinmelidir ki makat kanamalarının sebebi yalnızca hemoroid değil kanser ve polip de olabilmektedir. Makatta ağrı, kaşıntı, kanama, akıntı ve yanma hissi gibi şikayetler hastanın anoskop aracılığı ile muayene edilmesini gerektirmektedir.

Anoskop Muayenesi Nasıl Olur

Anoskop muayenesi için hasta diz dirsek pozisyonu adı verilen bir şekilde durmaktadır. Dizlerinin üzerine eğilerek dirseklerini de koyduğu bu pozisyon ile anüse vazelin sürülerek anoskop anüse yerleştirilmektedir. Daha sonrasında anoskopun yerleştirilmesi ile hekim bağırsağı görüntüleyebilmektedir. Bu işlem 1 – 2 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde yapılmakta ve hasta herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı hissetmemektedir. Ayrıca kolonoskopi işleminde yapıldığı gibi hastanın lavman yapmasına da gerek yoktur.

Anoskop Fiyatları (Kliniklerimizde Hiçbir Ek Ücret Talep Edilmez)

Anoskop muayenesinin hastalarda farklı bir izlenim bırakmaması ve normal bir muayene olarak algılanması hastalığın teşhisi açısından oldukça önemlidir. Diğer muayene işlemlerine göre zahmeti bulunan bir yöntemdir. Ancak makat hastalıklarının teşhisinin koyulması için de oldukça gerekli ve maliyeti ise oldukça düşüktür. Makat hastalıkları şikayetleri ile kliniğimize başvuran tüm hastaların anoskop ile muayene edildiğini belirtmek isteriz. Bu muayene şekli ile teşhisi tam ve doğru bir şekilde koyabilmekte ve kanser gibi riskli hastalıklarında tedavisinin geciktirilmeden başlanmasına olanak sunmaktayız. Muayene esnasında kullanılan anoskop için ek ücret talep edilmemektidir.

Anoskop cihazı diğer makat hastalıklarında yani lazer, kondilomun radyofrekansla tedavisi,  basuru lastikle boğma, polip alınması ve kanamaya müdahale gibi çeşitli girişimsel işlemlerde anüsü görüntülemek için kullanılmaktadır. Bu nedenle tedavi ücreti dışında herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.

Kliniklerimizde makat hastalığı şikayetleri ile gelen tüm hastalara anoskopi muayenesi yapılmaktadır. Anoskop muayenesi sonrasında makat hastalığının (hemoroid, fistül, fissür) belirlenmesi ile ameliyatsız teknikler kullanılarak tedavi edilmektedir. Lazer, radyo frekans ve lastik teknikleri olarak 3 ana grupta toplanan bu modern sağlık metotları ile hastaya anestezi uygulaması yapılmadan tedavi edilmektedir. Yalnızca işlem görülecek bölgenin uyuşturulması amaçlanarak lokal anestezi eşliğinde hastanın bilincinin açık kalması sağlanarak işlem yapılmakta ve aynı gün içerisinde sosyal yaşam faaliyetlerine geri dönüş yapılmaktadır.

Ameliyatla tedavi yöntemlerinin riskleri ele alındığında bu ameliyatsız tedavi tekniği sayesinde acısız, ağrısız ve kansız bir şekilde makat hastalıklarından hızlı bir şekilde kurtulmak mümkündür. Makat hastalıklarının tedavisi için Medicine Art kliniklerimizden detaylı bilgilere erişebilmek ve randevu alabilmek için iletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !