Anismus

Anismus, vajinusmus hastalığı ile benzerlik gösteren bir makat hastalığıdır. Bu hastalıkta da makat kaslarının kramplar halinde kasılması problemi ile karşı karşıya kalınır. Hastalığın temel kaynağı ise “Pubo Rektal” makat bölgesini oluşturan kaslardır. Anismus, yalnızca kasılma ile değil, dışkılama sonrasında yeterli gevşeme olmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Anismus Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Makatta Ağrı:

Hastalığın en belirgin ve en şok şikayet edilen belirtisidir. Dışkılama sonrasında ve günün her saatinde kasılmalar olmaktadır. Bu kasılmalar ise kol ve bacaklardaki kramplara benzemektedirler. Bazı durumlarda bu kramplar kişilerin dayanamayacağı boyutlara ulaşabilmektedir.

Günün her saatinde hastayı rahatsız eden boyutlara ulaşabilen bu kasılmaların muayene esnasında oluşması halinde tespiti oldukça kolay yapılabilir. Ancak bu tablonun oluşma ihtimali oldukça düşük olması nedeni ile muayene esnasında tespit edilememektedir. Kontrolsüz spazmlar her iki cinste de ortalama aynı sıklıkta karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtiler makat çatlağı hastalığında da görülmesi nedeni ile çatlak tespitinde hastalığın kendisi de ortaya çıkmaktadır.

Boşaltamama:

Anismus hastaları rahatlıkla dışkılama eylemlerini yapamazlar. Bu hastaların tuvalet süreleri uzun olmakta ve çok fazla ıkınmaları gerekmektedir. Bu durum sonucunda dahi hastalar tam olarak boşaltamamış hissi ile tuvaletten çıkmaktadırlar. Ancak bu tablo kasılmadan ziyade anal bölge adaleleri nedeni ile oluşmaktadır. Hastanın parmakla muayene edilmesi sonrasında aşırı güçlü bu yapı kolaylıkla hissedilebilmektedir. Anal kanal yüksekliğinin normalden fazla olan hasta gruplarında dışkının parmakla boşaltılması söz konusudur. Ayrıca bu hastaların kabızlık sorunu yaşaması da mümkündür.

Anismus Egzersizi Olarak Ne Yapmalı?

Kasların gevşek olması veya bir takım yaralanmalar nedeni ile dışkı ve gaz kaçırma gibi sorunlar karşısında problemleri en aza indirmek amacı ile çeşitli egzersizler uygulanabilmektedir. Bu egzersizlerin en çok bilineni ise “Kegel” egzersizidir. Ayrıca belirtmek gerekir ki elektriksel uyarıcılar yardımı ile de yapılabilmektedir. Ancak Anismus hastalığında asıl şikayet kasların fazla güçlü olma durumu söz konusu olduğu için bu tip egzersizlerin pek fazla yararı olmayacağını hatta ters etki yapacağını söylemek doğru olur.

Teşhis Nasıl Konur?

Hastanın şikayetleri doğrultusunda anismus hastalığı düşünülmektedir. Yani muayene esnasında net bir bilgi edinmek mümkün değildir. İleri tetkik işlemlerinde de anal manometri ve defakografi tercih edilmektedir. Anismus için özellikle manometri iyi bir yol göstericidir. Unutulmamalıdır ki, hastalığın teşhisinde anoskop, rektoskop, kolonosko ve ultrason gibi tetkikler yalnızca ekonomik kayıp olmakta ve herhangi bir yarar sağlamamaktadır.

Anismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anismus hastalığında uygulanan kesin sonuca ulaştıran bir tedavisi yoktur. Ancak çeşitli uygulamalar ışığında olumlu sonuçların alındığını da söyleyebiliriz.

Anismus Ameliyatı:

Puborektal kasın kesilmesi yöntemi kullanılan ameliyat tekniğinde tedavinin olumlu olma oranı oldukça düşüktür. Hastanın net bir sonuç alamama ve rahatlayamaması nedeni ile pek uygulanan bir yöntem değildir. Zor dışkılamanın beraberinde kasların güçlü olduğu hastalar için anal fissürde kullanılan LİS yani “Lateral İnternal Sfinkterotomi” ameliyatı genel olarak başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak bu ameliyat yönteminin birtakım riskleri bulunmaktadır.

Animus Botinum Toksini Tedavisi:

Anismus hastalığının tedavisinde uygulanan en etkili yöntemdir. Başarı oranları açısından kesin konuşmak mümkün olmadığı gibi, %95 oranlarına sahip yüksek başarılar elde edilmiştir. Bu tedavi yönteminde puborektal kasın felç olması sağlanmaktadır. Bu işlem sonrasında %95 oranındaki hastalarda tam düzelme sağlanırken, %5’lik oranda herhangi bir düzelme gözlenmemektedir. Bu tekniğe yanıt vermeyen hastalara ise 15 gün sonrasında tekrar ikinci doz Botinum Toksini yapılması ile bazı hastalarında tedaviye yanıt aldığı görülmektedir. Tedavi aşamasında uygulama 1 dakikalık kısa bir süre içerisinde 2 enjeksiyon olarak yapılmaktadır. Oldukça basit bir yöntemdir.

Karıştığı Hastalıklar

Anismus hastalığı makat bölgesinde ağrıya neden olan pek çok hastalıkla karıştırılabilmektedir. Bu hastalıklar ise aşağıda lislelenmektedir.

  • Hemoroid (Basur)
  • Anal Fissür
  • Apseler
  • Proktit
  • Rectit
  • Sarkma
  • Soliter Ülser bulunmaktadır.

Özetle ifade etmek gerekir ise, anismus hastalığını ciddi bir hastalık olarak nitelendirmemek gerekir. Hastalığın en etkili ve başarılı sonuç veren tedavi yöntemi ise “Botinum Toksini” enjeksiyonudur. Ayrıca hipnoz ile tedavinin başarılı sonuçlanacağını da belirtmekte fayda vardır.

Anismus Tedavisi İçin Bize Ulaşın

Anismus hastalığı şikayetleri doğrultusunda tedavi için kliniğimize başvurabilirsiniz. Genel Cerrahi Uzmanlarımız aracılığı ile hastalığın tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt almanız mümkündür. Ayrıca tüm hastalarımıza sunmuş olduğumuz “Canlı Destek Hattı” ile bütün sorularınıza uzmanlarımız yanıt vermektedirler. Günün her saatinde iletişim numaralarımız aracılığı ile de sorularınız yanıtlanmaktadır. Ayrıca iletişim sayfamız içerisinde yer alan mail adresi üzerinden fotoğraflar ile birlikte sorularınızı iletmeniz mümkündür. Sosyal medya hesaplarımızdan da yapmış olduğumuz tüm tedavilerimizi yakından takip edebilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !