Anismus Nedir?

Dışkılama esnasında görev alan dış makat ile puborektal kaslarının düzgün bir şekilde görevlerini yapmaması ve çalışmaması durumuna anismus denilmektedir. Makat ve puborektal kasları sağlıklı koşullarda dışkılama sırasında dışkı ve gazın çıkabilmesi için gevşemektedirler. Anismus varlığında ise bu kaslar gevşememekte ve makat bölgesinde kasılmalar oluşmaktadır.

Anismus olan kişilerde genellikle dışkının geçmesi aşamasında tıkanıklık ya da direnç hissedilmektedir. Bu his ağrı ile birlikte görülebilmekte ya da tıkanıklık kabızlığa yol açabilmektedir. Hastalığın neden olduğu diğer sorunlar içerisinde dışkı impaksiyonu yani rektum içinde kalan sert kuru dışkı ve mega rektum adı verilen rektum çapının genişlemesi görülebilmektedir. Bu hastalıkta kişilerin rahat bir şekilde dışkılayamaması ile birlikte gelişen, tuvalette uzun kalma ve fazla ıkınma ihtiyaçları doğmaktadır. Ayrıca dışkının dışarıya çıkabilmesi için parmaklarını kullanan hastalar olduğu gibi, kabızlık da yaşayanlar mevcuttur.

Anismus Neden Olur?

Anismus hastalığının nedenini tam olarak söylemek mümkün değildir. Makat çatlağı, anüs travması, makat sarkması ya da hemoroid sonucunda gelişen spazmlara bağlı olarak gelişebilir. Çok nadir durumlarda dış sfinkter kasında problem olabilmektedir. Ancak belirgin bir fiziksel sebep yoktur. Hastalığın ağırlaşması yönünde en etkili faktör ise strestir. Stres altında kasların daha çok sertleştiğini söyleyebiliriz.

Anismus pek çok zaman diğer anal bölge hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Anismus, hemoroid, makat çatlağı, anal apse ve makat sarkması gibi hastalıklar birbirinden farklıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin sosyal yaşantısında yaptığı değişiklikler ile birlikte beslenme düzenini sağlaması sonucunda kasların dışkılama esnasında koordinasyonunu arttırabilmektedir.

Pek çok hastanın pelvik taban eğitimi sonrasında semptomlarında düzelme olabildiği gözlemlenmektedir. Bu eğitim sonrasında sfinkter kaslarda rahatlama oluşmaktadır.

Anismus Ameliyatı:

Anismus ameliyatı tekniğinde puborektal kas kesilmektedir. Ancak bilinmelidir ki bu teknikte ameliyat sonrası başarı oranı oldukça düşüktür. Ayrıca tedavi sonrasında dışkı ve gaz kaçırma gibi yan etkilerde bulunmaktadır.

Anismus hastalığında cerrahi tedavi yöntemleri genellikle yardımcı olabilmektedir. Özellikle pelvik taban kaslarına uygulanan botulinum toksini sayesinde kasların geçici olarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır. İşlemin başarılı sonuçlanması sonrasınnda rahatlama 12 haftaya kadar sürmektedir. Daha sonrasında ise enjeksiyon devam ettirilebilmektedir. Ayrıca ikinci enjeksiyon işlemi sonrasında ilkine oranla daha uzun süren kalıcı bir rahatlama ile birlikte kalıcı olabilmektedir.

Bu tedavi yönteminde ise başarı oranı oldukça yüksek olmasının yanı sıra herhangi bir yan etkisi yoktur. Botulinum toksini uygulamasının başarısız olması halinde altta yatan hastalığın “Prolapsus” yani makat sarkması olduğu düşünülmelidir. Anestezi eşliğinde hastanın muayene edilerek hastalığın teşhisinin koyulması gerekmektedir.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !