Anal Kondilom Nasıl Bulaşır?

Günümüzde anal kondilom denildiğinde akla ilk olarak cinsel ilişki gelmektedir. Bunun nedeni ise en sık görüldüğü grubun homoseksüeller olmasıdır. Ancak bu bilgi anal kondilom hastalığı açısından kişilerde bir ön yargıya neden olmamalıdır. Hastalığın virüs kaynaklı bir bulaşıcı hastalık olması nedeni ile cinsel yollar dışında da bulaşabileceği bilinmelidir. Homoseksüellerde yaygın olarak görülmesinin sebebini açıklamak gerekir ise ilişkinin anal yolla yapılması olarak açıklanabilir.

Özetle ifade etmek gerekir ise; anal yolla yapılan cinsel ilişkiler “Anal Kondilom” için en belirgin sebeptir. Ancak unutulmamalıdır ki bu hastalık için tek neden bu gösterilemez. Özellikle hastalığın nedenleri hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak hastalıktan korunma ve hastalıkla karşılaşıldığında yapılması gerekenler açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle yazımız içerisinden Anal Kondilom bulaşma nedenlerini detaylı bir şekilde incelemenizde fayda vardır.

  • Anal İlişki Dışında Kondilomun Bulaşma Yolları
  • Kondilom hastası olan bir kimsenin eşyasını kullanma
  • Anal Kondilom hastasının elini yıkamadan dokunmuş olduğu yere dokunma
  • Anal Kondilom hastasının dışkılama sonrasında elini makat bölgesine sürmesi sonrasında çok iyi yıkamaması ve herhangi bir kimseyle tokalaşması
  • Klozete oturan hastanın etrafa dokunması sonrasında mikrobu daha sonra gelecek kişilere bulaştırması

Yukarıda belirtilen nedenler incelenmesinin ardından anal kondilomun yalnızca anal ilişki esnasında bulaşmadığını görmek mümkündür. Ayrıca elinde siğil olan kişilerin anal bölgesinde de siğil oluşma oranı daha yüksektir. Siğilin bulaşıcı olması nedeni ile ellerde oluşan siğillerin genital bölgede de ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz. El ve genital bölgede oluşan siğiller estetik deformasyonlara yol açabileceği gibi, kaşıntı gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Özetle anal kondilomlar bir kimsenin kendisinden vücut bölgelerine bulaşabileceği gibi, yakın çevresine de bulaşabilmesi açısından risklidir. Bu nedenle hastalığın teşhisi sonrasında muhakkak tedavi planlaması yapılmalıdır. Kliniklerimizde ameliyatsız tedavi yöntemleri aracılığı ile sunmuş olduğumuz olanaklarımızdan yararlanabilirsiniz. Randevu ve tedavi bilgileri için günün her saatinde iletişim numaralarımız üzerinden veya 7/24 sağlık danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !