Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Tedavisi

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Tedavisi

Makat bölgesinde ortaya çıkan ani ağrının altında yatan nedenin ‘Anal Hematom’ kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Anal hematom, makatta pıhtı toplanması ya da makatta şişlik olarak bilinmektedir. Bu hastalık pek çok kişi tarafından basur olarak algılayabilmekte ve bu şikayet doğrultusunda bir hekime başvurmaktadırlar. Proktoloji uzman olmayan birtakım hekimler ise ne yazık ki basur teşhisi koyabilmektedirler. Bu nedenle; doğru teşhis ve doğru tedavi için muhakkak proktoloji yani makat hastalıkları alanında uzman bir genel cerrahi uzmanı tercih edilmesi gerekmektedir.

Anal hematom neden olur?

Anal hematom, teşhis ve tedavisinden önce ilk olarak hastalığın nasıl ve neden ortaya çıktığının incelenmesi gerekmektedir. Özellikle anüs bölgesinde görülen hastalıkların, çoğu kişinin yaşamış olduğu kabızlık sorunları ile doğrudan veya dolaylı bir şekilde ilgisi bulunabilmektedir. Bu nedenle anal hemotam hastalığında da kabızlık sorunun hastalığın temelinde bulunan bir etken olduğunu söyleyebiliriz.

En önemli neden dışkılama esnasında ıkınma

Ülke genelinde kabızlık sorunu olan kişi sayısının oldukça yüksek oranlarda olduğunu ifade edebiliriz. Bu kişilerin tuvalette kalma süreleri, oldukça uzundur. Ortalama 30-40 dakika kadar dışkılama işlemi için ıkınma eylemlerinde bulunmaktadırlar. Ancak bu esnada rahatlamayı ve dışkılamayı sağlayabilmek için gerçekleştirdikleri ıkınma eylemi ne yazık ki doğru bir davranış değildir. Bu durum, kişinin basur olabilmesinden makatta pıhtı toplanmasına kadar oluşabilecek hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Ikınma (makat bölgesindeki ince damarların patlamasına neden oluyor)

Tuvalet alışkanlıklarında ıkınma eylemi, normal olarak görülse de birtakım hastalıkların oluşmasına yol açtığı bilinmelidir. Ne yazık ki; dışkılama esnasında gerçekleşen ıkınma makat bölgesine uygulanan basıncın artmasına ve o bölgede bulanan ince damarların basınca bağlı olarak patlamasına neden olmaktadır.

Anal hematom belirtileri nelerdir?

Makatta şişlik

Anal hematom belirtileri arasında ilk dikkat edilmesi gereken nokta, anüs bölgesindeki şişliktir. Şişliğin boyutu mercimek kadar olabileceği gibi bir portakal büyüklüğüne kadar da erişebilmektedir. Bu şişliğin sınırları ise oldukça düzgündür ve mor bir renge hakimdir.

Makatta ağrı

Ağrı şikayeti, aniden çıkan bir sorundur. Ağrı şikayeti, hastalığın ilk evrelerinde görülmemekle birlikte bir anda ortaya çıkması halinde nedeninin büyük ihtimal ile anal hematom olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bilinmelidir ki; Kıl dönmesi şikayetlerinde de ileri seviyede apseleşme söz konusu olduğu durumlarda ağrı şikayeti görülebilmektedir.

Kanama

Makat bölgesinde çürük, vişne rengine hakim bir kanama varlığı makatta pıhtı toplanmasına işaret etmektedir. Kan pıhtısı olduğu bölgeden açılan delik aracılığı ile cilt dışına akmakta ve bu nedenle çürük vişne renginde olmaktadır.

Normal doğum

Kişiler yalnızca tuvalet ihtiyaçları için değil, doğum esnasında da ıkınma eyleminde bulunmaktadırlar. Anne adaylarının doğum sırasında doğum gerçekleşene kadar uzun bir süre ıkınmaları gerekmektedir. Doğum esnasında kadınların pek çoğunda bu ıkınma kaynaklı Hemoroid veya Anal Hematom ile karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz.

Cilt altına kan birikir (Pıhtılaşır)

Anal bölgeye uygulanan basınç sonrasında bu bölgedeki damarlardan birinin patlaması halinde cilt altında kan birikmektedir. Bu kanama sürekli olmayıp, damar içerisindeki basınç ile dokuya sızan kan arasında basıncın eşitlenene kadar devam etmesi ile kendini göstermekte ve daha sonrasında durmaktadır. Kanamanın durması sonrasında cilt altına inerek orada toplanan kan kütlesinde ise pıhtılaşma oluşmaktadır.

Makatta pıhtı toplanması nasıl geçer?

Anal hematom hastalığının altında yatan nedenlerin ve hastalığın belirtilerinin ifade edilmesinin ardından nasıl geçeceğine ve kaç günde geçeceğine dair bilgileri aktarmak gerekir. Anal hematom tedavilerinde asıl amaç hastanın yaşamış olduğu ağrı şikayetini en aza indirmektir. Bu durum için de iki farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Birinci tedavi yönteminde yalnızca 1 dakika gibi oldukça kısa bir sürede ameliyat tekniği ile sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz. İkinci yöntemde ise oturma banyosu ile yaptırılmaktadır. Bu teknik diğer ameliyat tekniğine oranla daha uzun bir süreçte sağlığın yeniden kazanılmasını sağlamaktadır.

Anal Hematom Tedavisi İçin Mutlaka Randevu Alın

Kliniklerimizde, hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sunmaktayız. Hastalığınızın belirtileri daha fazla artmadan biran önce kliniklerimizden ücretsiz muayene için randevu alın.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

  • Merhabalar Furkan Bey, makat hastalıklarının belirtisinden bahsediyorsunuz. Fakat tam tanı ve tedavi için sizi muayene etmemiz şart. Detaylı bilgi ve randevu için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz. Saygılarımızla

  • cok tskler doktor bey laksatif kullanmayı bende istemiyordum fakat çocuk doktorumuz kullanmamız gerektiğini söyledi kendim evde probiyotik yoğurt mayaliyorum bol şu icirmeye çalışıyorum fakat oğlum çok fazla içtimi çıkarıyor akut çatlaktan dolayı makatta şişlik olabilir küçük tam çatlağın olduğu kısımda

  • Merhabalar Lale Hanım, çocukta laksatif iyibir şey değil. Günlük verdiğiniz su miktarını artırın. O yaşlarda kakanın sert çıkmasına bağlı akut çatlaklar olabilir. Kanamada ona bağlıdır. Anestol pomad iyi bir seçim. Bol suyla bu sorunu çözersiniz. Selamlar

  • doktor bey benim oğlum 18 aylık kakası yaparken cok ikiniiyo 7 aylık başladı ek gıdaya geçtiğimizde çok kalın ve sert kaka yapmamasına rağmen kakasini yaparken küçük bi kan ve şişlik fark ettim ben hematoma benzettim ama çocuk doktoru çatlak ve hemoroid olabilir dedi cerrahiye randevu aldım proctolog anestol krem verdi kafam çok karışık duphalac kullanıyoruz daha çok küçük günlük tuvaletini yapıo

  • Merhabalar Barış Bey, yaranın hala kapanmadığını düşünüyorum. İçerisini antibiyotik iel yıkanmasının gerekirse içinin küretle kazınması gerekebilir. Kliniğimize müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Saygılarımızla…

  • Merhaba hocam 1 ay once apse Amelia ti oldum simdi OrdA sislik var ve sisligin ucu beyaz nokta gibi Cok agri oluyor bide hafiften akinti gibi

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !