Anal Fissür’ün (Makat Çatlağı) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Anal Fissür’ün (Makat Çatlağı) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Kliniklerimizde, Genel cerrahi uzmanlarımız tarafından Anal Fissür tedavisinde en çok kullanılan yöntemler, Botinum toksin ve fissürektomi yöntemidir. Bir de LIS yöntemi vardır ki bu işlem cerrahi bir ameliyat gerektiriyor. Bu operasyonda, bölgedeki kaslar kesildiğinden dolayı hasta için ağrılı bir işlem oluyor uzun vadede çeşitli yan etkileri görülebiliyor. Örneğin; Oparasyon sonrasında dışkısını tutamama gibi durumlarla karşılaşılabiliyor.

Kliniklerimizde Ücretsiz Muayene

Kliniklerimizde tüm hastalarımıza ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Yani sigortanız olsa da olmasa da hiçbir şekilde gelen hastalardan muayene ücreti alınmamaktadır. Ayrıca kliniklerimizde hem kadın hem de erkek Genel Cerrahi uzmanı doktorlarımız hizmet vermektedir.

Botinum Toksini Tedavisi

Botinum toksini enjeksiyonu (bοtοks), anüsdeki yırtıkların (fissür) tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor. Anüsü kontrol eden iki kastan biri olan iç anal sfinkter gergin bir kastır. Bu gerginlik (istirahat basıncı olarak da adlandırılır) çok yüksekse, spazmlar ve azaltılmış kan akışı bir anal fissür oluşturabilir veya var olan çatlağın iyileşmesini önleyebilir. Botulinum toksini, geçici olarak iç anal sfinkterin hareketini kısıtlar. Bu, spazmı azaltır ve hastadaki çatlamanın iyileşmesini sağlar.

Anal fissür belirtileri nelerdir?

  • Bağırsak hareketi sırasında keskin ağrı,
  • Fissür ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Bir bağırsak hareketinden birkaç saat sonra bile devam edebilir,
  • Şiddetli kaşıntı oluşabilir, Hatta kanama görülebilir.
  • Anal fissür öncellikle fiziki muayene ile teşhis edilir. Dijital rektum muayenesi yapılabilir,
  • Makat çevresinden akıntı.

Fissürektomi Tedavisi

Makat çatlağının cerrahi olarak kesilerek çıkartılması işlemidir.

Kapalı Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatı

Makat çatlağı (fissür) tedavisinde botulinum toksini enjeksiyonu kadar yaygın kullanılabilen ve başarılı bir yöntem değildir. Bu nedenle enjeksiyon uygulaması yapılamadığında bir diğer yöntem olan ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Pek çok teknik geliştirilmiş olan bu fissür tedavisinde kullanılan yöntemlerin birçoğunun başarısız sonuçlandığını ve çatlağın tekrarlama riskinin yüksek olması sebebi ile de uygulanışının sonlandırıldığını belirtmekte fayda vardır. Fissür tedavisi yönteminde en başarılı olan ve günümüzde kullanılmakta olan teknik L.I.S yani Lateral İnternal Sphincterotomy’dir. Bu yöntem kasın kesilmesi ile gerçekleştirilir ve doktor tecrübesi gerektirmektedir. Fissür tedavisi esnasında sağlıklı kasın kesilmesi halinde hastada dışkı ve gaz kaçırma görülebilmektedir. Çatlağın iyileşmesini önleyen kasın kesilmesi aşamasında da ilk olarak 1-1,5 cm çapında bir delik açılmaktadır. Açılan bu delik aracılığı ile elektrokoter kullanılarak kesi işlemi yapılır. Atılan kesinin küçük olması nedeni ile herhangi bir dikişe gerek duyulmadan hasta 2 gün gibi çok kısa sürede tekrar sağlığına kavuşmaktadır.

 

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !