Alafranga Tuvaletlerde Makat Siğili Riski

Kişilerin birtakım durumlarda dikkatsiz ya da özensiz davranmak pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Özellikle hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edilmemesi riskli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında yer alan Anal Kandilom yani makat siğili bir makat hastalığı olup, en problemli hastalıklar arasında yerini almaktadır. Bu siğil türü yalnızca makat bölgesinde değil, el, ayak, genital bölgelerde de ortaya çıkabilen 70 farklı türe sahiptir. Ancak yazımız içerisinde bulaşıcı özellikteki anal bölgede görülen siğili detaylı bir şekilde anlatmaktayız.

Kondilom Bulaşıcı Bir Hastalık (Virüstür)

Human Papilloma Virüs kısa adı ile HPV hastalığının ortaya çıkması için muhakkak bir kişiden bulaşması gerekmektedir. Hastalığın bulaşma şekilleri ise oldukça fazladır. Ancak alafranga tuvaletlerin hastalığın bulaşmasına zemin hazırlayan en önemli faktörler olması ile birlikte pek çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Genele Açık (Alafranga) Tuvaletlerde Dikkatli Olun

Toplumun kullanımına açık olan genel tuvaletlerde son zamanlarda sıklıkla alafranga taşlar kullanılmaktadır. Bu tuvaletleri kondilom hastalarının kullanması sonucunda, daha sonra kullanan kişiler kondilom hastalığı bulaşması açısından risk taşımaktadırlar. Yani özetle ifade etmek gerekir ise HPV virüsü temas ettiği yerden bir başka insana kolayca bulaşabilen bir özelliktedir.

Tottolet Benzeri Sistemler Kullanın

Tuvaletlerden bulaşan hastalıklar ve özellikle kondilom hastalığı nedeni ile kliniklerimizde de kullandığımız Tottolet sisteminin yaygın bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bu Tottolet sisteminde klozet üzerinde naylon cinsinde bir koruyucu bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde tuvaletler daha hijyenik hale gelmektedir. Tuvaletin yeniden kullanılması aşamasında tek bir düğmeye basılması sonucunda yeni bir koruyucu gelmekte ve klozet ile teması önlemektedir.

Peçete Benzeri Koruyucu Araç Kullanın

Herhangi bir tuvaleti kullanmanız gerektiğinde ilk olarak hijyene dikkat etmeniz ve bu nedenle alternatif seçeneklere başvurmanız gerekmektedir. İlk olarak tuvaletlere direkt olarak oturmamak ve başta makat bölgesinin temasını önlemek için tuvalet kağıtlarını kullanmak gerekir. Klozete peçete ya da tuvalet kağıdı serilerek kullanılması teması önlemesi ile birlikte kondilom hastalığı ve diğer bulaşıcı hastalıkların geçme oranını da en aza düşürmektedir.

Ters İlişki Yine Risk İçerir

Ters ilişkiye girilmesi sonucunda bu hastalığın bulaşabileceği bilinmelidir. Kişinin ilişki esnasında teması risk taşımakta ve bulaşması ile birlikte başkalarına da bulaşmasına zemin oluşturmaktadır.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Makat siğillerinin el üzerinde çıkan siğillerden herhangi bir farkı yoktur. Bulunduğu konumu nedeni ile adı değişmektedir. Makat siğilleri, genellikle kaşıntı ile kendilerini göstermektedirler. Küçük pütürlü şişlikler olarak kendini gösteren bu siğilleri anlamak oldukça kolaydır.

Tedavisi Zaman ve Sabır Gerektirir

Medicine Arts kliniklerimizde Kondilom tedavisi için Elektrokoter ve radyo frekans tekniği uygulanmaktadır. Oluşan siğiller Elektrokoter veya radyo frekans aracılığı ile kontrollü bir şekilde yakılmakta ve herhangi bir siğil kalmadan tedavi sonlanmaktadır. En az bir tane siğilin kalması sonucunda dahi hastalık yeniden yayılmaktadır. Bu nedenle tedaviden 1 ay sonrasında muhakkak kontrole gidilmesi gerekmektedir. Kontrol esnasında siğil varlığı söz konusu ise tekrar tedavi edilmeli, yok ise 3 ay sonra tekrar kontrole gidilmelidir. Bu süre içerisinde 6 aylık bir dönemde tekrar siğil görülmemesi halinde kişi sağlığına kavuşmuş demektir.

Ailesinde Kondilom Olan Ne Yapmalı?

Aile fertleri arasında kondilom hastalığı bulunan kişilerin, hastalığın bulaşması açısından oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle havlu, bornoz gibi kişisel ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Sayfamız içerisinden Anal Kondilom hastalığının detaylarına ve tedavisine ait detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bilgiler ışığında edinmek istediğiniz farklı soru başlıkları için hekimlerimize sorularınızı iletebilirsiniz.

Radyo Frekans İle Kondilom Tedavisi

Makat bölgesinde ortaya çıkan siğiller radyo frekans tekniği ile tedavi edilmektedir. Radyo frekans tekniği sıklıkla kullanılmakta olan Lazer tekniğinden daha eski bir yöntemdir. Buharlaştırma esasına dayanan bu metotta siğillerin üzerine radyo dalgaları uygulanarak bölge temizlenmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki siğillerin büyüklüklerine göre tedaviler değişiklik gösterebildiği gibi kondilom tedavi ücretleri de değişebilmektedir. Bu nedenle kondilom tedavi ücretleri için kliniklerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !